Obsah článku
Křepelčí vejce se rychle prosazují v našich jídelníčcích jako malá a roztomilá alternativa slepičích vajec. Chutnají podobně jako slepičí vejce, ale jsou malé – obvykle jen třetinové velikosti standardního slepičího vejce. Mají krémově zbarvené skořápky s hnědými skvrnami a sytě žlutými žloutky.
Křepelčí vejce jsou nabité živinami, ale při zacházení s nimi je třeba přijmout určitá opatření, zvláště pokud jste těhotná nebo máte alergii na vejce.
Tento článek shrnuje vše, co potřebujete vědět o křepelčích vejcích z pohledu zdraví.
Výživové hodnoty křepelčích vajec
Křepelčí vejce jsou malá, takže tři až čtyři z nich zhruba odpovídají velikosti porce jednoho slepičího vejce.
Jedno křepelčí vejce (9 gramů) obsahuje tyto živiny:
- Kalorie: 14
- Bílkoviny: 1 gram
- Tuk: 1 gram
- Sacharidy: 0 gramů
- Vláknina: 0 gramů
- Cholin: 4 % doporučené denní hodnoty (DDD)
- Riboflavin: 6 % DDD
- Folát: 2 % DDD
- Kyselina pantothenová: 3 % DDD
- Vitamín A: 2 % DDD
- Vitamín B12: 6 % DDD
- Železo: 2 % DDD
- Fosfor: 2 % DDD
- Selen: 5 % DDD
Na to, že jsou tato vejce tak malá, jsou překvapivě bohatá na živiny.
Jedno křepelčí vejce poskytuje významnou část vaší denní potřeby vitamínu B12, selenu, riboflavinu a cholinu spolu s trochou železa – to vše v porci, která obsahuje pouze 14 kalorií. Křepelčí vejce jsou skvělým zdrojem vitamínu D, který je podle lékařů klíčovou živinou pro udržení zdraví kostí. Děti trpící nedostatkem vitaminu D mohou trpět opakovaným kašlem a nachlazením. Proto mohou křepelčí vejce potlačit tento konkrétní nedostatek vitamínu.
Selen a riboflavin jsou důležité živiny, které pomáhají vašemu tělu rozkládat jídlo, které jíte, a přeměňovat ho na energii. Selen také pomáhá zajistit zdravou funkci štítné žlázy (studie zde). Vitamín B12 a železo podporují zdravou funkci nervového systému a pomáhají udržovat optimální hladinu energie díky své roli při tvorbě červených krvinek.
Kromě toho je cholin životně důležitý pro to, aby pomohl vašemu tělu vytvořit acetylcholin, neurotransmiter, který posílá zprávy z vašeho nervového systému do vašich svalů.
Zdravotní výhody křepelčích vajíček
Křepelčí vejce jsou bohatá na živiny a plná zdraví prospěšných antioxidantů, které mohou pomoci zvrátit poškození buněk a léčit příznaky alergie.
Jedna 7denní studie na 77 lidech s alergickou rýmou zjistila, že příznaky jako kýchání, ucpaný nos a rýma se zlepšily do 1 hodiny po užití antioxidantu z křepelčích vajec a zinku. Není však jasné, zda za přínosy byly zodpovědné samotné vaječné sloučeniny.
Navíc studie na myších zjistila, že žloutek z křepelčích vajec zmírňuje příznaky eozinofilní ezofagitidy, závažného zánětlivého stavu způsobeného potravinovými alergiemi.
Přestože jsou tato zjištění slibná, je zapotřebí více výzkumu na lidech.
Křepelčí vejce obsahují esenciální mastné kyseliny
Křepelčí vejce obsahují esenciální mastné kyseliny, které jsou životně důležité pro naše zdraví a pohodu. Protože si jej tělo nedokáže vyrobit, je třeba tento polynenasycený tuk získávat prostřednictvím potravinových zdrojů, jako je zelenina, vejce a další druhy bílkovin. Omega 3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro zdraví kostí a kloubů, snižují záněty, udržují zdravou pokožku a vlasy a udržují náš i mozek aktivní.
Sponzorováno
Na co si dát pozor?
Většina křepelčích vajec je nepasterizovaná, což znamená, že nebyla zahřátá, aby se zabily škodlivé bakterie, které se mohou nacházet ve skořápce. Z tohoto důvodu by se těhotné ženy a lidé s narušeným imunitním systémem měli vyhýbat křepelčím vajíčkům nebo se před konzumací ujistit, že jsou zcela uvařená bez tekutého nebo želatinového žloutku.
Kromě toho, pokud jste alergičtí na slepičí vejce, můžete být také alergičtí na křepelčí vejce. Pokud chcete otestovat svou toleranci ke křepelčím vejcím, měli byste být mimořádně opatrní a udělejte to pouze pod dohledem lékaře.
Je také možné být alergický na křepelčí vejce, i když nemáte alergii na slepičí vejce. Pokud máte nějaké obavy, měli byste je probrat se svým lékařem.
Srovnání: křepelčí vs. slepičí vejce
Křepelčí vejce jsou mnohem menší než slepičí vejce, mají asi jednu třetinu velikosti.
Křepelčí vejce však mají na svou velikost celkem velké žloutky. Protože mnoho živin ve vejcích se nachází ve žloutku, někteří lidé tvrdí, že křepelčí vejce jsou bohatší na živiny než slepičí vejce, což znamená, že obsahují více živin ve srovnání s hmotností.
Tato tabulka porovnává množství vybraných živin ve 100 gramech křepelčích a slepičích vajec:
Křepelčí vajíčka (cca 10 vajec) | Slepičí vejce (2 velké vejce) | |
Kalorie | 158 | 148 |
Tuky | 11 gramů | 10 gramů |
Proteiny | 13 gramů | 12 gramů |
Cholin | 48% DDD | 61% DDD |
Riboflavin | 61% DDD | 32% DDD |
Vitamin B12 | 66% DDD | 43% DDD |
Železo | 20% DDD | 9% DDD |
I když existuje několik menších rozdílů v množství některých dalších živin, nejvýznamnější rozdíly jsou patrné u živin uvedených v tabulce výše.
Křepelčí vejce obsahují více tuku a bílkovin na hmotnost, dvojnásobný obsah železa a riboflavinu a asi o jednu třetinu více vitamínu B12 než slepičí vejce. Na druhou stranu slepičí vejce obsahují více cholinu.
Křepelčí vejce se také obtížněji shánějí a jsou dražší. Kvůli jejich velikosti jich budete potřebovat více než slepičí vejce, pokud je chcete použít jako zdroj bílkovin – což zvyšuje náklady.
Křepelčí vejce jsou zdravá, ale nutričně zdaleka nepřevyšují slepičí vejce. Je jen na vás, jestli je zařadíte do svého jídelníčku.
Jak křepelčí vejce připravit?
Křepelčí vejce lze připravit mnoha stejnými způsoby jako slepičí vejce, i když doba vaření je výrazně kratší kvůli jejich menší velikosti.
V Japonsku jsou křepelčí vejce považována za pochoutku a používají se – často syrová – v sushi. Jiné asijské země jako Jižní Korea a Indonésie pravidelně používají křepelčí vejce jako přílohu k jiným pokrmům.
V jihoamerických zemích se vejce používají jako zálivka do jídel, jako jsou párky v rohlíku a hamburgery.
Jeden snadný způsob, jak tato vejce vyzkoušet, je uvařit je natvrdo. Lze je jíst jako svačinu, přidávat do salátů nebo nasekané pro jedinečný vzhled vaječného salátu.
Zde je to, co potřebujete k výrobě křepelčích vajec natvrdo:
- 12 křepelčích vajec
- voda
Zde jsou pak jednoduché kroky:
- Přiveďte vodu v malém hrnci k varu.
- Do hrnce opatrně přidejte vejce.
- Snižte teplotu na mírný var a vařte je 3–4 minuty.
- Chcete-li je pak oloupat, rozbijte skořápku lehkým válením vejce po rovném povrchu a mírným tlakem. Začněte odspodu a odloupněte skořápku a vnitřní membránu.
- Křepelčí vejce natvrdo lze skladovat v lednici 3–5 dní.
Křepelčí vejce – Sečteno a podtrženo
Křepelčí vejce jsou celkem zajímavou alternativou slepičích vajec. Jsou malé, ale plné vitamínů, minerálů a také antioxidantů.
Jsou však dražší než slepičí vejce. Většina těchto vajec je také nepasterizovaná, takže těhotné ženy a lidé s narušeným imunitním systémem by je měli jíst pouze tehdy, pokud jsou plně tepelně upravená. Studie ukazují, že těhotné ženy mohou jít na křepelčí vejce, po řádné tepelné úpravě. Díky velkorysé přítomnosti minerálů, antioxidantů, aminokyselin, bílkovin a vitamínů v nich mohou křepelčí vejce pomoci zlepšit vývoj mozku plodu. Zdá se, že mohou také zlepšit kvalitu mateřského mléka – neexistuje však na to žádná přesvědčivá studie.
Sponzorováno
Křepelčí vejce jsou zdravým a chutným způsobem, jak získat dobrý zdroj bílkovin ve vaší stravě.
Zdroj článku a studie o křepelčích vejcích
- Srovnávací studie o nutriční hodnotě křepelčích a slepičích vajec Autor: Mostafa A Ali
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Zvířata a zdraví i problémy
Přečtěte si také naše další články