Sponzorováno

Mentol v elektronických cigaretách je až 1600x silnější a nebezpečnější, než v klasických cigaretách 4.63/5 (16)

  • Karcinogen, který se v potravinách zakazuje, je přítomen v docela velkých množstvích v některých mentolových a mátových náplních do e-cigaret.
  • Mentolové a mátové náplně do elektronických cigaret mohou obsahovat chemikálii známou jako pulegone.
  • Jedna studie zjistila, že uživatelé e-cigaret byli vystaveni velmi vysokým hladinám této chemické látky.

Na mentolové a mátové náplně do elektronických cigaret pozor.

Na mentolové a mátové náplně do elektronických cigaret pozor.

Některé mentolové a mátou ochucené e-cigarety (a další podobné tabákové výrobky) obsahují potenciálně nebezpečné hladiny známého karcinogenu, to uvedli vědci začátkem tohoto měsíce. To ještě zvyšuje obavy ze zdravotních rizik elektronických cigaret.

Chemikálie, známá jako pulegone, však nebyla spojena s nedávnými případy plicní nemoci. Někdy v roce 2018 zakázal Úřad pro správu potravin a léčiv v USA (FDA) její použití jako přídavné látky v potravinách, protože studie ukazují, že u hlodavců může způsobit rakovinu jater a plic. Tento zákaz v potravinách byl reakcí na petice, kterou sepsali spotřebitelé.

Přesto i tento zákaz stále umožňuje, aby tato karcinogenní látka, která pochází z rostlin máty, byla použita jako ochucující látka v e-cigaretových náplních.

Vysoké množství látky pulegene (zakázané látky v potravinách) v náplních e-cigaret

V nové studii (odkaz na studii) vědci z Duke University v Severní Karolíně zjistili, že lidé, kteří používají e-cigarety a další tabákové výrobky ochucené mátou a mentolem, jsou vystaveni vysoké hladině tohoto karcinogenu. Studie ukázala, že v sobě měli vyšší než nepřijatelnou úroveň této látky.

Odborníci byli doslova šokováni z takových úrovní této chemické látky ve zmíněných výrobcích. Vědci totiž zjistili, že uživatelé těchto e-cigaret byli vystaveni až 1600krát více pulegonu, než kuřáci klasických cigaret ochucených mentolem.

Sponzorováno

Ve studii vědci zkoumali hladiny pulegonu v pěti typech náplní e-cigaret. Srovnali je s hladinami nalezenými v několika značkách klasických cigaret s mentolem. Jedním omezením studie je, že neexistují žádné údaje o tom, jak toxický je pulegon při vdechování. Vědci se tak spoléhali na známá rizika orální expozice. Ranný výzkum však naznačuje, že rizika spojená s inhalací jsou nejméně dvakrát vyšší než rizika v důsledku orální expozice. A to není zrovna dobrá zpráva pro uživatele e-cigaret, kteří používají mentolové náplně.

Nové příchutě elektronických cigaret lákají nové a mladší uživatele

Tabákový průmysl dlouho pracoval na snížení hladiny pulegonu v cigaretách. Výrobci e-cigaret by ho měli následovat. Ale i když bude hladina látky pulegone nižší, nemělo by to snižovat strach z kouření elektronických cigaret.

Látky v náplních jsou často velkou neznámou z pohledu zdraví. Kuřáci tak do sebe dostávají něco, o čem ani moderní věda nic neví.

Výrobci elektronických cigaret také přidávají mátu, mentol a další příchutě do náplní elektronických cigaret, aby nalákali nové lidi, zejména mládež. To je jeden z důvodů, proč mnoho států proti těmto výrobkům bojuje. Třeba indická vláda úplně zakázala prodej elektronických cigaret. Někde se jen zakazují atraktivní příchutě, aby tolik nelákaly mladé lidi.

Nedávný národní průzkum středoškolských studentů zjistil, že užívání e-cigaret dospívajícími se od roku 2017 více než zdvojnásobilo.

Dlouhodobá rizika vapingu (kouření elektronických cigaret) nejsou známa

Pokud jde o skutečné zdravotní riziko e-cigaret, je zde stále mnoho neznámých. Na to pamatujte. Nevíme, zda je některá z chemikálií, které jsou do náplní e-cigaret přidávány, bezpečná. O tom nevíme téměř nic. U některých z těchto chemikálií, jako jsou třeba karcinogeny, může trvat roky, než budou mít nějaké projevitelné účinky na zdraví.

Sponzorováno

Rizika e-cigaret jsou natolik vážná, že lidé, kteří kouří elektronické cigarety, by měli zvážit ukončení této aktivity.

A co si dále o elektronických cigaretách přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva