Obsah článku
Sponzorováno
O kole se toho řeklo už víc než dost. Možná jste slyšeli o tom, že dokáže odstranit rez, rozložit žaludek, či dokonce zub. Ne všemu, co se na internetu popíše můžete věřit. Čemu můžete věřit méně a čemu víc? Přečtěte si náš článek o Coca Cole a mýtech kolem ní.
Co všechno v ní najdete?
Se všemi mýty nebo fakty kolem souvisí její složení. Nejdůležitějšími složkami kolového nápoje je kofein, cukr a kyselina fosforečná. Jistě, jde o složky, které se běžně v klasických nápojích nevyskytují, respektive jen v omezené míře. Faktem je, že kola sice nepatří k těm nejzdravějším nápojům, ale pohár kůly vás občas nezabije. Nebo ano?
Smrt kvůli kole?
Před jistou dobou se v médiích objevila zpráva, že jedna žena z Nového Zélandu zemřela na zástavu srdce, kterou zapříčinila kola. Je však potřeba se dívat i na fakta. Tato žena byla na kole závislá a údajně po dobu několika let dokázala vypít denně i 10 litrů tohoto oblíbeného nápoje. No a když si uvědomíte, kolik cukru a kofeinu do sebe dostala, není se ani čemu divit. Každý den dostala v 10 litrech kůly až 970 mg kofeinu, což je extrémní dávka. Jen pro srovnání, standardní šálek kávy obsahuje kolem 65 mg kofeinu. Nemluvě o množství cukru, který do organismu díky nápoji dostávala.
Takže, nepijte kolu pravidelně na litry, dejte si ji sem tam a je to v pohodě.
V jedné sklenici najdete až 10 lžic cukru
I tato informace se pravidelně objevuje téměř všude. Další výmysl je také o něco přehnaný, v jedné plechovce se ho nachází okolo 35 gramů. Není to málo, ale rozhodně méně než 10 lžic.
TIP NA ČTENÍ: Kolik kostek cukru má váš oblíbený nápoj?
Sponzorováno
Rozežere mince, vyčistí vany, zničí zuby
Další oblíbené tvrzení, tentokrát na nich však něco pravdy je. Může za to hlavně kyselina fosforečná. Tak jako každá kyselina, i ona dokáže některé věci „rozežrat“. Možná jste viděli videa, kde se nalila do záchodové mísy láhev coly a najednou bylo znečištění pryč. Určitý vliv kyselina fosforečná mít může, ale klasické čisticí prostředky budou zřejmě účinnější.
Totéž platí i při tvrzení, že kola dokáže rozložit minci. Lze z ní odstranit část rzi, ale nečekejte zázraky. No a na závěr populární tvrzení, že kola dokáže rozožrať zub už za noc. Podělím se s osobní zkušeností. Synovec měl ještě během základní školy na přírodopise vyzkoušet takový účinek coly. Doma měl odložené mléčné zuby, které posloužily jako vděčný pokusný králík. V cole byly celý jeden týden, po nejbližší hodinu přírodopisu. Myslíte si, že nebyly poškozeny? Byli. Celý povrch dostal hnilobě černou barvu, stejně jako když máte zub zkažený. Odstrašující příklad. Šlo však jen o mléčné zuby, ty normální jsou odolnější a je třeba si uvědomit, že v ústech máte kolu jen pár vteřin. Takže znovu zde platí, oblíbenou kolu si klidně dejte, ale jen s mírou. Ani doktoři nedoporučují vypít její více než 2 dl za den.
Moderní droga?
Další informace hovoří o povzbuzujících účincích coly, v důsledku přítomnosti malého množství kokainu. Jak se říká, bez větru se ani lístek na stromě nepohne. V roce 1885 byla kola uvedena na trh jako nápoj s léčebným a povzbuzujícím účinkem. Dnes se to zdá být nepředstavitelné, ale i například takový vibrátor byl nejdříve léčebnou medicínskou pomůckou. V kole se nacházel extrakt z listů koky, která má stimulující účinky. Dodnes ji žvýkají obyvatelé peruánských hor. Množství extraktu se začalo postupně snižovat, až se koka přestala docela používat v roce 1929. Dnes se tak při pití oblíbené kůly musíme spolehnout pouze na kofein.
Na závěr malá rada
Pokud si kolu neumíte odpustit, pijte ji přes brčko a po vypití si ústa důkladně vypláchněte vodou a alespoň 20 minut si nesmíte umývat oslabenou sklovinu kartáčkem!
VIDEO: Mince se cole nerozpustí, ale dají se v ní umýt
VIDEO: Co udělá cola se zubem za 24 hodin?
Sponzorováno
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravotní zajímavosti