Sponzorováno

Mýty a pověry o Coca Cole – co je na nich pravda? 4.58/5 (12)

Mýty a pověry o Coca Cole - co je na nich pravda?O kole se toho řeklo už víc než dost. Možná jste slyšeli o tom, že dokáže odstranit rez, rozložit žaludek, či dokonce zub. Ne všemu, co se na internetu popíše můžete věřit. Čemu můžete věřit méně a čemu víc? Přečtěte si náš článek o Coca Cole a mýtech kolem ní.

Co všechno v ní najdete?

Se všemi mýty nebo fakty kolem souvisí její složení. Nejdůležitějšími složkami kolového nápoje je kofein, cukr a kyselina fosforečná. Jistě, jde o složky, které se běžně v klasických nápojích nevyskytují, respektive jen v omezené míře. Faktem je, že kola sice nepatří k těm nejzdravějším nápojům, ale pohár kůly vás občas nezabije. Nebo ano?

Smrt kvůli kole?

Před jistou dobou se v médiích objevila zpráva, že jedna žena z Nového Zélandu zemřela na zástavu srdce, kterou zapříčinila kola. Je však potřeba se dívat i na fakta. Tato žena byla na kole závislá a údajně po dobu několika let dokázala vypít denně i 10 litrů tohoto oblíbeného nápoje. No a když si uvědomíte, kolik cukru a kofeinu do sebe dostala, není se ani čemu divit. Každý den dostala v 10 litrech kůly až 970 mg kofeinu, což je extrémní dávka. Jen pro srovnání, standardní šálek kávy obsahuje kolem 65 mg kofeinu. Nemluvě o množství cukru, který do organismu díky nápoji dostávala.

Takže, nepijte kolu pravidelně na litry, dejte si ji sem tam a je to v pohodě.

V jedné sklenici najdete až 10 lžic cukru

I tato informace se pravidelně objevuje téměř všude. Další výmysl je také o něco přehnaný, v jedné plechovce se ho nachází okolo 35 gramů. Není to málo, ale rozhodně méně než 10 lžic.

TIP NA ČTENÍ: Kolik kostek cukru má váš oblíbený nápoj?

Rozežere mince, vyčistí vany, zničí zuby

Další oblíbené tvrzení, tentokrát na nich však něco pravdy je. Může za to hlavně kyselina fosforečná. Tak jako každá kyselina, i ona dokáže některé věci „rozežrat“. Možná jste viděli videa, kde se nalila do záchodové mísy láhev coly a najednou bylo znečištění pryč. Určitý vliv kyselina fosforečná mít může, ale klasické čisticí prostředky budou zřejmě účinnější.

Totéž platí i při tvrzení, že kola dokáže rozložit minci. Lze z ní odstranit část rzi, ale nečekejte zázraky. No a na závěr populární tvrzení, že kola dokáže rozožrať zub už za noc. Podělím se s osobní zkušeností. Synovec měl ještě během základní školy na přírodopise vyzkoušet takový účinek coly. Doma měl odložené mléčné zuby, které posloužily jako vděčný pokusný králík. V cole byly celý jeden týden, po nejbližší hodinu přírodopisu. Myslíte si, že nebyly poškozeny? Byli. Celý povrch dostal hnilobě černou barvu, stejně jako když máte zub zkažený. Odstrašující příklad. Šlo však jen o mléčné zuby, ty normální jsou odolnější a je třeba si uvědomit, že v ústech máte kolu jen pár vteřin. Takže znovu zde platí, oblíbenou kolu si klidně dejte, ale jen s mírou. Ani doktoři nedoporučují vypít její více než 2 dl za den.

Sponzorováno

Moderní droga?

Další informace hovoří o povzbuzujících účincích coly, v důsledku přítomnosti malého množství kokainu. Jak se říká, bez větru se ani lístek na stromě nepohne. V roce 1885 byla kola uvedena na trh jako nápoj s léčebným a povzbuzujícím účinkem. Dnes se to zdá být nepředstavitelné, ale i například takový vibrátor byl nejdříve léčebnou medicínskou pomůckou. V kole se nacházel extrakt z listů koky, která má stimulující účinky. Dodnes ji žvýkají obyvatelé peruánských hor. Množství extraktu se začalo postupně snižovat, až se koka přestala docela používat v roce 1929. Dnes se tak při pití oblíbené kůly musíme spolehnout pouze na kofein.

Další maličkosti o Coca Cole

Zde je několik dalších zajímavostí o Coca-Colě:

Vznik Coca-Coly: Coca-Cola byla poprvé vyvinuta v roce 1886 farmaceutem Johnem S. Pembertonem v Atlantě, stát Georgia, USA. Původně to byl léčebný nápoj, který byl reklamován jako lék na bolest hlavy a únavu.

První prodej Coca-Coly: První Coca-Cola byla prodávána ve skleněných lahvích v místní lékárně za 5 centů za sklenici. Během prvního roku prodeje bylo prodáno průměrně jen devět sklenic denně.

Vznik legendárního loga: Slavný Coca-Cola logo, které vytvořil Frank M. Robinson, bylo poprvé použito v roce 1887. Toto logo se od té doby stalo jedním z nejrozpoznatelnějších a nejtradičnějších v celém potravinářském průmyslu.

Významná událost v roce 1985: V roce 1985 provedla Coca-Cola jednu z největších změn v historii svého produktu tím, že nahradila původní recepturu novou formulí, nazvanou „New Coke.“ Tato změna byla brzy odvolána poté, co se setkala s výrazným odmítnutím ze strany spotřebitelů.

Coca-Cola po celém světě: Coca-Cola je k dispozici ve více než 200 zemích a je jedním z nejoblíbenějších nealkoholických nápojů na světě. Má mnoho různých variant, včetně Coca-Cola Classic, Diet Coke, Coca-Cola Zero Sugar a mnoha dalších.

Kultovní receptura: Přesná receptura Coca-Coly je pečlivě střežena a známa jen několika málo osobám ve společnosti. Tato tajná receptura je uložena v bance v Atlantě a je jedním z nejuznávanějších firemních tajemství na světě.

Marketingová kampaň Santa Claus: Coca-Cola má velký vliv na moderní představu o Santa Clausovi. Jejich reklamní kampaně z konce 30. a počátku 40. let 20. století pomohly upevnit obraz Santa Clausa jako tlusté postavy s bílým plnovousem muže v červeném obleku.

Podpora sportu: Coca-Cola je dlouholetým sponzorem sportovních událostí, včetně Letních a Zimních olympijských her. Jejich logo a produkty jsou často viditelné na sportovních akcích a stadionech po celém světě.

Ekologická snaha: Společnost Coca-Cola se aktivně snaží snižovat svůj ekologický otisk. Provozuje programy na recyklaci lahví a plechovek a má za cíl využívat stále více obnovitelných zdrojů energie.

Kreativní marketing: Coca-Cola je známá pro své kreativní reklamní kampaně, včetně slavných televizních reklam, které často spojují různé kultury a lidi. Jejich reklamy často propagují sdílení radosti a pozitivního zážitku.

Na závěr malá rada

Pokud si kolu neumíte odpustit, pijte ji přes brčko a po vypití si ústa důkladně vypláchněte vodou a alespoň 20 minut si nesmíte umývat oslabenou sklovinu kartáčkem!

A dále si přečtěte

VIDEO: Mince se cole nerozpustí, ale dají se v ní umýt

VIDEO: Co udělá cola se zubem za 24 hodin?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva