Obsah článku
- Zdravý a dlouhodobý způsob, jak vydržet nejíst a překonat hlad, závisí na konkrétním kontextu a vašich cílech. Ve článku najdete několik rad, které by vám mohly pomoci.
- Je důležité mít na paměti, že dlouhodobé půsty nebo extrémní diety mohou být škodlivé pro zdraví. Pokud máte konkrétní důvody pro omezení potravy, mějte na zřeteli, že je důležité konzultovat se s lékařem nebo odborníkem na výživu, aby bylo zachováno vaše zdrav.
Tyto odhady jsou založeny na událostech, kdy lidé přežili uvěznění nebo pohřbení zaživa, protože není etické provádět takové experimenty na lidech. Doba, po kterou může člověk přežít, však bude záviset na různých faktorech, jako je věk a zdraví jednotlivce a zda má nebo nemá vodu k pití.
Jak dlouho?
Konzumace potravy a vody je pro lidský život nezbytná. Takže vážně nejde nejíst. Vaše tělo potřebuje ke správnému fungování energii ze zdrojů potravy a hydrataci z vody. Mnoho systémů ve vašem těle funguje optimálně s pestrou stravou a dostatečným příjmem vody denně. I když chcete zhubnout, úplné omezení jídla není zrovna moudré rozhodnutí.
Naše těla jsou také schopna přežít dny bez vody. Můžeme zůstat dny nebo někdy týdny bez jídla kvůli úpravám našeho metabolismu a spotřeby energie.
Proč se časové období liší
Když tělo člověka nepřijímá dostatek kalorií, aby mohlo plnit své obvyklé funkce podporující život, nazývá se to hladovění. To se může stát, pokud je příjem potravy přísně omezen nebo pokud tělo člověka nemůže strávit jídlo, aby absorbovalo živiny.
Když je lidské tělo vážně zbaveno kalorií, začne fungovat jinak, aby se snížilo množství energie, kterou spálí. Pokud není výživa obnovena, hladovění vede i ke smrti.
Neexistuje žádné pevné a rychlé pravidlo, jak dlouho můžete žít bez jídla. Odpověď do jisté míry závisí na individuálních rozdílech a okolnostech. Informace o očekávané délce života vycházejí z reálných souvislostí, jako jsou hladovky a vážné zdravotní stavy.
Bez jídla a vody je maximální doba, po kterou může tělo přežít, asi jeden týden. Pouze s vodou, ale bez jídla se doba přežití může prodloužit až na 2 až 3 měsíce. Časem může výrazně omezený příjem potravy zkrátit délku života.
Podváha, definovaná jako index tělesné hmotnosti (BMI) nižší než 18,5, je spojena s podvýživou a řadou nepříjemných zdravotních stavů, které mohou snížit očekávanou délku života. Patří mezi ně snížená funkce imunitního systému, zažívací potíže a rakovina.
Studie z roku 2018 zjistila, že BMI pod 18,5 může zkrátit váš život v průměru o 4,3 roku u mužů a 4,5 u žen.
Jak je tohle vlastně možné?
Být schopen žít dny a týdny bez jídla a vody se mnohým z nás zdá nepředstavitelné. Koneckonců, celodenní půst nebo dokonce několika hodinový časový úsek bez jídla a vody mohou mnohé z nás způsobit podráždění a nedostatek energie.
Vaše tělo se ve skutečnosti přizpůsobí samo, pokud se zapojíte do krátkodobého půstu nebo nemáte přístup k jídlu a vodě po velmi dlouhou dobu. Z tohoto důvodu jsou dospělí bez zdravotních problémů obvykle schopni zapojit se do náboženských půstů a dokonce zkoušet různé „půstové“ diety, jako je třeba tzv. přerušovaný půst, zatímco i nadále celkem v pohodě pokračují ve svých běžných denních činnostech.
Trvá asi 24 hodin bez jídla, než vaše tělo změní způsob výroby energie. Za normálních okolností vaše tělo rozkládá potravu na glukózu. Glukóza dodává tělu energii. Během prvních 24 hodin bez jídla, jak se vaše zásoby glukózy vyčerpávají, vaše tělo začne přeměňovat glykogen z vašich jater a svalů na glukózu.
Druhý den bez jídla jsou vaše glukóza a glykogen vyčerpány. Vaše tělo začne rozkládat svalovou tkáň, aby poskytlo energii. Vaše tělo je však navrženo tak, aby šetřilo svaly, ne je rozkládalo. Takže tato fáze poskytuje dočasnou energii. Aby se zabránilo nadměrné ztrátě svalů, tělo se začne spoléhat na tukové zásoby, aby vytvořilo ketony pro energii, což je proces známý jako ketóza.
Během prvních 5 dnů bez jídla může člověk každý den ztratit 1–2 kilogramy tělesné hmotnosti. Většina tohoto úbytku hmotnosti souvisí s dehydratací a nerovnováhou elektrolytů. Během několika týdnů hladovění změny v těle obvykle způsobí zpomalení hubnutí v průměru na 0,3 kilogramu za den.
Sponzorováno
Čím více tukových zásob je k dispozici, tím déle může člověk obvykle přežít během hladovění. Jakmile jsou zásoby tuku zcela metabolizovány, tělo se vrátí zpět k odbourávání svalů na energii, protože je to jediný zbývající zdroj paliva v těle.
Během fáze hladovění, kdy vaše tělo využívá své svalové zásoby na energii, začnete pociťovat vážné nepříznivé příznaky.
Jedna studie uvádí, že ti, kteří podstupují hladovku, by měli být pečlivě sledováni kvůli vážným vedlejším účinkům hladovění poté, co ztratí 10 % své tělesné hmotnosti nebo mají BMI 16,5 nebo méně. Také říká, že velmi vážné stavy nastanou, když jedinec ztratí 18 % své tělesné hmotnosti.
Proč délku přežití rapidně ovlivňuje příjem vody?
Při dostatečném příjmu vody někteří lidé přežili bez jídla týdny nebo dokonce několik měsíců. Doba přežití je delší s příjmem vody, protože tělo má mnohem více tekutin ve svých zásobách, než když nahrazuje potravu. Bez řádné hydratace se funkce ledvin během několika dní zhorší.
Jeden článek z roku 1997, který se zabýval hladovkami, naznačil, že člověk potřebuje vypít asi 1,5 litru vody denně, aby přežil hladovění po delší dobu. Autor také navrhl přidat do vody až půl lžičky soli denně.
Nežádoucí účinky a rizika omezeného příjmu potravy
V závislosti na různých okolnostech platí, že někteří lidé mohou přežít hladovění dny nebo týdny. Během hladovění se však mnohé systémy vašeho těla začnou zhoršovat.
Účinky hladovění mohou být:
- velká slabost
- závrať
- kognitivní změny
- nízký krevní tlak
- pomalý srdeční tep
- slabost
- dehydratace
- změny ve funkci štítné žlázy
- bolest břicha
- nerovnováhy elektrolytů
- infarkt
- selhání orgánů
Lidé, kteří zažili hladovění nebo velmi omezený příjem potravy, mohou mít dlouhodobé účinky, jako třeba:
- nedostatečný růst
- špatný stav kostí neboli osteoporóza
- posttraumatický stres nebo deprese
PAMATUJTE: Ti, kteří trpí hladověním po delší dobu, nemohou okamžitě začít konzumovat normální množství jídla. Tělo je třeba velmi pomalu připravovat na znovu konzumaci jídla, aby se předešlo nežádoucím reakcím, známým jako refeeding syndrom. Účinky refeeding syndromu mohou zahrnovat:
- srdeční problémy
- problémové neurologické stavy
- otoky
- nerovnováhy elektrolytů
K bezpečnému opětovnému zavedení potravin je třeba o lidi, kteří zažili hladovění nebo podvýživu, pečovat v nemocnici nebo ve specializovaném zdravotnickém zařízení.
Jak se dá vlastně vydržet nejíst?
Pitný režim: Pijte vodu nebo bylinné čaje. Často může hlad být zaměněn za žízeň. Pití vody může výrazně pomoci zmírnit pocit hladu.
Zdravé svačiny: Pokud máte opravdový hlad, zkuste zvolit zdravé a nízkokalorické občerstvení, jako jsou ovoce, zelenina nebo ořechy. To vám pomůže uhasit hlad a dodat vašemu tělu potřebné živiny.
Snídaně: Důležitým způsobem, jak zvládnout hlad, je pravidelná konzumace vyvážených jídel. To zahrnuje zdravou snídani, která vám dodá energii na celý den a může snížit tendenci na občerstvení mezi hlavními jídly.
Zaměřte se na hlavně proteiny a vlákninu: Potraviny bohaté na bílkoviny a vlákninu vám dávají pocit sytosti na delší dobu, takže můžete snáze překonat hlad. Jídla obsahující například kuřecí prsa, rybu, luštěniny, ovesné vločky a zeleninu jsou dobrým výběrem.
Plánování jídel: Mějte pravidelný jídelní plán, který obsahuje tři hlavní jídla a několik menších svačin. To vám pomůže udržet konstantní hladinu energie a snižuje riziko extrémního hladovění.
Aplikace techniky odvracení pozornosti: Když pocítíte hlad, zkuste si najít něco, co vás zaměstná a odvede vaši pozornost od jídla. To může být cvičení, čtení, malba, práce na projektu nebo jiná aktivita, která vás baví.
Buďte zaneprázdněni: Plánování aktivit a času s rodinou a přáteli může vytvořit příležitostné odvádění pozornosti od hladu.
Konzultace s odborníkem: Pokud máte problémy s kontrolováním hladu a jíte více, než je pro vás zdravé, může být užitečné konzultovat se s odborníkem na výživu nebo lékařem, kteří vám mohou poskytnout osobní rady a podporu.
A malé shrnutí
Odhady založené na příležitostech, kdy byli lidé uvězněni nebo pohřbeni, naznačují, že člověk bez jídla může vydržet cca mezi 8 a 21 dny. V roce 1981 dokonce hladovkáři ve věznici Maze v Belfastu zemřeli po 45–61 dnech, kdy nejedli jídlo.
Lidská těla jsou v tomto směru poměrně odolná. Za určitých okolností může tělo fungovat dny, týdny dokonce i měsíc bez správného jídla a vody, ale existují rizika.
Lidé, kteří zažili hladovění, mohou mít dlouhodobé zdravotní účinky a hladovění se nakonec stane osudným.
Sponzorováno
Lidé, kteří zažili hladovění nebo podvýživu, budou potřebovat lékařské ošetření a pečlivé sledování lékařským týmem, aby se vyhnuli syndromu dokrmování.
Studie a zdroje článku
- Survival time without food and drink Autoři: Pia Kottusch, Miriam Tillmann, Klaus Püschel
- Zdroj fotografie: motortion / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články