Sponzorováno

Notebook v posteli: Vyměnil mě za počítač! 4.63/5 (8)

Notebook do postele nepatří.

Notebook do postele nepatří.

Jakmile si partner nebo partnerka začne brát notebook do postele, měli byste zbystřit. Pokud to tak necháte, může se velmi rychle stát, že vás za počítač zkrátka vymění. Večery bude trávit s ním a vás už nebude potřebovat.

„To, že je partner závislý na internetu, vím už dávno. Bez počítače neudělá ani krok, snídá u něj, obědvá i večeří. Jediné místo, kam si ho nebral, byla ložnice. Jenže poslední dobou se to změnilo. Jakmile si ho začal nosit i do postele, ocitl se náš milostný život na nule. U notebooku sedí klidně do dvou do rána, pak ho jen zaklapne a spí. Jestli vedle něj ležím, nebo ne, ho nezajímá. Přestali jsme spolu spát a já nevím, co dělat. On mě prostě vyměnil za počítač,“ stěžuje si Veronika (29).

Internet ohrožuje sex

Odborníci varují před tím, že počet lidí závislých na internetu, prudce stoupá. Podle nejnovějších průzkumů se bez něj denně neobejde až 73% mladých lidí, a to opravdu není malé číslo. Příznaky typické závislosti pak má minimálně 10 % lidí. Alarmující je i fakt, že internet dokáže vážně ohrozit milostný život a partnerský sex. Až sedm procent lidí u nás je závislých na erotice z internetu. Není se čemu divit – vždyť nejhledanějším slovem v internetových vyhledávačích je právě „sex“.

Milování vyměnil za počítač

„Vždycky jsem byla proti tomu, abychom si do ložnice pořídili televizi. Nejen, že ruší spánek, ale hlavně jsem chtěla, abychom měli s partnerem místo, kde budeme sami a budeme se věnovat jen sobě navzájem. Moje plány ale překazil notebook. Partner je hodně pracovně vytížený, a tak jsem chápala, že večer musí něco dodělat. Jenomže z občasných večerů s notebookem v posteli se stalo pravidlo a společné chvíle ve dvou byly fuč. Partner raději seděl u počítače, než by se miloval se mnou. Trvá to už přes rok a jemu to připadá v pořádku. Před měsícem jsem si našla milence. Ničeho si nevšiml. Vím ale, že to takto dál nejde,“ svěřuje se s podobnou zkušeností Dana (27).

Co nám hrozí, když si bereme počítač do postele

Nemilé věci, tak třeba:

Špatný spánek

Vědci dokázali, že třetina lidí, kteří před spaním vysedávají u počítače, se ráno cítí mnohem méně vyspaná než ti, pro které je notebook v ložnici tabu.

Deprese

Jeden britský psycholog přišel na to, že lidé, kteří tráví spoustu času na internetu, se mnohem více propadají do depresí. Ti, kteří se příliš vážou na internetové stránky, také více trpí psychickými problémy a poruchami.

Snížená plodnost

Pokud plánujete miminko, braňte se notebooku v posteli, co jen můžete. Je totiž vědecky prokázáno, že notebook ohrožuje mužskou plodnost, zvlášť pokud ho muži mají na klíně. Vysílá vysokofrekvenční záření a teplo, zahřívá intimní partie až o 30C, což zabíjí spermie, a také snižuje jejich kvalitu.

Sponzorováno

Modré světlo potlačuje melatonin. A to nechcete

Je dobře prokázáno, že světlo hraje významnou roli v regulaci našich vnitřních cirkadiánních rytmů. Elektronika jako televizory, smartphony, tablety, počítače a dokonce i LED světla vyzařují modré světlo, které je považováno za zvláště důležité, pokud jde o spánek.

Nedávný výzkum na University of Toronto zjistil, že světlo v modrém spektru působí na naše těla potlačením přírodního melatoninu. Protože melatonin je hormon, který vyvolává ospalost, oddálení jeho uvolnění znamená více času stráveného vzhůru a větší potíže se spánkem. A to je na nic.

Chybějící režim spánku vede k přibírání

Váha a obezita závisí na několika faktorech, spánkové zvyky jak se zdá, hrají v tomto velkou roli (podle výzkumu z posledních několika let).

Jedna studie na dětech nedávno publikovaná v časopise BMC Public Health zjistila, že děti s nadváhou spaly méně než děti s normální hmotností.

Další studie Brigham Young University zjistila, že u mladých žen se špatnými spánkovými návyky je vyšší pravděpodobnost indexu tělesné hmotnosti než u těch, které spánkové návyky mají lepší. Krátký spánek zvyšuje riziko obezity v průběhu času.

Předpokládá se, že spánková deprivace působí na fyzický metabolismus těla a další hodiny vzhůru znamenají další hodiny k jídlu, které mohou přispět k přibývání na váze.

Notebook v posteli: Zasáhněte zavčas!

Pokud vám připadá, že vás partner klidně mění za počítač, zasáhněte, dokud je čas, varují experti. Jinak si na notebook v posteli zvykne natolik, že ho z ní jen těžko dostanete. Jakmile si partner začne brát počítač do společného lože, stanovte si pravidla. Je-li to nezbytné, domluvte se na určitých dnech, kdy se bude věnovat práci, a naopak na večerech, které budou patřit jenom vám, a notebook bude tabu. Zkuste být sama aktivní, vyprovokujte ho v ložnici, aby měl důvod počítač odložit a poznal, že na živo je to prostě nejlepší.

V průzkumu Sleep in America v roce 2014 se přišlo na to, že 89% dospělých a 75% dětí má ve svých ložnicích alespoň jeden elektronický přístroj, který může nějak rušit jejich spánek.

Uvědomte si, že vše je v komunikaci. Řešením není tajně nadávat a stěžovat si kamarádkám, ale partnerovi jasně říct, že vám to vadí a že v ložnici žít ve třech nechcete. Vy, on a počítač – to k sobě prostě nepatří.

Sponzorováno

A jak je to u vás? Nemusíte s notebookem bojovat o přízeň partnera? Budeme moc rádi za komentáře.

A co si na toto téma ještě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva