Sponzorováno

Fakta vycházející z telefonátů dětí linky dětské jistoty 116 111 v roce 2012 4.78/5 (9)

smutne-diteKaždoročně linka dětské jistoty (má telefonní číslo 116 111) zaznamená tisíce hovorů od dětí, které jsou v tísni. Podívejte se na zajímavá čísla a fakta, která vyplynula z telefonátů dětí z roku 2012.

Co je cílem linky bezpečí? Jak vyplývá ze samotného názvu organizace, Sdružení bylo založeno za účelem pomoci dětem a mladým lidem nejen v jejich obtížných životních situacích, ale i při jejich každodenních starostech a problémech.

Sdružení je akreditováno v rámci systému sociálně-právní ochrany dětí v České republice. Sdružení je dále členem celosvětové asociace dětských linek důvěry Child Helpline International (CHI).

Sponzorováno

Zajímavá fakta z telefonátů na linku dětské jistoty

 • Celkově zaznamenaných 15 936 volání, což je téměř o 25% více oproti roku 2011.
 • Až 20% hovorů z celkového počtu poradenských hovorů se týkalo potřeby komunikace. Řadí se sem i hovory, kde se děti stěžují na osamělost a častou samotu.
 • 10% dětí, které se dovolaly, nebylo z různých důvodů spokojené se svými rodiči. Když k tomu připojíme zmíněných 20% hovorů souvisejících s potřebou komunikace, víme konstatovat, že až 30% dětí, které se v roce 2012 dovolaly na Linku dětské jistoty by rádo trávilo více času se svými rodiči, případně jinými příbuznými nebo by změnily kvalitu času stráveného s nimi. I proto Linka dětské jistoty každoročně pořádá akce na podporu smysluplného trávení volného času jak Čtěme si .., 21km pro děti (charitativní půlmaratón podněcující trávit rodičů více času se svými dětmi).
 • Téměř 5% zaznamenaných hovorů se týkalo týrání, zneužívání nebo zanedbávání dítěte. Nejčastěji referování týráním bylo šikana mezi dětmi navzájem, neuvědomují si, že i na první pohled „nevinná“ šikana (fyzické nebo psychické) je projevem týrání a tedy trestným činem.
 • Nejvíce zastoupena věková kategorie volajících byla od 11 do 14 let. V ní dominují zejména dívky, kterých je téměř jednou tolik než chlapců. Tento rozdíl se stírá v druhé nejpočetnější věkovou kategorií volajících a to od 15 do 18 let, kde je již chlapců téměř stejně jako dívek.
 • Více než 17% dětí, které volaly během roku 2012 na linku se dotazovali po poradenství s láskou, se vztahy.
 • Další silnou tématem byly vztahy v rodině (týkalo se jich téměř 16% hovorů). Děti se stěžovaly zejména na mezigenerační problémy mezi nimi a rodiči, případně prarodiči; výchovné metody svých rodičů, až lhostejnost a nezájem o ně a časté konflikty / hádky mezi rodiči často-krát související s rozvodem.
 • vztazích ve školním prostředí se mluvilo téměř 10% volajících. Děti ve škole intenzivně prožívají zejména vztahy mezi spolužáky, vztahy směrem k pedagogům, nespravedlivou klasifikaci, či problémy s učením.
 • 8% volajících dětí mělo zájem o poradenství nebo rozhovor týkající se sexuálního zrání, pohlavního styku, první menstruace, antikoncepce a pochybností ohledně sexuální orientace.

A co vy? Chráníte děti? Budeme rádi za komentáře v příloze.

VIDEO: Ewa Farná na lince bezpečí

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva