Sponzorováno

31. květen – Světový den bez tabáku 4.75/5 (4)

den proti kouřeníPoslední květnový den – 31. květen stanovila Světová zdravotnická organizace (WHO) za Světový den bez tabáku (World No Tobacco Day). Cílem je poukázat na zdravotní rizika spojená se spotřebou tabákových výrobků a na význam opatření, která se ji snaží snížit. Spotřeba tabákových výrobků je totiž jediná příčina úmrtí na celém světě, které lze předcházet. V současnosti má podle WHO kouření na svědomí smrt jednoho z 10 dospělých na celém světě.

„Světový den bez tabáku se letos zaměřuje na snahy o dosažení zákazu tabákové reklamy, propagace a sponzorství, kterým se věnuje článek 13 Rámcové úmluvy WHO o kontrole tabáku. Globální tabáková epidemie zabíjí v současnosti 6 milionů lidí ročně, z nichž více než 600 tisíc jsou nekuřáci, umírající na následky pasivního kouření.

Pokud nebudeme jednat, epidemie kouření ročně zabije do roku 2030 více než 8 milionů lidí. Více než 80% těchto úmrtí, kterým lze předejít, postihne lidí žijících v zemích s nízkými nebo středními příjmy. Je prokázáno, že komplexní zákaz reklamy vede ke snížení počtu té kategorie lidí, kteří začínají kouřit, nebo v kouření pokračují. Podle statistik je zákaz tabákové reklamy a sponzorství jedním z nákladově nejvýhodnějších způsobů, jak snížit spotřebu tabáku a zájmu o něj“ konstatuje k tématu vedoucí Odboru podpory zdraví Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví (RÚVZ) v Banské Bystrici MUDr. Silvia Kontrošová.

Sponzorováno

Doplňující informace

Závislost na tabáku je dnes nejrozšířenější a nejsilnější závislostí na světě. Tabákové listy poznal svět při objevení Ameriky a původně se používaly na slavnostní a lékařské účely. Vzrůst jeho spotřeby se datuje od 15. století, o tři století později se stal tabák mezinárodním artiklem. Přelom 19. a 20. století, kdy svět poznal cigarety, které nahradily šňupání, žvýkání nebo kouření tabáku ve dýmkách, považují onkologové za začátek éry plicní rakoviny. Odborníci v současnosti bijí na poplach a upozorňují, že každých deset vteřin zemře člověk na onemocnění související s kouřením. Kampaň „Ex-kuřáci jsou nezastavitelní“ odstartovala 16. června 2011 jako tříletá osvětová kampaň podporovaná Evropskou komisí, jejímž cílem je pomoci kuřákům přestat kouřit prostřednictvím motivace a ukázat jim praktické výhody nekuřáka. Zobrazuje totiž bývalé kuřáky jako důkaz toho, že s cigaretami se dá skončit, čím jsou inspirací pro kuřáky, aby přestali.

Tabák je označován jako nejčastější příčina úmrtí v rámci Evropské unie. Problém je možné řešit úspěšnou regulací tabákových výrobků. Kampaně tabákových výrobků jsou pro Evropskou komisi důležitým prvkem ucelené politiky boje proti kouření, která zahrnuje i legislativu a podporu členských států. Cílem kampaně je poukázání na pozitivní přínos překonání cigaretami, se kterým se snaží pomoci a povzbudit lidi, aby přestali kouřit. Spolu s dalšími preventivními opatřeními na evropské i národní úrovni chce kampaň přispět tím, aby nová generace v Evropě žila zdravější a plnohodnotnější život bez cigaretového kouře.

Kampaň je zaměřena na kuřáky ve věku 25 až 36 let, což znamená téměř 28 milionů lidí v Evropské unii. Snahou kampaně je pomoci těm, kteří se rozhodli s kouřením skoncovat, ale i přesvědčit ty, kteří o skončení s cigaretami neuvažují. Je určena pro různé publikum na základě národních a demografických kritérií. Například je určena ženám, ale i osobám s nižším sociálně-ekonomickým postavením. Na kampani se společně s generálním ředitelstvím Evropské komise pro zdraví a spotřebitelskou politiku aktivně podílejí i četné organizace na národní i evropské úrovni, včetně ministerstev zdravotnictví členských zemí, občanských sdružení a neziskových organizací. Po celé Evropě budou během kampaně probíhat různé aktivity na národní i místní úrovni. Aby se zabránilo překrývání a zvýšila se efektivita, kampaň musí doplňovat s národními, již probíhajícími opatřeními a zahrnovat organizování společných aktivit.

VIDEO: Typický „No tobacco day“

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva