Sponzorováno

Funkční medicína – co to je a jaké jsou její principy? 4.87/5 (15)

Co je to vlastně funkční medicína?

Funkční medicína se zaměřuje na hledání skutečné příčiny onemocnění. Funkční medicína nabízí přístup k léčbě chronických onemocnění zaměřený na pacienta. Snaží se odpovědět na otázku: „Proč jsem nemocný?“, takže s pomocí funkční medicíny můžete získat personalizovanou a účinnou péči pro vaše potřeby.

Funkční medicína se orientuje na léčení příčin zdravotních potíží, místo opakovaného potlačování jejích symptomů.

Lékaři funkční medicíny tráví čas nasloucháním vám a shromažďováním vaší anamnézy. Prostě si s vámi sednou a 2 hodiny si s vámi povídají, aby o vás zjistili všechny důležité informace. Tyto informace pak používají k identifikaci hlavní příčiny (příčin) nemoci, včetně spouštěčů, jako je špatná výživa, stres, toxiny, alergeny, genetika a váš mikrobiom (bakterie žijící ve vašem těle a na něm).

Lékaři funkční medicíny věří, že v životě a v těle všechno souvisí se vším, a proto se soustředí nejen na fyzické projevy nemoci, ale zohledňují i genetické předpoklady, biochemické podmínky, či faktory životního stylu.

Jakmile identifikují spouštěče, mohou vám pomoci vytvořit a přizpůsobit plán zdravého života. Váš plán se bude týkat mnoha aspektů vašeho života, od fyzických potřeb, včetně výživy, cvičení a spánku, až po psychické a emocionální stresory související se sociálním, pracovním a komunitním životem.

Základem funkční medicíny je využití stravy jako terapie první volby. Správná výživa v kombinaci s životním stylem a zásahy do chování vám pomůže převzít kontrolu nad svým zdravím.

Co čekat, když jdete k lékaři funkční medicíny

Před první návštěvou většinou vyplníte rozsáhlý dotazník o anamnéze. Informace, které lékaři poskytnete, pokládají základy pro jeho bádání a vyšetřování hlavní příčiny (příčin) vašeho současného chronického stavu. Rozsáhlý dotazník o anamnéze se vás zeptá na:

 • Životní styl: Včetně vaší stravy, úrovně aktivity, pracovního života, koníčků a stresorů.
 • Genetika: Včetně vaší rodinné anamnézy fyzických a duševních stavů.
 • Informace o prostředí, kde žijete: Včetně vaší expozice toxinům a alergenům.

Během své první schůzky budete mít individuální návštěvu u lékaře. Vaše první návštěva může trvat i tři až čtyři hodiny. To lékaři dává čas:

 • Zkontrolovat vaši zdravotní anamnézu.
 • Provede fyzickou zkoušku.
 • Objedná třeba laboratorní testy a podle potřeby proveďte specializované krevní testy.
 • Představí vám filozofii „jídlo jako lék“.
 • Identifikujete si své zdravotní cíle.
 • Budete diskutovat o léčbě a následné péči.

Konečným cílem funkční medicíny je léčit nemoci a podporovat zdravý život. Zdravý život není definován jako pouhá nepřítomnost nemoci, ale spíše pozitivní vitalita plná energie, radosti, vděčnosti a rovnováhy.

Funkční medicína určitě neodmítá konvenční medicínu, místo toho využívá konvenční medicínu jako základ, na kterém přidává nové dimenze v hodnocení, managementu a prevenci chronických onemocnění.

Pilíře funkční medicíny

Základními pilíři tohoto přístupu ke zdravotní péči jsou:

Péče zaměřená na pacienta

Skutečným vyslechnutím pacientovy anamnézy, seznámením se s jeho příběhem a následným uvedením do souvislosti s jeho problémy, lékař přivede pacienta do procesu objevování a vypracuje plán péče, který řeší individuální potřeby pacienta.

Integrativní, vědecky podložená metodologie

S využitím nejnovějších poznatků z lékařského výzkumu ve spojení s klinickými odbornými znalostmi a preferencemi pacientů se lékař dívá „proti proudu“ do složité sítě interakcí, které mohou vést k onemocnění z genů, historie, fyziologie a životního stylu pacienta. Je to skutečný přístup „zevnitř ven“, začínající hluboko uvnitř s jedinečným genetickým vybavením pacienta a poté navenek k identifikaci jakékoli fyziologické nerovnováhy, která se projevuje jako stížnosti, symptomy a nakonec nemoc.

Sponzorováno

Ústředním bodem toho všeho jsou často přehlížené aspekty vnitřních faktorů (mysl, tělo a duch) a vnějších faktorů (fyzické a sociální prostředí), které jsou životně důležité pro hodnocení optimální funkce jedince.

Integrace osvědčených lékařských postupů z různých oborů

Pokud to funguje – použijte to. Lékař funkční medicíny integruje tradiční západní lékařské postupy s jinými typy lékařských přístupů z celého světa.

Proč je funkční medicína potřebná?

Společnost zažívá dramatický nárůst počtu lidí trpících komplexními chronickými chorobami, jako jsou srdeční choroby, rakovina, cukrovka, autoimunitní poruchy, ADHD, autismus a duševní choroby. Vyléčení pacienta bylo nahrazeno léčením pacienta. Tato změna v terminologii znamená, že pacientovy problémy jsou trvalé, ale symptomy mohou být kontrolovány celoživotním užíváním stále přibývajících léků. Pacienti potřebují přístup, který zahrnuje léčení řešením hlavní příčiny jejich problémů, spíše než neustálým ořezáváním listů jejich symptomů. Funkční medicína je právě tento přístup.

Jak se funkční medicína liší od konvenční medicíny?

Funkční medicína Konvenční medicína
Orientovaná na zdraví Orientovaná na nemoci
Zaměřená na pacienta Zaměřená na lékaře
Biochemická individualita S každým pacientem se zachází stejně
Nejúčinnější při řešení chronických onemocnění    Nejúčinnější při řešení akutních onemocnění
Holistický přístup Přístup na konkrétní problém
Nákladově efektivní i dlouhodobě Velmi drahé dlouhodobě
Hledá hlavní příčinu nemoci a problémů Diagnóza je založena na příznacích
Primární je prevence onemocnění Až při detekci onemocnění

 

Funkční medicína je personalizovaný a integrující přístup ke zdravotní péči, který se zabývá základními příčinami chronických onemocnění spíše než převládajícím konvenčním modelem léčby příznaků.

Funkční medicína pomáhá pacientovi dosáhnout skutečné primární prevence onemocnění (před tím, než je onemocnění přítomno), spíše než jen včasné odhalení (proces onemocnění již začal). Toho je dosaženo začleněním analýzy toho, jak všechny složky lidského těla funkčně interagují mezi sebou navzájem a s prostředím.

Tím, že se funkční medicína zaměřuje na přístup zaměřený na pacienta spíše než na konvenční model zaměřený na onemocnění, oslovuje celého člověka – nejen jeho symptomy. Ve většině případů mají pacienti řešení svých vlastních problémů a úkolem lékaře je získat tyto informace a uspořádat je do použitelného plánu, kterému pacient rozumí a je ochoten udělat.

V konečném důsledku funkční medicína podporuje jedinečně personalizované vyjádření zdraví a vitality pro každého jednotlivce. Jedná se o vývoj v lékařské praxi, který lépe odpovídá potřebám zdravotní péče 21. století.

Máte nějaké zkušenosti s funkční medicínou? Napište nám do komentářů.

VIDEO: MUDr. Jan Vojáček o funkční medicíně

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o funkční medicíně

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Funkční medicína – co to je a jaké jsou její principy?”

 1. Marketa napsal:

  Skvele a jak se mohu k takovému lékaři dostat????rada bych měla život plný zdravých plnohodnotných dnů a funkční medicína by mne pomohla dekuji Marketa

Zanechat komentář ke článku

Zpráva