Sponzorováno

Projímadla – co byste o nich měli vědět? 4.82/5 (22)

Projímadla - co byste o nich měli vědět?Zácpa je potíž, se kterou z času na čas zápasíme asi všichni. Ale co když se z občasného problému stane chronická záležitost? Mnozí tehdy sáhnou po projímadlu, ale to se vždy nemusí skončit vytouženou úlevou. Jak si poradit se zácpou, kdy a jaké typy projímadel použít?

Proč dochází ke zácpě?

Příčin, proč může dojít ke zácpě, je mnoho. Může za to zejména nevhodné složení přijímané potravy a tak jistě tekutin. „Příčiny mohou být organické nebo funkční. Podstatou je, že při funkčních příčinách jde o poruchu činnosti nějakého orgánu, která vede k zácpě. Při organických jde o „hmatatelnou“ resp. běžnými vyšetřeními prokázanou chorobu tohoto orgánu. Příčinou organické i funkční zácpy však mohou být i některé léky (např. antidepresiva, opiáty, některé léky proti kašli a pod.), nebo potraviny (káva, koření, čokoláda a pod.),“ upřesňuje gastroenterolog.

Vláknina a probiotika

Jak by měla vypadat strava, po které byste neměli potíže se zácpou? Lékař zdůrazňuje, že důležitá je prevence zácpy a konzumace dostatku vitamínů a minerálů v ovoci a zelenině. „Strava by měla být vyvážená a pestrá, s dostatkem vlákniny a tekutin, zejména čisté vody. V prevenci zácpy pomáhá i dlouhodobé užívání probiotik,“ vysvětluje odborník na trávicí ústrojí, MUDr. Klíč, důležitost a způsob jednoduché prevence před problémy se zácpou.

Kdy jde o zácpu?

Definic zácpy je mnoho a každá z nich se na tento problém dívá z jiného úhlu pohledu. „Mně se nejvíce líbí definice nestora české gastroenterologie, prof. Mařatky, která říká, že zácpu má člověk tehdy, pokud si myslí, že ji má. Je to velmi jednoduchá a praktická definice. Pokud je člověk zvyklý na vyprazdňování jednou denně a najednou se mu jeho rituál změní, už má problém. Někomu nevadí vyprazdňování jednou za dva-tři dny, protože mu to tak funguje roky a je s tím spokojený,“ říká na margo této problematiky odborník. Jiná definice podle něj říká, že o zácpu jedná tehdy, pokud člověk nemá stolici několik dní, resp. má-li obtížné vyprazdňování tvrdé stolice několik dní.

Pomohou čípky?

Mnoho lidí, kromě jiných i maminky po porodu, sahají při daných komplikacích po čípcích (např. klasických glycerinových) na uvolnění stolice. Schvaluje lékař jejich používání? „Pokud je zácpa akutní, tedy trvá jen několik dní, tato léčba je v rámci první pomoci vhodná. Dá se však použít jen krátkodobě a není vhodná při chronické zácpě,“ upozorňuje specialista na „gastro“ problémy.

Sponzorováno

S projímadly raději opatrně

Přípravky na uvolnění ztvrdlé stolice ve formě projímadel by měly podle odborníka užívat jen několik dní, resp. krátkodobě. „Ve výjimečných případech, při chronické zácpě (v závislosti na příčiny) se podávají několik týdnů. Tehdy je třeba vybrat takové, které jsou co nejméně návykové (např. s obsahem laktulózy). Účinkují různými způsoby, např. tím, že snižují vstřebávání vody a elektrolytů nebo podporují vylučování hlenů ze sliznice střeva, případně povzbuzují činnost střeva. Všechny tyto mechanismy účinku vedou k úpravě zácpy,“ vysvětluje odborník na slovo vzatý.

Projímadla se sebou nebsou i rizika

Tak, jako mnohé jiné léky, i projímadla mají negativní účinky a důsledkem jejich nadměrného používání, může být ztráta kontroly nad jejich užíváním. „Nejčastějším rizikem je návyk a závislost. Neméně závažným nežádoucím účinkům laxativ je ztráta vody a látek důležitých pro činnost orgánů, bez nichž tělo nemůže správně fungovat. Při nekontrolovaném užívání projímadel, jak to někdy dělají modelky, pokud chtějí rychlé zhubnout, hrozí poškození ledvin, pokles krevního tlaku, poruchy srdečního rytmu a další komplikace,“ zvedá varovný prst specialista.

TIP: Jaká jsou nejlepší a nejúčinnější projímadla?

Kardiaci a diabetici – na projímadla pozor!

Projímadla bez ordinace lékaře, by měli podle odborníka užívat jen zdraví lidé, bez chronických chorob. Pokud jsou nutné, měly by se zásadně užívat jen krátkodobě. „Velmi opatrně by je měli užívat např. diabetici, lidé nemocní na srdce, nebo cévy. Pokud pacient potřebuje laxativa dlouhodobě, v první řadě je třeba hledat příčinu, která může být i mimo trávicího traktu (např. v snížené funkci štítné žlázy, v psychice a mnoha dalších nemocech),“ objasňuje lékař.

TIP: Vybírejte raději přírodní projímadla

Pokud jste jinak zdraví, ale potřebujete projímadlo, zvolit byste podle lékaře měli raději přírodní typy, před těmi chemickými. „Přírodní projímadla, zejména vláknina, jsou určeny k prevenci zácpy a mohou se konzumovat dlouhodobě, zatímco ty ve formě léků by se měly užívat zásadně krátkodobě a nejlépe po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem,“ zdůrazňuje specialista, který zároveň dodává: „Senný list nebo psyllium, případně jiná vláknina, jsou nejčastěji užívány přírodní projímadla. Zatímco první dvě uvedené by se neměly užívat dlouhodobě, vláknina ano. Ta v potravinách (např. v ovoci a zelenině) pomáhá udržovat řádné vyprazdňování stolice.“

Sponzorováno

Přečtěte si více o přírodních projímadlech.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva