Sponzorováno

Hmyz, který pravděpodobně budete jíst v budoucnu 4.86/5 (7)

Hmyz, který pravděpodobně budete jíst v budoucnuJe stále složitější nakrmit rostoucí lidskou populaci. Odborníci dokonce začínají zastávat teorii, že nebude jiná možnost, než konzumovat hmyz. Tvrzení podle foxnews.com potvrzuje fakt, že studenti z McGill University v Montrealu získali letos cenu za výrobu na bílkoviny bohaté mouky z hmyzu. Kromě ceny dostali i kapitál, aby začaly mouku vyrábět. „Začneme s kobylkami,“ řekl vedoucí týmu studentů Mohammed Ashour. Chcete vědět, který hmyz je dostatečně výživný? Čtěte dál.

Mopane housenky

Mopane housenky jsou stádiem vývoje larvy císařského mola (Imbrasia belina), které najdete v celé jižní Africe. Sklizeň Mopane housenek je v tomto regionu multimiliónový byznys, přičemž je sklízejí ženy a děti. Housenky se tradičně vaří v osolené vodě, pak se suší na slunci. V sušené formě vydrží i několik měsíců bez chlazení a jsou důležitým zdrojem živin i v horších časech.

Mopane jsou skvělým zdrojem životně důležitých látek. Například sto gramů sušeného hovězího masa obsahuje pouze šest miligramů železa, ale stejné množství sušených housenek obsahuje až 31 miligramů železa. Jsou také dobrým zdrojem draslíku, sodíku, vápníku, fosforu, hořčíku, zinku, manganu a mědi.

Kobylky Chapulines

Chapulines jsou kobylky rodu Sphenarium a vyskytují se pouze v jižním Mexiku. Podávají se pečené a ochucené česnekem, limetovou šťávou a solí, či s guacamole nebo chilli. Křupavá pochoutka je známý bohatý zdroj bílkovin. Dokonce jsou prý až ze 70 % tvořeno bílkovinami.

Podle foxnews.com je odchyt zdravější a méně škodlivá alternativa k rozprašování pesticidů v zemědělských oblastech. Nejenže to eliminuje nebezpečí pro životní prostředí spojené s pesticidovými spreji, ale také dá místním lidem další zdroj výživy a příjmů, právě z prodeje kobylek.

Sponzorováno

Housenky Witchetty grub

Pro domorodé obyvatelstvo Austrálie je hmyz nazýván Witchetty grub základ zdravé stravy. V syrovém stavu tyto housenky prý chutnají jako mandle, po upečení na žhavém uhlí, zase připomínají chuť pečeného kuřete. A jsou plné kyseliny olejové, zdravých omega – 9 mononenasycených tuků. Housenky se živí na kořenech australských stromů, jako je eukalyptus a černé proutí.

Termiti

Chcete se zbavit termitů nahlodávajících vaše podlahy? Stačí to, co dělají v Jižní Americe a Africe. Využijte bohatou nutriční kvalitu těchto brouků pražených na slunci, sušených, uzených nebo vařených v páře v banánových listech. Termiti se obvykle skládají z až 38 % z bílkovin, a jeden zvláštní venezuelský druh, Syntermes aculeosus, dokonce obsahuje až 64 % bílkovin. Termiti jsou také bohaté na železo, vápník, esenciální mastné kyseliny a aminokyseliny, jako je například tryptofan.

Africký palmový nosatec

Pochoutka u mnoha afrických kmenů je nosatec (Rhychophorus malard), který se vybírá z kmenů palem. Deset centimetrů dlouzí a pět centimetrů širocí brouci se většinou praží na pánvi. Ale jedí se i za syrova, neboť jsou skvělým zdrojem tuků. Kromě tuků dodají tělu dostatek draslíku, zinku, železa a fosforu, stejně jako několika aminokyselin a zdravých mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin.

Smradlavý brouci

Jejich jméno rozhodně nezní chutně, ale tento hmyz (Hemiptera order) se konzumuje v Asii, Jižní Americe a Africe. Hmyz je bohatým zdrojem důležitých živin, včetně bílkovin, železa, draslíku a fosforu. Uvolňují nepříjemnou vůni, ale pokud jim odstraníte hlavu, už neuvolní zmiňovaný zapáchající sekret. Chutné jsou pečené, namočené ve vodě nebo sušené. Další výhodou je, že voda, která pohlcuje škodlivý sekret, se pak dá použít jako pesticid proti termitům.

Potemník obyčejný

Larvy brouka Tenebrio Molitor jsou jedním z mála hmyzu spotřebovaného i v západním světě. Chovají se v Nizozemsku pro lidskou spotřebu a jako krmivo pro zvířata, částečně proto, že se jim daří v mírném klimatu. Výživnou hodnotu potemníka je těžké porazit. Je bohatý na měď, sodík, draslík, železo, zinek a selen. Dá se porovnat s hovězím masem, tedy alespoň v obsahu bílkovin, ale obsahují více zdravých polynenasycených tuků.

TIP: Co si dát na štípnutí hmyzem

VIDEO: Hmyzí menu v Deblíně

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva