Sponzorováno

Kyselá rebarbora a zdraví – na detoxikaci i krevní oběh 4.82/5 (11)

Rebarbora a její vliv na naše zdraví...

Rebarbora a její vliv na naše zdraví…

Už odedávna naše mámy a babičky pěstovaly tuto zeleninu na zahradách. A dělaly z ní nejen chutné, ale hlavně zdravé koláče! Její kyselá chuť způsobená kyselinou šťavelovou, jablečnou a citrónovou, které jsou v ní obsaženy, se výborně hodí nejen do sladkých dezertů, ale i do omáček podávaných k masu během chutných letních grilovačiek.

Navzdory tomu, že na světě má pěstování rebarbory ​​a její používání v léčitelství dávnou tradici, u nás se (snad jen někdy v posledních letech) na ni trochu zapomnělo. Mnozí ji nikdy nejedli, a mnozí ji ani nepoznávají na obchodních pultech, pokud se tam čas od času objeví. A přitom má rebarbora tolik pozitivních vlastností!

Která část světa je rodnou kolébkou rebarbory?

Rebarbora pochází z Asie, přesněji někde z oblasti východní Sibiře a severního Mongolska. Rostla divoce vedle březích Volhy a do našich končin se dostala až někdy v 18. století. A právě z Evropy dnes pochází více než polovina světové produkce rebarbory​​. O této rostlince se také kdysi říkalo, že je potravinou chudých, protože rostla v jejich zahradách. Má však tolik zdraví prospěšných účinků, že je pro nás spíše skutečným bohatstvím.

Jak pomáhá rebarbora lidskému tělu?

Jednotlivé části rebarbory​​, od kořenů po listy, se používaly v tradiční čínské medicíně celá tisíciletí. Konzumují se jí masité stopky, které obsahují draslík pomáhající odvodňovat naše tělo. Velké množství vápníku a vitaminu B v rebarboře je důvodem, proč se doporučuje zejména pro ženy v menopauze. Rebarbora je také výborným zdrojem vlákniny, která váže tuky, pomáhá detoxikovat a upravuje činnost střev.

Sponzorováno

Niacin v rebarboře je vynikající prostředek k podpoření správného fungování krevního oběhu a díky kyselině pantotenové je mohutná rostlinka vhodná i pro zlepšení kvality vlasů či pokožky. Jedno důležité upozornění: nesmíte to s konzumací rebarbory ​​přehnat naopak vychutnávejte si ji pouze v malých dávkách, protože ve velkém množství může způsobit nevolnost, problémy s ledvinami a jiné obtíže.

Chcete si vypěstovat vlastní rebarboru?

Tato asijská rostlina pocházející z chladných horských oblastí a není náročná na pěstování. Vysazuje se na jaře nebo na podzim a růst vám bude často i deset let. Můžete ji vypěstovat ze semínek, ale i odsadit od jiné rostliny, což je v našich podmínkách jednodušší. Stonky se sbírají již druhý rok po vysazení – řezat je třeba úplně od země a hned odstranit list. Rostlina má velmi hluboké kořeny a opravdu velké rozměry. Na konci července už vytváří obrovské řady hrubých stonků s velkými, lopuchu podobnými listy.

Použití rebarbory v kuchyni

Ačkoliv se rostlina řadí mezi zeleninu, používá se spíše jako ovoce a například ve Spojených státech amerických je mezi ovoce i zařazována. Je několik druhů rebarbory​​, které se liší nejen barvou stopek, ale také intenzitou chutě. Rebarbora s červenými stopkami má nejjemnější chuť. Před tepelnou úpravou je třeba stopky oloupat a při vaření či pečení rebarborových pamlsků by se nemělo používat hliníkové nádobí. Připravit si můžete vynikající kompot nebo sladký džem, množství variací reveňových koláčů, ale rebarbora je super i k masu.

Recept: Rebarborový koláč s drobenkou

 • 400 g rebarbory
 • 400 g polohrubé mouky
 • 200 g másla
 • 200 g moučkového cukru
 • 200 ml mléka
 • 2 vajíčka
 • 200 g másla
 • 200 g moučkového cukru
 • 1 prášek do pečiva

Postup:
Oloupanou rebarboru pokrájejte na kostičky nebo podélně na tenčí pásy. Z másla, cukru a mouky vypracujte rukama drobenku a část si odložte na posypání koláče. Zbytek promíchejte s práškem do pečiva, mlékem a vajíčky. Těsto vylijte na vymazaný a moukou vysypaný plech a navrch poklademe rebarboru. Nakonec posypte odloženou drobenkou. Pečte v dobře vyhřáté troubě dozlatova. Dobrou chuť!

A co vy? Máte rádi kyselou rebarboru? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: Rebarborový koláč s ořechy

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva