Sponzorováno

Rentgen a těhotenství – jak to je? 4.8/5 (15)

Rentgen a těhotenství - jak to je?

Rentgen v těhotenství – je pro vás hrozbou?

Na první pohled dvě okolnosti, které se vylučují. Někdy však zdravotní stav i těhotné ženy vyžaduje absolvování rentgenového vyšetření, případně ho žena podstoupí ještě v době, kdy o svém těhotenství neví. Jaké to může mít následky, je to pro vyvíjející se děťátko nebezpečné? Zjišťovali jsme za vás … čtěte …

Jak to vlastně je s rentgenem v těhotenství?

Ozáření vlivem rentgenového vyšetření může mít vliv na plod. Na míru možného poškození má ale vliv mnoho dalších faktorů jako například: vzdálenost vyšetřované oblasti od pánve, kde je uloženo dítě, velikost vyšetřovaného pole, intenzita záření, pokročilost gravidity, počet prováděných snímků a podobně. V této souvislosti nelze nezmínit, že intenzita záření a působení na dítě klesá s přibývající vzdáleností od zdroje záření.

Když o miminku nevíme …

Problém může nastat, pokud o těhotenství nevíme a opakovaně je naše tělo vystaveno přímému záření v již zmiňované oblasti pánve – tedy např. rentgenové vyšetření kyčelních kloubů, dolní páteře, bříška a pod. Zde reálně hrozí možné poškození vyvíjejícího se plodu. Stejně je nebezpečné dělat v počátečním stadiu těhotenství i CT vyšetření (počítačovou tomografií) či MRI – vyšetření magnetickou rezonancí. Lékaři se tedy snaží i rentgen nedělat vůbec, pokud to zdravotní stav ženy dovoluje a o těhotenství vědí. Samozřejmě, pokud jde o přímé ohrožení života, výjimka je nutná.

Zkušenost přímo ze života …

Svou zkušenost nám popsala i naše věrná čtenářka – paní Jana z Malé Morávky:

„Byla jsem velmi nemocná, brala jsem několik léků, ale nezabíraly. Lékařka mě poslal na rtg plic, protože jsem silně kašlala. V té době jsem netušila, že čekám děťátko. Jaké bylo tedy mé překvapení, když se to zjistilo. Měla jsem velké obavy o jeho zdraví, protože v prvních týdnech těhotenství jsem brala antibiotika a ještě i ten rentgen.

Naštěstí vše dobře dopadlo, těhotenství proběhlo bez výraznějších komplikací a dnes už mám 3 měsíčního Sabiána. Lékaři mi řekli, že pokud by došlo k poškození, příroda to má tak „vymyšlené“, že buď se to v průběhu následujícího vývinu „opraví“, nebo dítě odumře, případně se vyloučí potratem. Jsem velmi ráda, že to u nás dopadlo dobře.“

Sponzorováno

Rentgen během těhotenství? Ano, je to možné!

Pokud si to zdravotní stav budoucí maminky vyžaduje a rentgenové vyšetření je důležité, i za těchto okolností se může udělat. I když je to spíše ve výjimečných případech. Nesmí však jít o rentgen pánevní oblasti, která se považuje za velmi rizikovou – z pochopitelných důvodů. Čím dále od bříška se vyšetření dělá, tím je méně nebezpečné! Bříško s miminkem se u těhulky chrání ochrannými pomůckami – přikryje se speciálním materiálem (tzv. gonagdové krytí) – „plachetkou“, která brání průniku záření. Zvážit však musí být všechna rizika, a zároveň zhodnotit přínos z vyšetření před těmito riziky pro matku, tak i pro dítě. Je důležité před každým rentgenovým vyšetřením upozornit na těhotenství lékaře, pokud to není na první pohled zřejmé.

Co dělat v případě, …

… že o těhotenství nevíme, ale přece je možné

Neriskujme! Pokud si nejsme 100 % jisté, že nejsme těhotné, vyplatí se počkat a přeobjednat na jiný termín rtg vyšetření (samozřejmě pokud to zdravotní stav dovoluje ). Víme přece, že první měsíce těhotenství jsou velmi rizikové.

… pokud máme těhotenství potvrzeno

Pokud je již těhotenství známo, poraďte se se svým gynekologem o dalším postupu. Buď se zvolí jiná vyšetřovací metoda nebo se při vašem rtg vyšetření použijí ochranné pomůcky, aby dávka záření šla jen na danou vyšetřovanou oblast a byla pokud možno minimální.

… pokud jste se o svém těhotenství dozvěděli dodatečně až po absolvování rentgenu

Sponzorováno

Nestresujte se! Vše ještě může dopadnout dobře. Při jednorázovém rtg je malá pravděpodobnost, že to bude mít negativní vliv na plod. Kromě toho v ranném stádiu těhotenství existuje tzv. přirozený ochranný mechanismus, v jehož rámci se jistý počet poškozených buněk dokáže ve vyvíjejícím se tělíčku „opravit“ a těhotenství tak pokračuje bez problémů dál.
Pokud by skutečně v prvních týdnech došlo k několika škodlivým vlivům na plod (hlavně současně) – alkohol , cigarety, stres, rtg … a plod by se trvale poškodil, s velkou pravděpodobností by příroda těhotenství ukončila samovolným potratem …

Přečtěte si i následující zajímavé informace o rentgenu

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva