Sponzorováno

Designérské drogy – pozor na ně, jsou zaměřeny na mladé konzumenty 4.86/5 (14)

Designérské drogy - pozor na ně, jsou zaměřeny na mladé konzumentyRodiče, pozor na dospívající ratolesti! Objevují se nové „designérské“ drogy, které jsou zaměřeny na teenagery. Tvoří je různé chemické sloučeniny či výtažky z rostlin. Nebezpečné jsou v tom, že svými účinky napodobují klasické drogy jako kokain, marihuanu, a přitom jsou levnější.

Takzvané „designérské drogy“ v nových podobách přišly do módy už i u nás. „Evropský systém včasného varování zachytil již přes 350 nových psychoaktivních látek,“ říká zaměstnankyně z oddělení protidrogové strategie ministerstva zdravotnictví. „Dvě třetiny z nich se objevily za poslední čtyři roky. V Evropě již způsobily desítky úmrtí.“

Teenageři mají náskok

„Děti vědí o nových drogách více než my lékaři. Teenageři se předhánějí v tom, kdo co vyzkouší a navzájem si popisují, jaké stavy přitom zažili,“ říká o svých zkušenostech z urgentního příjmu doktor z Dětské fakultní nemocnice. „Loni jsme měli jen 12-letého teenagera, který užil nové drogy.“ Mladý lékař má obavy, že teenagerům, kteří užijí designérské drogy, nebudou umět pomoci. Jejich testování totiž trvá delší dobu než u klasických drog, což je velké riziko. Podle lékaře teenageři, kteří užívají designérské drogy, mohou mít v dospělosti schizofrenii a deprese. Protože i designérské drogy, stejně jako klasické drogy, zasahují mozek.

Sponzorováno

Jak se designerské drogy šíří

 • Přes internetové stránky v rámci inzertního prodeje, často se skrývají v sekcích jako dům, zahrada, zdraví krása, sukulenty.
 • Jako zásilky od nadnárodních spedičních společností.
 • Přes crazy shopy.

Designérské drogy se prodávají ve formě tabletek.

Ničivý chameleón

Výrobci cíleně mění jejich strukturu, složení. Obsah a množství chemické látky, případně rostlinného komponentu závisí na konkrétním výrobci. Každý si vytvoří – designuje – drogu, jak sám chce. Žádné pevné chemické vzorce zde neplatí, proto se drogy volají designérské.

 • Díky stále se měnícímu složení mohou mít nepředvídatelný účinek na zdraví.
 • Výrobci nových drog nejsou postižitelní. Látka, kterou vyrobí, není totiž na žádném seznamu zakázaných látek. Nejnovější Evropská komise navrhla první čtyři látky zakázat.
 • Designérské drogy jsou populární zejména u mladých lidí ve věku 15 až 24 let, které láká zejména snadná dostupnost, cena.

Z čeho vznikají nové drogy

Vyrábějí se ze syntetických látek nebo z rostlin. Konkrétně jde o tyto látky:

 • fenetlaminy – fungují jako stimulanty
 • tryptaminy – působí jako psychoaktivní halucinogeny
 • katinony – je to stimulant, který napodobuje účinky kokainu
 • piperaziny – stimulant napodobuje účinky extáze
 • syntetické kanabinoidy – navozují účinek marihuany
 • produkty šalvěje, durmanu, muškátového oříšku

Co zajímavého si ještě přečíst?

VIDEO: Designerské drogy v Budapešti (angl. titulky)

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva