Sponzorováno

Znáte „clean eating“? Naučte se jíst správně 4.91/5 (11)

Jezte podle pravidel clean eating...

Jezte podle pravidel clean eating…

Pokud vám záleží na vašem zdraví, jistě vybíráte potraviny podle obsahu jak tělu prospěšných látek, tak i podle obsahu těch, které vašemu tělu příliš nesvědčí. Dnes můžete narazit na několik osvědčených postupů a metod, podle kterých je dobré se řídit. Mezi jednu takovou zcela určitě patří i ta, která je označována jako „clean eating“. My se na tuto metodu podíváme blíže, jelikož v oblasti stravování je v posledních letech poměrně zajímavým hitem.

Co je to clean eating?

Nejprve je nutné říci, že se nejedná přímo o metodu dietního jídelníčku, ale spíše o metodu, jak udržet vaše tělo zdravé a jak se stravovat správně. Metoda clean eating je totiž založena na tom, že se ze své stravy snažíte eliminovat takové potraviny, které vašemu tělu výrazným způsobem škodí. Dnes samozřejmě téměř každý z vás ví, že hlavním problémem je například sůl a cukr, tuky, nebo obecně jídla s nízkou výživovou hodnotou. V rámci clean eating je ale třeba zohlednit faktorů o mnoho více. A my se na ně podíváme.

1. Pozor na řadu obilnin

Mnoho různých obilnin je určitě zdravých, a to z důvodu, že vašemu tělu mohou dodat nejenom tolik potřebnou vlákninu, ale mohou mu dodat také tolik potřebné sacharidy. Ne vše je ale to pravé. Pokud se podíváme právě na clean eating, je třeba dodržovat zásadu, že správnou volbou jsou takové obilniny, které mají co možná nejvíce vlákniny. Na to hleďte i při konzumaci produktů z nich. Hitem jsou přirozeně výrobky celozrnné. Pokud je naopak něco, co daná metoda stravování přímo zakazuje, potom se jedná o:

  • Bílou mouku a výrobky z ní (třeba bílé pečivo a podobně)
  • Klasickou bílou rýži
  • Standardní těstoviny

Hlavním důvodem je mimo několika dalších i to, že dané potraviny mohou způsobovat celkem velké výkyvy krevního cukru. To může mít v budoucnu nemalý vliv především na onemocnění cukrovkou, která je v dnešní době jednou z velmi obávaných civilizačních chorob.

2. Vyhýbejte se i umělým sladidlům

Na jednu stranu mohou být umělá sladidla prospěšná z důvodu, že nejsou spojena s žádnou kalorickou hodnotou a přitom dokážou konkrétní nápoj nebo jiný produkt osladit a dobře ochutit. To je však jejich jediné pozitivum, mají ale i svá negativa. Sem se obvykle řadí hlavně jejich celkové chemické složení, což není pro lidské tělo nijak prospěšné. Dále však může být jejich pravidelná a vyšší konzumace spojena s tím, že lidské tělo může ztrácet rozpoznávací schopnosti spojené s identifikací cukru v potravinách. V praxi to znamená, že si v budoucnu navodíte pocit, že sladké v podstatě nevadí. Pokud půjde o klasické potraviny s cukrem, bude to znamenat problém spojený s tím, že budete výrazným způsobem zvyšovat kalorický příjem a tedy i přibírat.

Sponzorováno

3. Do jídelníčku nepatří ani glutamáty

Clean eating je metodou, která samozřejmě zakazuje i jakékoliv příměsi, které do potravin zcela určitě nepatří. Nejprve je třeba začít klasickými glutamáty. O co se jedná? Není to nic jiného než různé látky, kterými je doháněna chuť. V praxi to znamená, že dokážou zvýraznit chuť původní suroviny, a to i přesto, že je jí v daném produktu menší množství. S tím souvisí levnější výroba, přičemž produkt může chutnat velmi podobně, jako ten kvalitní. Na druhou stranu tam, kde glutamáty převyšují, je už patrná ne příliš přirozená, ale spíše umělá chuť. Největší podíl glutamátů dnes logicky najdete hlavně v mnoha instantních potravinách.

4. Éčka v potravinách? Ně děkujeme…

Podívejme se ale i na druhou skupinu, kterou jsou takzvaná „éčka“. Ne všechna jsou nutně špatná, jelikož dnes je jejich škála natolik široká, že u některých můžeme mluvit o čistě přírodních a bezproblémových látkách. Největší rizika v tomto směru přinášejí hlavně umělé konzervanty, jejichž cílem je prodloužit dobu potraviny a snížit náročnost jejího skladování. Pokud se podíváme na ty, které metoda clean eating jasně zakazuje, určitě bude do této skupiny patřit:

5. Jak je to s tuky?

Pokud jde o zdravé tuky, které dnes najdeme třeba v rybách, potom je nutné říci, že clean eating je přirozeně doporučuje. Co však jasně zakazuje, to jsou takzvané ztužené tuky. Ty dnes najdeme hlavně ve sladkém pečivu, a to ať už se jedná o to běžné a klasické, nebo se jedná třeba o různé sušenky a jiné pochutiny. Dané ztužené tuky však lze najít i ve slaných produktech, jako jsou chipsy a další slané dobroty. Svou kategorii přirozeně mají i veškerá smažená jídla, kde opět platí, že pokud jde o pokrmy instantní, je zde kromě ztužených tuků i vysoký obsah dalších výše zmíněných látek.

Proč zkusit clean eating?

Co dodat na závěr? Že tento styl stravování je rozhodně celkem zajímavý a má velký vliv hlavně na zdraví vašeho těla. A to nejenom po klasické zdravotní stránce, ale i po té psychické. Dá se říci, že je ideální volbou po klasickém dietním jídelníčku, kdy už se nechcete tolik omezovat, ale zároveň nechcete opět spadnout do starých zajetých kolejí.

VIDEO: O stravování Clean eating (anglicky)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva