Sponzorováno

Režim letadlo v mobilu a jeho vliv na zdraví – na EMF záření pozor 4.47/5 (19)

  • Přepnutí telefonu do režimu letadlo během spaní je obvykle bezpečné a může mít několik výhod.
  • Režim letadlo vypíná bezdrátové komunikační funkce, jako jsou mobilní sítě, Wi-Fi a Bluetooth. To může snížit rušení způsobené signály a případně i prodloužit životnost baterie.
  • I když vědecký konsensus je, že elektromagnetické záření z mobilních zařízení při běžném používání nepředstavuje významné riziko, někteří lidé preferují minimalizaci expozice elektromagnetickým polím v době spánku. Režim letadlo tuto expozici minimalizuje.
  • Většina mobilních zařízení umožňuje snadné přepínání do režimu letadlo prostřednictvím rychlého nastavení nebo fyzického přepínače.

Nebuďte stále přilepeni k telefonu - hlavně ne před spaním

Nebuďte stále přilepeni k telefonu – hlavně ne před spaním

Spíte s telefonem, abyste měli jistotu, že nezmeškáte hovor, SMS, whatsapp zprávu, e-mail nebo důležitou novinku ze sociálních sítí? No, mám pro vás pár novinek. Hlavní je ta, že spánek s telefonem ničí váš spánek.

Mnoho lidí spí se svými telefony: A to je špatné

Jeden průzkum z roku 2015 zjistil, že „71 procent respondentů průzkumu říká, že spí se svými chytrými telefony nebo vedle nich“.

Dnes spí s telefony ohromující počet lidí – a co je hodně špatné – včetně dětí. A čím jste mladší, tím je pravděpodobnější, že do tohoto rizikového chování spadnete.

Průzkum také dospěl k závěru, že „téměř všichni mladí dospělí (ve věku 18–29 let) dbají na to, aby jejich telefony nebyly v noci nikdy příliš daleko; celých 90 % spí s mobilním telefonem u postele.“ Ano, čtete správně. 90%! To je 9 z každých 10 lidí.

To je obrovský počet z nás, kteří v noci spí se svými telefony. Ale proč to lidé dělají?

Proč lidé spí se svými telefony?

Existuje mnoho důvodů, proč lidé v noci spí se svými telefony. Zde je několik běžných.

Budík

Jeden zřejmý a praktický důvod, proč mnoho lidí spí se svými mobilními telefony, je ten, že ho používají je jako budík.

Nutnost socializace

Je logické, že lidé mají své telefony poblíž, aby se k nim ostatní mohli dostat, zejména v nouzových situacích. Ale to je jen část důvodu. Existuje dokonce i hluboce zakořeněná psychologická potřeba stará tisíce let, která vás nutí mít telefon stále u sebe.

Nepochybně se dnes mobilní telefony staly významnou součástí našich životů. Používáme je k tomu, abychom spolu zůstali v kontaktu, socializovali se, bavili se a podobně. Ale tato závislost na našich telefonech nás také přiměla myslet si, že je to nejefektivnější (a pravděpodobně jediný) způsob, jak být v kontaktu s lidmi.

Po tisíciletí jsme my lidé žili ve skupinách. Pomáhali jsme si navzájem lovit, chránit a vyvíjet se. Být ve skupině znamenalo, že budete v bezpečí v případě napadení nebo jiné hrozby. Takže, i když dnes nečelíme podobným hrozbám pro naše životy, tato evoluční potřeba stále existuje. To je také jeden z důvodů, proč lidé zažívají syndrom FOMO (strach z toho, že něco promeškáte).

Nevědomky vidíme naše telefony jako nástroj, jak zůstat ve spojení se skupinou v případě nepříjemných situací. A to je důvod, proč většina lidí ukládá své telefony na příhodná místa, aby se ke svým zařízením dostali doslova během několika vteřin.

Závislost na technologiích

Mnoho lidí prochází sociálními médii, hraje Candy Crush nebo sleduje Netflix, dokud – nakonec – neusne. A ať už si to uvědomují nebo ne, mnoho z těchto lidí je skutečně závislých na této technologii.

Závislost na technologiích je skutečným a rostoucím problémem. ve Velké Británii bylo třeba vypozorováno, že stále více lidí je přijímáno do nemocnic se stavy souvisejícími se závislostí na telefonu.

Zdravotní rizika spánku s telefonem u postele

Spánek s telefonem je sice pohodlný, ale s sebou nese několik rizik, která mohou vážně poškodit vaše zdraví a narušit celkovou pohodu.

Prodloužená expozice EMF

Mobilní telefony, stejně jako všechny bezdrátové technologie, komunikují se sítí nebo jinými zařízeními pomocí EMF neboli pomocí elektromagnetických polí. Takže, když používáte svůj mobilní telefon, jste vystaveni této energii.

A podle tisíců recenzovaných vědeckých studií z celého světa vede prodloužená expozice EMF k řadě negativních zdravotních následků, včetně rakoviny, neplodnosti, narušení spánku a dalších.

Když spíte s telefonem vedle postele, vystavuje vaši hlavu a tělo EMF záření. Pro většinu lidí je to 6 až 9 hodin, neboli 25 % až 38 % vašeho života, kdy jste zbytečně vystaveni záření mobilního telefonu. A čím více jste vystaveni EMF, tím více se zvyšují vaše zdravotní rizika.

Rakovina

American Cancer Institute upozorňuje na několik studií, které ukazují, jak záření mobilních telefonů přispívá k rozvoji různých typů zhoubných nádorů. A mnoho dalších studií také spojuje vystavení EMF mobilních telefonů nemocem, jako je rakovina kůže a varlat.

Ve skutečnosti v roce 2018 Světová zdravotnická organizace zařadila záření mobilních telefonů mezi karcinogeny třídy 2B.

Světová zdravotnická organizace v roce 2011 varovala, že užívání může být pro člověka pravděpodobně karcinogenní, zejména u dětí, jejichž pokožka hlavy a lebky jsou tenčí než dospělí a náchylnější k radiaci.

Narušení spánku kvůli EMF

Existují dvě hlavní síly, které spojují mobilní telefony a spánkovou deprivaci. První z nich je právě EMF záření.

Výzkumné studie prokázaly, že záření mobilních telefonů narušuje spánek.

Vědecká studie z Wayne State University ve Švédsku z roku 2008 ukázala, že ti, kteří používají mobilní telefony déle než tři hodiny před spaním, pociťují poruchy spánku, sníženou duševní bystrost a sníženou schopnost koncentrace. A to jen kvůli používání telefonu před spaním. Spánek s mobilním telefonem vás vystavuje většímu riziku těchto problémů.

Narušení spánku modrým světlem

Další síla narušující spánek, kterou vyzařují mobilní telefony, se nazývá modré světlo.

Modré světlo je, jak název napovídá, formou viditelného světla. Nachází se uprostřed viditelného světelného spektra a napodobuje světlo ze slunce. Téměř všechny digitální obrazovky (smartphony, tablety, počítače, televizory) vyzařují velké množství modrého světla. A studie zjistily, že silně zasahuje do vašeho cirkadiánního rytmu.

Evoluční cirkadiánní rytmus ve vašem těle je závislý na modrém světle ze slunce. To znamená, že když ráno uvidíte slunce, vaše tělo spustí režim aktivity. A když slunce večer zapadá, váš mozek říká vašemu tělu, že je čas na odpočinek. Vaše tělo pak začne produkovat melatonin, spánkový hormon, který způsobuje ospalost a nakonec způsobí, že usnete. A modré světlo před spaním nám tyto rytmy „rozhazuje“.

Notifikace jako zabijak spánku

Kromě modrého světla jsou oznámení (tzv. notifikace) z telefonu jedním z účinných zabijáků spánku. To má dva důvody. Za prvé, zvuk z oznámení, neustálé pingy, mohou silně narušit váš spánek. A i když vypnete zvuky upozornění, pokud je váš telefon nablízku, očekávání upozornění může mít stejný účinek. Neklid ve spánku.

Sponzorováno

Je to proto, že vaše mysl – vědomě nebo ne – přemýšlí o možnosti upozornění. Část z vás naslouchá upozornění nebo aktualizaci a každou chvíli je očekává – což dále přispívá ke špatnému spánku. To narušuje kvalitu vašeho spánku a po probuzení se cítíte unavenější. Je to také důvod, proč je nejčastější rada dávaná lidem, kteří mají problémy s usínáním, vypnout elektroniku před spaním.

Reaktivace mozku kvůli kontrole telefonu

Neustálá kontrola telefonu pořád a pořád stimuluje mozek, takže jsme aktivnější a vzhůru. I jen rychlá kontrola může zapojit váš mozek a prodloužit čas usínání.

Když máte telefon s sebou v posteli, je přirozené, že pociťujete nutkání sledovat zprávy nebo sociální sítě. A to ztěžuje usínání. Pokud se probudíte uprostřed noci a kontrolujete telefon, je také těžší znovu usnout.

Mnozí z nás se v noci probouzejí, ať už kvůli tomu, aby šli na záchod, nebo možná bez skutečného důvodu. Pokud máte telefon vedle sebe, je snadné podlehnout touze načítat stránky jako Facebook nebo Instagram. A poté, co uděláte tuto malou kontrolu online světa, budete mít problém znovu usnout. Účinek se ještě o dost zesílí, pokud čtete něco vzrušujícího nebo rozčilujícího.

Pokud váš telefon není poblíž, je mnohem pravděpodobnější, že jen zavřete oči a půjdete spát.

Riziko požáru

Může být těžké tomu uvěřit, ale bylo několik zpráv o tom, že telefony explodovaly nebo se vznítily v posteli (existuje důvod, proč vám letecké společnosti již neumožňují vkládat lithium-iontové baterie do odbaveného zavazadla.)

Nedávejte svůj mobil pod polštář, když spíte nebo když nabíjíte zařízení.

Jedna 14letá dívka usnula na dobíjecím se telefonu a zemřela, když jí telefon explodoval pod polštářem. Mobilní telefon další 13leté teenagerky začal hořet během spánku poté, co se její baterie přehřála. To jsou jen 2 příklady. Když budete hledat ve zprávách, najdete jich mnohem více.

Co proti tomu můžete udělat?

Takže, jak vidíte, existuje mnoho způsobů, jak vám spaní s mobilním telefonem může ublížit. Existuje záření mobilního telefonu, modré světlo a psychologické účinky, které zhoršují vaše duševní zdraví.

Ale naštěstí existuje řešení tohoto problému. Stačí provést několik změn ve vaší rutině.

Přestaňte používat elektroniku jednu až dvě hodiny před spaním

Odborníci doporučují přestat používat mobilní telefony a další high-tech zařízení jednu až dvě hodiny před spaním. Tímto způsobem nejenže dopřejete svému tělu čas, aby se přizpůsobilo večernímu prostředí, ale také omezíte expozici EMF.

Kromě toho to také oslabí nutkání kontrolovat váš e-mail, koukat na sociální média nebo hrát Candy Crush ve vaší posteli – předejdete tak digitální nadměrné stimulaci mozku.

Ale co budete dělat v těch hodinách bez telefonu, že? No, můžete to nahradit jinou pozitivní činností. Můžete například mluvit s rodinou, číst knihu nebo poslouchat hudbu. Jakmile to začnete dělat, všimnete si významného rozdílu ve vaší pohodě. Fakt to vyzkoušejte, je to absolutně super.

Mějte svůj telefon v jiné místnosti

Dalším způsobem, jak se vyhnout záření z mobilních telefonů v noci, je dát telefon do jiné místnosti, když spíte. Můžete například zapojit telefon a nabíjet přes noc v kuchyni. Tento zvyk také umožňuje mnohem bezpečnější nabíjení telefonu, jak ukazují příklady explodujících telefonů výše.

Pokud potřebujete být k zastižení v případě nouze, zvyšte hlasitost vyzvánění, abyste jej slyšeli.

Kupte si jednoduchý budík na baterie

Pokud se při ranních budíkách spoléháte na svůj telefon, je snadné jej nahradit klasickým budíkem na baterie.

Proč říkám, že by měl být na baterie? Protože máme tendenci mít budíky blízko hlavy. A budíky, které se zapojují do střídavého proudu, mohou vést většímu množství EMF záření. Vyhněte se také modelům budíků s červenými LED displeji, protože ty mohou být velmi velkým zdrojem EMF.

Přestaňte používat aplikace pro sledování spánku

Všechny tyto aplikace pro sledování spánku vyžadují použití připojených zařízení a bezdrátového záření – jak jsem řekl, naruší váš spánek a představují riziko pro vaše zdraví.

Obecně tedy nedoporučuji používat aplikace a gadgety pro sledování spánku. Protože se však zdá, že tato zařízení a aplikace hodně pomáhají, hledal jsem tracker, který můžete používat, aniž byste ohrozili vaši bezpečnost z pohledu EMF. Našel jsem Oura Ring – fitness tracker navržený s ohledem na vaši EMF bezpečnost.

Ale co když potřebujete svůj telefon ve svém pokoji?

Jsou lidé, kteří z toho či onoho důvodu potřebují mít své telefony v noci v ložnici. Pokud jste to vy, stále existují kroky, které můžete podniknout ke zlepšení kvality spánku a zdraví – i když cítíte potřebu mít telefon u sebe, když jdete spát.

Přepněte svůj telefon do režimu Letadlo – a nenabíjejte jej

Pokud spíte s telefonem v ložnici, nejlepším způsobem, jak snížit vystavení EMF záření z vašeho zařízení, je zapnout režim letadlo. Spánek s telefonem v režimu letadlo téměř úplně eliminuje škodlivé emise EMF záření vašeho telefonu.

A během spánku nenabíjejte telefon poblíž hlavy.

Pokud pro vás režim letadlo není vhodnou volbou (například pokud jste lékař na zavolání nebo potřebujete být k dispozici v případě nouze), udržujte telefon během spánku v bezpečnější vzdálenosti.

Jak daleko by měl být váš telefon, když spíte? Doporučuji zajistit, aby byl telefon od těla vzdálen alespoň 2 metry od vás.

Přepněte svůj telefon do „nočního“ režimu

Možná si to neuvědomujete, ale všechny moderní mobilní telefony mají něco, čemu se říká „noční režim“. Tím se změní barva vašeho displeje, aby se výrazně snížilo vyzařování modrého světla z vašeho telefonu. Můžete dokonce nastavit telefon tak, aby automaticky přešel do nočního režimu.

Vypínejte WiFi na noc

To už je možná trochu za hranou. Tedy pro někoho. WiFi routery jsou v mnoha domácnostech poměrně významným zdrojem radiace EMF. A většina lidí má své routery zapnuté 24 hodin denně, což vede k významné úrovni kumulativního non-stop vystavení tomuto záření. Jedním ze způsobů, jak můžete podstatně snížit vystavení EMF, je vypnout router WiFi na noc.

Udržujte veškerou elektroniku (nejen mobilní telefony) mimo ložnici

Vaše ložnice by měla být klidnou a relax oblastí. Spánek je totiž zásadní pro vaše celkové zdraví. Proto je tak důležité držet elektroniku mimo vaši ložnici – může být zbytečným rozptýlením, které narušuje vaše spánkové návyky.

Zastaví režim Letadlo veškeré záření z telefonu?

Režim Letadlo ukončí všechna bezdrátová připojení, takže ano, omezí drtivou většinu záření z mobilních telefonů. Váš telefon však bude vždy vydávat určitou úroveň záření, pokud je zapnutý. Telefony jsou v dnešní době výkonná elektrická zařízení s bateriemi dokonce přesahujícími 5000 mAh. Čím větší a výkonnější telefony budou, tím více záření budou vyzařovat. Režim v letadle však dramaticky sníží emise záření telefonu.

Sponzorováno

A jak to máte vy? Také si na noc zapínáte na svém mobilu režim letadlo? Napište mi do komentářů. Uděláte mi radost.

A dále si u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva