Sponzorováno

Syndrom FOMO: Možná závislostí na sociálních sítích trpíte i vy! 4.89/5 (9)

Syndrom FOMO: Možná jím trpíte i vy!Ani si pořádně nerozbalíme dárky a už jejich fotky věšíte na sociální síť? Vždyť co kdyby vám něco uteklo, že? Když déle nezkontrolujete, co dělají vaši známí, jste nervózní. Ustavičně počítáte palce, kdo a kdy vám dal najevo, že se mu líbí váš příspěvek. Musíte mít po ruce mobil, tablet nebo počítač, abyste věděli, co se děje. Možná trpíte syndromem fomo, strachem z toho, že vám něco ujde. Nejde o novou diagnózu, příchod nových technologií jen vytáhl staré problémy.

Nemáte čas?

Podle odborníků se syndrom fomo týká převážně věkové kategorie od osmnácti do třiatřicet let. V tomto období se teprve hledáte. Nevíte, kam chcete směřovat, a inspiraci hledáte na sociálních sítích.

Ať už jako student, nebo pracující. Navíc, na běžný život nemáte čas, tak si ho přenesete na sociální sítě. Žijete na nich doma, v práci, venku, všude. Klikáte a kontrolujete, jak se mají ostatní. Počká vás tady, co jste zmeškali, a vyskočí, co ještě můžete stihnout.

Kdo je lepší?

Předvádět se a porovnávat je lidské. V někom to dřímá, jiné to ovládá. Sociální sítě jim přišly vhod. V současnosti je velmi důležité být úspěšným, prvním, mít něco nejkrásnější, nejdražší, největší … Ukázat světu, že jste více. „Jde o fenomén, který se v minulosti vyskytoval zejména v Americe. Úspěch je pro společnost klíčové slovo, ale dnes je to opravdu už trochu přehnané,“ míní psycholožka Elena Brozmanová.

Ohrožují vás pocity smutku a deprese. Proč si někdo může dovolit víc než vy a kde děláte chybu? Ale ne všechno, co se objeví na sociálních sítích, musí být pravda. Fotky lze upravit, pravdu přikrášlit …

Přestože žijeme v reálném světě, technický pokrok posouvá přežívání do virtuální roviny. „Rychlý životní styl nás ochuzuje o intenzitu zážitku. Běžíme, abychom byli první, ale někdy je důležitější cesta jako cíl,“ radí odbornice.

Při všech závislostech jde o efekt pozitivního zážitku. Někdo ho hledá v alkoholu, jiný v kontrole statusů na sociálních sítích. Výsledek je stejný, pokud svou „dávku“ nedostanete, propadnete stresu, nervozitě, úzkostem, objeví se bušení srdce … Někteří jsou odolnější, jiní méně.

Chcete zjistit, jestli jste propadli syndromu fomo?

Vzpomeňte si, kolikrát jste dnes zkontrolovali statusy přátel. Alespoň na pár dní v měsíci, například přes víkend, se od sítí odpojte.

Sponzorováno

Názor odborníka

PhDr. Elena Brozmanová, psycholožka

Syndrom fomo je formou nelátkových závislosti. Jde o vnitřní touhu vědět, co se děje, mít vše pod kontrolou. Váže se na jiné vnímání času. Chcete být někde jinde, než v reálném čase jste, chcete události předběhnout. Právě proto ustavičně kontrolujete dění na síti. Konflikt mezi reálným prožíváním a touhami může vést až k patologickému stavu. K závislosti přispívá i to, že technologie se zdokonalují a internet můžete mít v mobilu po ruce čtyřiadvacet hodin denně. A je jedno, jestli se jen chcete pochlubit novým prstenem, exkluzivní dovolenou, nebo jste zvědaví a potřebujete vidět, že někdo na vás myslí, je s vámi v kontaktu.

Jaké jsou příznaky?

Prvními příznaky bývá netrpělivost, špatná nálada, nervozita, nepozornost, stavy úzkosti, pocity deprese, bušení srdce. Máte pocit, že stojíte na místě a přešlapujete, že vše vám utíká a vy nevíte najít smysl života. Odborníci říkají, že tento syndrom zde byl i v době před sociálními sítěmi, ale právě jejich rozmach rozbujel i prožívání zmíněného syndromu.

Reakce bývají různé

Lidé s dostatečnou úrovní sebevědomí by neměly mít problém s uvědomováním si finty a limity virtuální komunikace. Horší je to u lidí přecitlivělých, nejistých s nižším sebevědomím a depresivními sklony. Jim stačí, že náhodou nedostanou pozvánku na nějakou akci, z níž pak uvidí ty nejlepší záběry a jejich sebevědomí klesne na minimum s přesvědčením, že je nikdo nemá rád. Některé to složí do totální rezignace, jiné to přinutí dostat se na „úroveň“ těch obdivovaných, a proto si nenechají ujít žádnou párty, investují množství času a peněz do nákupů drahých věcí a zážitků. Nedělají to však kvůli sobě, ale z pocitu potřeby nezaostávat a vyrovnat se ostatním. Všechno hned zavěsí na web, aby i jiní viděli, že jsou IN. Dostávají se ale do začarovaného kruhu plného únavy, vyčerpání a žití života jiných lidí.

Zkuste omezit sociální sítě

Pokud pro to nemáte důvod, nepřihlašujte se příliš často na sociální sítě. Nepotřebujete přece vědět, kdo se kde včera opil a kdo s kým strávil noc. Využívejte sociální sítě pouze na komunikaci s přáteli a známými a na dohadování společného programu. Vyhnete se tak úzkostem a depresi. Pokud máte někdy chuť zůstat ležet doma na gauči, tak tam zůstaňte. Nedělejte něco jen pro to, abyste byli všude a zažili toho co nejvíce. Zažívejte to, co reálně chcete prožívat. Ne to, co vám předhazují sociální sítě. Nechtějte to, co mají jiní, ale to, po čem toužíte vy. A syndrom FOMO u vás nebude mít šanci!

Sponzorováno

Zdroj obrázku: wikipedia.org

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva