8 výhod recyklace skla – proč sklo recyklovat? 4.8/5 (10)

Sponzorováno

Sklo má smysl recyklovat

Sklo má smysl recyklovat

Recyklace skla je jednoduchý způsob, jak snadno a pozitivně přispět k ochraně našeho životního prostředí. Pojďme se podívat na některé výhody recyklace skla.

V tomto článku bych rád vysvětlil, proč je důležité sklo recyklovat. Tak pojďme na to. Pojďme se podívat na výhody recyklace skla.

Obecně je význam recyklace skla velmi vysoký z hlediska ekologického, energetického i technického.

1. Recyklace skla je udržitelná, dlouhodobá

Skleněné nádoby jsou 100 % recyklovatelné, což znamená, že je lze recyklovat opakovaně, znovu a znovu, bez ztráty čistoty nebo kvality skla.

2. Recyklace skla je efektivní

Recyklované sklo je primární složkou všech nových skleněných nádob. Typická skleněná užitková nádoba je vyrobena až ze 70 procent z recyklovaného skla. Podle odhadů průmyslu 80 procent veškerého recyklovaného skla nakonec skončí jako nové skleněné nádoby (zdroj zde).

3. Recyklace skla šetří přírodní zdroje a energii

Každá tuna recyklovaného skla ušetří více než tunu surovin potřebných k vytvoření nového skla.

Použití drceného skla z recyklovaných lahví (střepů) místo panenského materiálu ušetří 20 až 40% energie. Klíčovým bodem této úspory energie je, že když se výroba provádí pomocí recyklovaného skla, je teplota tání materiálu nižší a následně i potřebná energie je nižší.

Výroba nového skla jednoduše znamená ohřev písku a dalších látek na teplotu 2600 stupňů Fahrenheita (1 426 stupňů Celsia), což vyžaduje opravdu spoustu energie a vytváří mnoho průmyslového znečištění, včetně skleníkových plynů. Jedním z prvních kroků recyklace skla je rozdrtit sklo na střepy. Výroba skleněných výrobků z recyklovaného skla spotřebuje až o 40 procent méně energie než výroba nového skla ze surovin, protože střepy tají při mnohem nižší teplotě.

Na každý 1 kg skleněných lahví vyrobených ze střepů se ušetří 1,2 kg panenských materiálů (písek, vápenec a uhličitan sodný).

Úspora zdrojů: Recyklací by sklářskému průmyslu bylo možné poskytnout téměř 34% zdrojů, které potřebuje.

Recyklát, tedy výsledek procesu recyklace skla, se používá jako přísada při výrobě skla nového.

Recyklát, tedy výsledek procesu recyklace skla, se používá jako přísada při výrobě skla nového.

4. Úspory emisí skleníkových plynů (GHG)

Použitím skleněných recyklovaných střepů se emise uhlíku sníží o 20% až 50%. Na každou recyklovanou tunu skla se zabrání emisím 200 kg CO2 (průměrně 166 – 315 kg).

Sponzorováno

5. Zlepšení kvality ovzduší a vody snížením jejího znečištění

Znečištění ovzduší se sníží o 20%. Na každých 10% recyklovaného skla se emise částic do atmosféry sníží o 8%, o 10% v případě oxidů síry a o 4% v případě oxidu dusičitého (ten je zodpovědný za znečištění ovzduší ve městech).

Sklo vyrobené z recyklovaného skla snižuje související znečištění ovzduší o 20% a související znečištění vody o 50%.

6. Recyklované sklo je užitečné

Protože je sklo vyrobeno z přírodních a stabilních materiálů, jako je písek a vápenec, mají skleněné nádoby nízkou míru chemické interakce s jejich obsahem. Díky tomu lze sklo bezpečně znovu použít, například jako plnitelné lahve s vodou. Lze z něj dokonce vyrobit ploty a zdi. Kromě toho, že recyklované sklo slouží jako hlavní složka nových skleněných nádob, má také mnoho dalších komerčních využití – od vytváření dekorativních dlaždic a terénního materiálu až po obnovu erodovaných pláží.

7. Recyklace skla je jednoduchá

Je to jednoduchý přínos pro životní prostředí, protože sklo je jedním z nejsnadněji recyklovatelných materiálů. Jednak je sklo akceptováno téměř všemi programy pro recyklaci a městskými recyklačními centry. Většina lidí, kteří chtějí recyklovat skleněné lahve a sklenice, jen musí přinést svůj recyklační koš na nedaleké sběrné místo (a že jich mám kolem sebe dostatek). Někdy je nutné oddělit různě barevné sklo, aby byla zachována jednotnost střepů. Ale to není takový problém, no ne?

Recyklace skla zmenšuje prostor na skládkách, který by jinak zabíraly použité lahve a sklenice. Využití skla k recyklaci jednoduše znamená, že se na skládce nebo v koši povaluje méně skleněných předmětů.

8. Recyklací si někde můžete vydělat

Několik amerických států nabízí vrácení peněz za skleněné lahve, takže v některých oblastech vám může recyklace skla skutečně přinést do kapsy trochu peněz navíc. U nás jsou některé sklenice zálohované a také vám za ně vrátí pár korun.

Obecně v tomto můžeme jako lidé udělat více: třeba v roce 2013 bylo recyklováno a recyklováno pouze 41% lahví od piva a nealkoholických nápojů, u lahví na víno a alkohol to bylo 34%, a 15% u sklenic na potraviny.

V Česku máme přes 80 tisíc nádob na třídění skla.

Sponzorováno

A co vy? Recyklujete sklo? Doufáme, že ano.

A dále si přečtěte na toto téma

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva