Sponzorováno

Zácpa u dětí – jak na ni? 4.93/5 (14)

Zácpa u dětí - jak na ni?Znáte to – úpěnlivý pláč, bolesti bříška, nadýmání a nočník je stále prázdný. Děťátko nekakalo několik dní a vy jste už zoufalá. Co dělat? Poradíme vám … Zácpa (obstipace) je poměrně běžná porucha v dětském věku. Jde o ztížené, často bolestivé vyprazdňování tuhé tvrdé stolice, nezřídka až po několika dnech, či dokonce týdnu. Výjimečně může jít i o delší období.

Kde hledat příčiny dětské zácpy

Může být jejich hned několik: nevhodná strava, málo tekutin, nedostatek vlákniny, málo ovoce a zeleniny, a naopak vyšší příjem sladkostí, cukru, čokolád, kakaa, cukrovinek, slazených nápojů a podobně … Většinou jde u dětí o přechodný stav, který se řeší úpravou životosprávy. Ve vážnějších případech se dokonce může jednat o nějaké onemocnění, či poškození trávicího traktu s poruchou vylučování odpadních látek. Zácpa však může být i psychického původu, např. při nástupu dítěte do školky či školy – tedy při jeho zvýšeném stresu, obavách, strachu …

Může však být i následkem problémů a napětí v rodině. Zácpa také může být následkem nějakého prodělaného, nebo ještě existujícího onemocnění, či užívání léků. Stejně ní může dítě reagovat na změnu prostředí (např. na dovolené), při cestování na delší vzdálenost a pod. Příčin tedy může být skutečně velmi mnoho.

Léčba zácpy u dětí

Léčba v první řadě spočívá v úpravě stravy. Jednoznačný příjem vlákniny v podobě luštěnin, ovesných vloček, brambor, obilí, celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny (nejlépe samozřejmě v syrovém stavu), neslazených tekutin (čisté vody), kyselomléčných produktů (např. Nízkotučného jogurtu s obsahem bifido bakterií, acidofilní mléka), pokud jde o starší dítě.

Z domácích babských osvědčených receptů pomáhají i švestky (zejména čerstvé nebo ve formě kompotu), meruňky, nastrouhaná jablka, hrušky … Vynikající je také mrkvový džus, který lze zakoupit v obchodech a dokonale pročistí vašemu hubeňourovi celé střívka.

Pokud nic z uvedeného nezabírá, přistupuje se ke farmakologické léčbě – léky. Předepíše je vašemu děťátku předepíše pediatr, jsou totiž pouze na lékařský předpis a nesmí se podávat dlouhodobě.

Sponzorováno

Když se to konečně podaří …

Následné vyprazdňování po několikadenní zácpě může být pro dítě trošku bolestivé, protože stolice je hustá, tvrdá, „ostrá“, zapáchající, tmavočerné barvy. Když se to opakuje, může se stát, že se dítě podvědomě dalšího kakání bojí, zadržuje stolici.

Tím se v podstatě cyklus vyprazdňování zdržuje a své obtíže tak dítě nechtěně stupňuje a prodlužuje. Důležitá je tedy prevence zácpy.

Pravidelnost ve vyprazdňování

U každého děťátka by mamka měla sledovat pravidelnost ve vyprazdňování. Je totiž velmi důležitá. Pokud spatříte, že děťátko nekakalo více než 2-3 dny, je třeba přidat mu do stravy zmíněnou vlákninu, ovoce, zeleninu (vyzkoušet např. mrkvový džus).

Stolice děťátka tedy má být pravidelná, měkké konzistence, bez bolesti při vyprazdňování. Pokud se zácpa u vašeho děťátka objevuje jen občas, zřídka, dá se řešit zmiňovanou úpravou stravy a pitných režimem. Pokud však zácpa přetrvává déle a objevuje se často, je nutné podrobné odborné lékařské vyšetření.

TIP: Mrkněte na babské rady na zácpu

Prevence je důležitá

Zdravá výživa přiměřená věku dítěte, dostatek tekutin, ovoce a zeleniny, pohyb na čerstvém vzduchu, aktivity je třeba střídat s odpočinkem, mít pravidelný čas na povinnosti, hru, volný čas a jídlo …

Důležitá je psychická pohoda děťátka bez stresů a napětí, vyhrazený dostatečný časový prostor k vykonání potřeby, sledování pravidelnosti vyprazdňování, pokud dítě už mělo s tím v minulosti problémy.

V prevenci pomáhá i sklenice čisté vody, který dítě ráno vypije na lačný žaludek. Výbornými pomocníky jsou také probiotika a prebiotika, která v malém tělíčku vytvoří tak potřebnou rovnováhu v trávicím a vylučovacím systému.

Pozor, zácpu nepodceňujme

Jakmile dítě trpí zácpou, určitě to nepodceňujme, protože zácpa může být příznakem mnoha onemocnění. Neléčená může mít dokonce vážné následky – ucpání tlustého střeva velkým množstvím tvrdé stolice, což je velmi nebezpečné.

Zácpa navíc patří k jednomu z rizikových faktorů vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku v dospělosti.

TIP: Jak na zácpu přírodně?

VIDEO: Jaký je nejlepší lék na zácpu pro malé dítě?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva