Sponzorováno

Neuvěřitelné vlastnosti lidského těla! Tomu neuvěříte co lidské tělo umí… 4.71/5 (14)

Neuvěřitelné vlastnosti lidského těla! Tomu neuvěříte co lidské tělo umí...Že prý obyčejní lidé?! Kdepak. Naše tělo je neuvěřitelně dokonalý „stroj“, který je vyladěn do nejmenších detailů. Často ani netušíte, co všechno skrývá a co dokáže. Podívejte se na přehled neuvěřitelných dovedností lidského těla.

Nos rozliší až 50 tisíc vůní

Náš nos dokáže rozpoznat a zapamatovat si až 50 tisíc vůní. Pozor: ztráta čichu může být příznakem Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby, nebo nádoru v oblasti lebky.

Slin na dva bazény

Během života vyprodukujeme tolik slin, že bychom jimi naplnili dva plavecké bazény. Sliny tvoří z 99 procent voda, přičemž jen v 1 procentu jsou skryty důležité sloučeniny – hlen a sliz. Díky těmto látkám můžeme polykat jídlo. Hlen zároveň chrání povrch zubní skloviny před kazem.

Oko rozezná 500 odstínů

Naše oči jsou tak citlivé, že jsou schopné vidět ve tmě zapálenou svíčku vzdálenou 1,6 kilometru. Rozpoznají až 500 odstínů barev.

Kýcháme rychlostí 160 km / h

Při kýchání se naše tělo zbavuje škodlivých organismů – bakterií. Jedno kýchnutí nás zbaví až 10 tisíc bakterií! Rychlost kýchnutí je až 160 kilometrů za hodinu!

Sponzorováno

Tisíce přečerpání litrů krve

Naše srdce je velké jako pěst a váží asi půl kilogramu. Srdce ženy bije o 6 až 8 úderů rychleji než srdce muže. Za život vám srdce udeří až 2,5-miliardykrát. Za den přečerpá až 10 tisíc litrů krve.

Jsme horcí

Naše tělo vyprodukuje za půl hodiny tolik tepla, že by přivedlo do varu téměř 4 litry vody. Průměrný člověk vyprodukuje v klidu přibližně 100 wattů energie.

Máme 72 km nervů

V těle člověka je neuvěřitelných 72 kilometrů nervů! Nervové buňky přenášejí vzruchy v těle a dokáží pracovat rychlostí až 120 metrů za sekundu.

Uhlíku máme na tisíc tužek

V našem těle je 12,6 kg uhlíku – je to množství, kterým bychom naplnili tisíc tužek. Uhlík je součástí buněk, tkání a jednotlivých orgánů.

Žaludeční kyselina

Kyselina v žaludku je tak silná, že rozpustí zinek a rozleptá i vodní kámen. Kyselina chlorovodíková v našem organismu rozkládá potravu na jednodušší látky a zároveň dezinfikuje a likviduje v jídle škodlivé mikroorganismy.

Kosti máme pevnější než beton

V těle máme více než dvě stě kostí, které všechny dohromady tvoří 14 procent z tělesné hmotnosti dospělého člověka. Nejkratší kostí je třmínek, který se nachází v uchu a je velký asi jako zrnko rýže. Zato stehenní kost je čtyřikrát pevnější než beton!

VIDEO: Zázrak jménem lidské tělo

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva