Sponzorováno

Kaviár a zdraví – obsahuje velké množství zajímavých živin 4.97/5 (119)

Kaviár a zdraví - obsahuje množství živinKaviár byl odjakživa pokrmem boháčů, symbolem bohatství, přepychu a noblesy. V současnosti je již dostupnější, ale stále ho mnoho lidí opomíjí. Nejhlavnějším důvodem je vysoká cena. Existují však i cenově přijatelnější alternativy pravého kaviáru.

Na začátek je třeba naučit se rozlišovat mezi pravým a nepravým kaviárem. Pravý kaviár nezapáchá rybinou a chutná jemně, lahodně, prostě dokonale. Jde o jikry z vybraných druhů ryb.

Ne každá jikra je i kaviár

Za pravý kaviár mohou označovat pouze jikry ze tří druhů vzácných ryb: jeseter, Sevruga a beluga. Zmíněné ryby jsou chráněny a jejich lov je regulován. V opačném případě by hrozilo, že vyhynou. S ohledem na tuto exkluzivitu a neustále klesající populaci jeseterů cena kaviáru stoupá a podle všeho i nadále bude.

Jen pro zajímavost, pytláctvím a lovem těchto ryb načerno si dokáží pytláci vydělat měsíčně 5 – 7 000 eur. Kaviár se tak stává nejen pochoutkou, ale také výnosným byznysem. Kolik si máte na pravý kaviár připravit? Cena za 100 g kaviáru z Beluga je přibližně 500 až 800 eur.

TIP: Víte, že existuje i čočka, které se říká Beluga?

Kaviár z lososa, dostupná lahůdka

Pokud nemáte potřebu utrácet za pár lžiček kaviáru stovky eur ai tak ho chcete vyzkoušet, možnost tu je. Jde o takzvaný nepravý kaviár. I tento kaviár jsou jikry z ryb, avšak jde o ryby, s nimiž se můžeme setkat zcela běžně. Nejběžnější je kaviár z lososa, za 100 g zaplatíte cca kolem 300 Kč. Ani pravý lososový kaviár nemají všude. Pozor však na různé napodobeniny, které můžete koupit v mnoha obchodech jako například jikry z huňáčka severního. Dostanete je sice za pár ekorun, ale chuť takového „kaviáru“ by vás mohla zklamat.

Není to jen jídlo, ale rituál

Kaviár musíte umět správně podat. I nepravý kaviár musí servírovat při dodržení jistých zásad, o tom pravém nemluvě. Vždyť když už do něj investujete peníze, třeba si ho vychutnat na maximum. Držte se proto několika zásad:

  • Žádný kov! To je snad nejhlavnější zásada. Kaviár při styku s kovem nebo stříbrem ztrácí svou charakteristickou chuť. Tak se vlastní vinou připravíte o jedinečný gurmánský zážitek. Používejte tedy jiné lžičky. Gurmáni mají speciální dřevěné či zlaté lžičky, postačí však i obyčejná plastová.
  • Žádný citron! Na mnoha obrázcích, zda receptech se setkáte s doporučením podávat kaviár s citronem. Ochutnejte ale citron jen o samotě. Jeho kyselost vám dokáže zkřivit tvář. Víte co taková intenzivní chuť udělá s kaviárem? Zcela potlačí jeho chuť.
  • Nejlepší je bez přílohy. Tedy pokud si ho chcete vychutnat nejvíce, jak se dá. Povolená je i kvalitní vodka nebo dobré šampaňské. Z ostatních příloh si k němu můžete dát jedině čerstvé máslo a bílý chléb (či ruské byliny). Vše ostatní jeho chuť velmi potlačí a vy tak investované peníze vyhodíte ven oknem.
  • Nezapomínejte na správnou teplotu. Kaviár nedávejte do mrazničky: na to, aby jeho chuť vyšla nejvíce na povrch, jsou nutné vyšší teploty. Je to podobné jako u vína. Pokud je příliš chladné, jeho chuť nepocítíte. Dejte proto svůj kaviár před konzumací do chladničky, teplota mezi 10 a 12 stupni dovolí chuti rozvinout se. Pak putuje kaviár do ledové mísy a vy si ho vychutnáte v té nejlepší podobě.

Kaviár a zdraví

Kaviár sice odlehčí vaši peněženku, ale tělu dodá množství živin a prospěšných látek. Obsahuje vitamíny A, E a mnoho bílkovin. Jejich obsah je tak srovnatelný i s hovězím masem. Kaviár je charakteristický i příznivým poměrem mastných kyselin a mnoha potěší i fakt, že se jedná o velmi účinné afrodisiakum. Stačí se jen přesvědčit.

Sponzorováno

Složení kaviáru

Hlavními složkami kaviáru jsou bílkoviny a tuky. Průměrný obsah bílkovin v různých druzích kaviáru se pohybuje kolem 21 procent, což je hodnota srovnatelná s obsahem bílkovin u hovězího masa. Obsah tuku v jikrách jesetera je kolem 6 procent, z čehož polovina připadá na tzv. polynenasycené mastné kyseliny, které se velmi snadno rozkládají a znehodnocují během skladování a také jejich biologické a nutriční hodnoty. Organismus si je nedokáže sám syntetizovat, a proto je musí přijímat hotové v potravě.

Polynenasycené mastné kyseliny jsou také zodpovědné za konzistenci tuku – čím je jejich obsah v tuku vyšší, tím je tuk řidší a tekutější. Vzhledem k vysokému podílu polynenasycených mastných kyselin v tuku a jedlých částech ryb nemluvíme o rybím tuku, ale o rybím oleji.

V posledním období se v souvislosti se složením tuku soustřeďuje pozornost odborníků na tzv. omega-3 a omega-6 polynenasycené mastné kyseliny. Zatímco omega-3 mastné kyseliny podporují reakci buněk na přítomnost inzulínu, usnadňují obnovu buněk po poškození brzdí proces arteriosklerózy, omega 6 mastné kyseliny mají opačný účinek. Na rozdíl od jiných tuků živočišného původu právě kaviár obsahuje v průměru až třikrát větší množství omega-3 polynenasycených mastných kyselin jako omega-6 polynenasycených mastných kyselin, což je velmi vhodný a příznivý poměr.

Mnoho antropologů se nyní přiklání k názoru, že lidský mozek se na dnešní úroveň vyvinul právě díky tomu, že předchůdci dnešního člověka konzumovali potravu bohatou na n-3 mastné kyseliny (ryby, vodní živočichové a zvěřinu).

Kaviár neobsahuje žádné cukry, obsahuje však mnoho minerálních látek a vitamínů. Obsahuje zejména ty minerály, které se vyskytují v přirozeném prostředí ryb, tedy v mořské vodě. Kromě vysokého obsahu sodíku, draslíku a fosforu stojí za zmínku především obsah jodu (tento je nezbytně nutný pro správnou činnost štítné žlázy), železa a mědi (potřebných pro tvorbu krve), a také selenu (přirozený antioxidant zpomalující proces stárnutí buněk, který chrání tkáně před poškozením a nádorovým bujením).

Sponzorováno

A co vy? Milujete kaviár? Nebo vám jeho chuť nic neříká? Napište nám do komentářů.

Studie o kaviáru a jeho vlivu na zdraví

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Kaviár a zdraví – obsahuje velké množství zajímavých živin”

  1. anezka havlova napsal:

    dobrý den, kaviár mi nikdy nic moc neříkal, alespon do doby, než se mi dostal do ruky tento: http://www.kaviarova-pasta.cz/, zatím ho používám na jednohubky nebo do salátů, většinou v kombinaci s tvrdým vajíčkem a ledovým salátem, nemáte někdo po ruce recept, jak kaviár připravit? tato pasta je výborná i sama o sobě, ale ráda bych ho v kuchyni používala častěji. děkuji

  2. Dominik Kohút napsal:

    A zlato není kov?

  3. Lea napsal:

    bílé jemné pečivo + máslo= základ Rus= bliny (spec. lívanečky), ne byliny :-) jak bylo chybne uvedeno v clanku. Citron v malé míře naopak ano.
    kov ne, zlato ano :-)

Zanechat komentář ke článku

Zpráva