Sponzorováno

Barva šálku mění vnímání chutě nápoje. Z jakého pijete vy? 4.67/5 (3)

Barva šálku mění vnímání chutě nápoje. Z jakého pijete vy?Souvislost mezi barvou nádobí a vnímáním chutí je dokázána. Jak ji ovlivňuje šálek na kávu? Horká káva či čokoláda v oranžové nebo v šálku krémové barvy chutná lépe než ve stejný nápoj z bílé nebo červené nádoby. „Barva nádoby, v níž se podává jídlo a pití, může zvýšit některé atributy, jako je chuť a vůně,“ řekla Betina Piqueras – Fiszmanová, výzkumná pracovnice na Polytechnické univerzitě ve Valencii ve Španělsku.

Při provádění studie požádali 57 lidí a porovnali vzorky horké čokolády podávané ve čtyřech různých plastových kelímcích. I když všechny šálky byly stejné velikosti a bílé uvnitř, byly různé zbarvené na vnější straně. Jeden šálek byl bílý, jiný krémový, třetí byl červený a čtvrtý zase oranžový.

Sponzorováno

Oranžová a krémová jsou chutné barvy

Účastníci pokládali horkou čokoládu v krémové sklenici za mírně sladší a aromatičtější, než ostatní vzorky. Výzkumníci zjistili, že barva šálků ve skutečnosti neměla vliv na chuť nebo vůni čokolády. Všechno to byl jen pocit účastníků experimentu. „Neexistuje žádné pevné pravidlo o tom, že chuť a vůně jsou intenzivnější v šálku určité barvy,“ vysvětlila Piqueras – Fiszmanová. „Ve skutečnosti se to liší v závislosti na druhu potravy, ale pokud tento efekt nastane, mělo by se věnovat více pozornosti barvě obalu, protože má větší vliv, než si člověk může představit.“

Přečtěte si: Význam barev v psychologii.

Zjištění by mohlo objasnit to, jak mozek integruje vizuální informace z potravin, jakož i z nádoby, ve které se podává. Autoři studie předpokládají, že studie může mít také vliv na vaření, stravování a odborníci v potravinářském průmyslu by měly zvážit, v jakém obalu prezentují potraviny spotřebitelům.

Předchozí výzkum ukázal, že nápoje v růžové nádobě jsou často vnímány jako více sladké, káva v hnědé šálku působí silněji a nealkoholické nápoje v modrých nádobách jsou vnímány jako lepší na uhašení žízně. Je tedy dost možné, že výrobci nápojů manipulují s vašimi chutěmi.

Sponzorováno

A z jakého hrnečku pijete nápoje vy?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva