Ketóza jednoduše a jasně – co je to a proč tento stav chtít? 4.72/5 (50)

Sponzorováno

Ketóza = celé tělo přepne zásobu paliva tak, aby téměř výhradně běželo na uloženém tuku.

Ketóza = celé tělo přepne zásobu paliva tak, aby téměř výhradně běželo na uloženém tuku.

Ketóza je přirozeným stavem pro tělo, když je téměř úplně poháněno energií z uložených tuků. To je normální stav při hladovění nebo při přísné dietě s nízkým obsahem sacharidů, nazývané také jako ketogenní dieta.

Ketóza má mnoho potenciálních přínosů – zejména souvisejících s rychlým úbytkem tělesné hmotnosti, zdravím nebo výkonem – ale existují také její vedlejší účinky. U diabetu typu 1 a některých dalších vzácných situací může být nadměrná ketóza dokonce nebezpečná. Takže na to pozor.

Na této stránce se můžete dozvědět vše o tom, jak využívat výhody ketózy, a zároveň jak se vyvarovat jakýchkoli problémů. Všechno začíná pochopením toho, co je ketóza.

Vysvětlení ketózy

„Keto“ ve slově ketóza pochází z „ketonů“, což je název pro malé molekuly paliva v těle. Jedná se o alternativní palivo pro tělo, které se vyrábí z v nás uloženého tuku, a používá se, když je hladina cukru v krvi (glukóza) na velmi nízké úrovni.

Tyto ketony se vyrábějí, když jíte velmi málo sacharidů (hlavní zdroj cukru v krvi) a jen mírné množství bílkovin (přebytek bílkovin je přeměněn na krevní cukr).

Za těchto okolností je tuk převeden na ketony, které pak vstupují do krevního oběhu. Právě ony jsou pak používány jako palivo buňkami v těle, stejně jako glukóza. Mohou být dokonce použity i v mozku. To je mimořádně důležité, protože mozek nemůže být přímo poháněn tukem a je to velmi hladový orgán, co se energie týče.

Maximalizace spalování tuků

Jedním ze způsobů, jak „vstoupit“ do stavu ketózy, je jíst ketogenní stravu. Další cestou je pak zahájit období půstu.

Za těchto okolností, jakmile se začnou vyčerpávat omezené rezervy glukózy, celé tělo přepne zásobu paliva tak, aby téměř výhradně běželo na uloženém tuku. Úrovně hladin hormonů inzulinu ukládající tuk jsou velmi nízké a pálení tuků se tak dramaticky zvyšuje. Získáte tak snadný přístup k zásobám tuků a můžete je spálit. To je skvělé pro řešení nadváhy. Studie dokazují, že ketogenní diety vedou k hodně rychlé ztrátě hmotnosti. Existují také další potenciální přínosy těchto diet.

Když tělo produkuje dostatek ketonů (máte jich v krvi významnou hladinu – obvykle nad 0,5 mM), říká se, že je v ketóze. Nejrychlejší způsob, jak dosáhnout ketózy, je hladovění – nejíst jídlo – ale to není možné dělat navždy. A může to být také nebezpečné.

Strava s nízkým obsahem uhlohydrátů nebo ketogenní dieta však může být používána po jakoukoli dobu. Výsledkem je také ketóza. A i bez hladovění tak dosáhnete kýžené ztráty hmotnosti.

Ketony jsou palivo pro mozek

Je běžná mylná představa, že mozek potřebuje sacharidy. Pravdou je, že mozek šťastně spálí sacharidy, když je budete jíst. Ale pokud nebudete jíst příliš mnoho sacharidů, mozek s radostí spálí ketony místo sacharidů.

To je absolutně nezbytná funkce pro základní přežití. Protože tělo dokáže skladovat sacharidy pouze jeden nebo dva dny, mozek by se po několika dnech bez jídla rychle „vypnul“. Případně by se musely rychle předělat naše svalové bílkoviny na glukózu – velmi neefektivní proces – jen proto, abychom udrželi mozek v činnosti.

Naštěstí jsou naše těla chytřejší. Obvykle máme zásoby tuků, které mohou být uloženy dlouhodobě, abychom mohli přežít po mnoho týdnů (ne-li měsíců) bez jídla. Ketóza je způsob, jak tělo zajišťuje, že mozek může běžet i na těchto tukových zásobách. Nemusíme tedy vůbec jíst žádné sacharidy. Mozek může šťastně běžet na vašem tuku. Mnoho lidí se dokonce cítí energičtěji, když mozek přepne na běžné ketony vyrobené z tuku.

Výhody ketózy

Existuje mnoho výhod ketózy. Tím, že dáváte svému tělu a mozku téměř neomezené množství energie, můžete zvýšit svou duševní a fyzickou vytrvalost. To také snižuje hlad + usnadňuje hubnutí. Dále, protože vstup do ketózy vyžaduje konzumaci velmi malého množství sacharidů, může to účinně zvrátit diabetes typu 2. Ketóza byla také dlouhodobě používána k léčbě epilepsie – často i bez léků.

A co dál? Ukazuje velký příslib pro několik dalších problémů, jako je zlepšení akné, zvrácení PCOS a možná i v léčbě rakoviny mozku.

Pojďme se podívat na výhody ketózy konkrétněji:

Super na hubnutí

Nastavení těla jako stroje na spalování tuku má zjevné výhody pro úbytek hmotnosti. Spalování tuků je v ketóze samozřejmě značně zvýšeno, zatímco hladina inzulínu klesá. To vytváří ideální podmínky, při kterých může dojít ke ztrátě tuku bez hladovění.

Více než 30 vysoce kvalitních vědeckých studií (např. zde) ukazuje, že ve srovnání s jinými dietami vede ta s nízkým obsahem karbohydrátů k efektivnějšímu úbytku hmotnosti.

Chuť k jídlu budete mít pod kontrolou

Na keto dietě získáte novou kontrolu nad vaší chutí. Když vaše tělo spaluje tuky 24/7, má neustálý přístup do týdnů nebo měsíců skladované energie, což dramaticky snižuje pocity hladu. Je to velmi častá zkušenost a studie to dokazují.

Díky tomu je snadné jíst méně a lépe hubnete – prostě nejíte, dokud nemáte hlad. Díky tomu dochází ke zvrácení cukrovky typu 2 a urychlení úbytku hmotnosti. Navíc ušetříte spoustu času a peněz tím, že nebudete muset po celý den myslet jen na jídlo. Mnoho lidí pocítí pouze potřebu jíst dvakrát denně (často přeskočí snídani), a někteří jen jednou denně. Jídlo již nebude vašim nepřítelem a stane se vaším přítelem – nebo prostě palivem, cokoliv chcete.

Konstantní energie a zvýšený duševní výkon

Ketóza vede ke stálému proudění paliva (ketonů) do mozku a vyvarujete se tak velkých výkyvů krevních cukrů. To často vede ke zkušenostem se zvýšenou energií. Jakákoliv mlha na mozku bude pryč! Mnoho lidí také používá keto stravu speciálně pro zvýšení duševního výkonu. Na keto mozek nepotřebuje sacharidy.

Řídíte si hladinu cukru v krvi

Keto dieta řídí hladinu cukru v krvi a je vynikající pro zvrácení diabetu 2. typu. To bylo dokázáno i ve studiích. Je perfektní, protože keto dieta snižuje hladinu cukru v krvi a snižuje negativní vliv vysokých hladin inzulínu. Vzhledem k tomu, že keto dieta může dokonce zvrátit stávající diabetes typu 2, je pravděpodobné, že bude ještě účinnější při předcházení této chorobě.

Vylepšené zdravotní ukazatele

Existuje mnoho studií, které ukazují, že diety s nízkým obsahem karbohydrátů zlepšují důležité zdravotní ukazatele, včetně profilu cholesterolu (HDL, triglyceridů), hladiny cukru v krvi, hladiny inzulínu a krevního tlaku. Tyto obecně zlepšené markery jsou spojeny s takzvaným „metabolickým syndromem“ a zlepšením hmotnosti, obvodu pasu, zvratu diabetes typu 2 atd.

Sponzorováno

Zvýšená fyzická odolnost

Keto diety mohou výrazně zvýšit svou fyzickou vytrvalost tím, že vám poskytnou stálý přístup ke vší energii z vašich tukových zásob. Dodávka energie tělu, když „frčí“ na sacharidy (glykogen) trvá jen několik hodin intenzivního cvičení, nebo i méně. Ale tukové zásoby mají dostatek energie, aby bylo možné přežít týdny nebo dokonce měsíce. To si uvědomte.

Epilepsie

Ketogenní dieta je osvědčená a účinná léčebná terapie při epilepsii, která se používá od dvacátých let 20. století. Tradičně se používala především pro děti, avšak i dospělí z ní mohou mít prospěch. Používání ketogenní stravy při epilepsii může lidem umožní, aby užívali méně antiepileptik nebo neužívali dokonce žádná antiepileptika, a přesto budou bez záchvatů.

Možné řešení migrény

Je možné se vyvarovat migrény vyloučením sacharidů? Studie a zkušenosti naznačují, že tomu tak může být. Existují přinejmenším dvě slibné studie (tato a tato).
 
Elenin život byl zcela změněn, protože se dozvěděl o ketogenní stravě. Opustili ji těžké každodenní migrény. Dokonce začala profesionálně studovat účinky ketózy na migrénu. A lidských příběhů je mnohem víc, věřte tomu.

To byly jen některé z benefitů ketózy. Úžasné, že?

Jak se dostat do ketózy

Chcete-li se dostat do ketózy, potřebujete nízké hladiny hormonu inzulinu pro uložení tuků. Nejlepším způsobem, jak to udělat, je jíst přísnou dietu s nízkým obsahem sacharidů (tzv. low carb dieta), nazývanou také ketogenní strava.

Kromě potřebné ketogenní stravy existuje mnoho způsobů, jak zlepšit ketózu. Nejsilnější je asi přerušovaný půst.

Symptomy ketózy – jak poznat, že jste v ketóze?

Symptomy ketózy jsou sucho v ústech, žízeň, časté močení. Je možné ji měřit testováním vzorků moči, krve nebo dechu. Kontrolní znaky pro ketózu tedy jsou:

Sucho v ústech a zvýšená žízeň. Pokud nebudete dostatečně pít a nedodáte do těla dostatek elektrolytů, jako je sůl, můžete pocítit sucho v ústech.

Zvýšené močení. Tělo ketonu, acetoacetát, může skončit v moči. To umožňuje testovat ketosu pomocí močových proužků. To také – alespoň na začátku – může vést k tomu, že muset chodit na toaletu častěji.

Dech. Ketóza může způsobit, že dech člověka je jakoby „ovocný“, nebo podobný odstraňovači laku na nehty. Tento zápach může být někdy také cítit z potu. Často je to dočasné.
 
Jiné, méně specifické, ale pozitivnější znaky zahrnují:

Snížený hlad. Mnoho lidí zažívá výrazné snížení hladu. Mnoho lidí se cítí skvěle, když jí jen jednou nebo dvakrát denně, automaticky skončí tím, že dělají formu přerušovaného půstu. Tím se šetří čas i peníze a současně se urychluje úbytek hmotnosti.

Zvýšená energie. Po několika dnech pocitu únavy („keto chřipka“) mnoho lidí zažívá jasné zvýšení energetické hladiny. Toto může být také vnímáno jako jasné myšlení, odstranění „mlhy mozku“ nebo dokonce pocit euforie.

Vedlejší efekty ketózy

Při zahájení ketogenní stravy s nízkým obsahem sacharidů a dosažení ketózy je běžné, že se během prvního týdne objeví některé nežádoucí účinky. Ty zahrnují bolesti hlavy, letargii, podrážděnost, křeče v nohou, zácpa a srdeční bušení. Tyto nežádoucí účinky jsou obvykle relativně malé a přechodné a většině z nich se dá vyhnout tím, že přijmete dostatek tekutin a soli.

Ketóza vs. ketoacidóza

Existuje mnoho mylných představ o ketóze. Nejčastější je záměna s ketoacidózou – s vzácným a nebezpečným onemocněním, které se většinou vyskytuje u lidí s diabetem typu 1, jestliže nebudou užívat inzulin. Dokonce i někteří zdravotničtí pracovníci mají tendenci mísit tyto dvě situace.

Ketóza a ketoacidóza nejsou totéž.

Ketóza je 100% přirozený stav, pod plnou kontrolou těla. Může být navozena dietou s nízkým obsahem uhlohydrátů nebo krátkou dobou bez jídla.

Ketoacidóza je závažná porucha těla, s nadměrnou a neregulovanou tvorbou ketonů. To vede k symptomům, jako je nevolnost, zvracení a bolesti břicha následovaná zmateností a nakonec nastává koma. Vyžaduje naléhavou lékařskou péči, protože může být smrtelná.

Tento obrázek ukazuje obrovský rozdíl v množství ketonů v krvi mezi ketózou a ketoacidózou

Rozdíl v množství ketonů v krvi mezi ketózou a ketoacidózou

Většina lidí, kteří drží přísnou dietu s nízkým obsahem karbohydrátů, nikdy nedosáhne úrovně vyšší než 3 milimol. Dlouhodobé hladovění – což znamená týden nebo více bez jídla – může přinést číslo až 6 nebo 7. Ale ketoacidóza se vyskytuje na úrovni 10+, nejčastěji 15+. Je to jako rozdíl mezi pitím sklenice vody a utopením se v oceánu. Obě situace jsou o vodě – ale nejsou to samé. Ketóza také nevede k ketoacidóze.

Pokud máte funkční slinivku, která může produkovat inzulín – tj. nemáte diabetes typu 1 – bylo by extrémně těžké nebo s největší pravděpodobností nemožné dostat ketoacidózu, i když jste to zkusili. To proto, že vysoké hladiny ketonu vedou k uvolnění inzulínu, který zastavuje další výrobu ketonu. Jinými slovy, tělo má bezpečnostní síť, která normálně znemožňuje zdravým lidem dostat ketoacidózu.

Jak je možné dostat ketoacidózu?

Existují 3 výjimky, kdy je ketoacidóza možná (i když vzácná) na ketogenní dietě a je zapotřebí zvláštní opatrnosti:

 • Diabetes 1. typu: protože tělo postrádá inzulin, musíte se ujistit, že injektujete to, co potřebujete. Budete potřebovat méně inzulínu na keto dietě, ale přesto ho budete potřebovat.
 • Léčba inhibitory SGLT-27 u diabetu typu 2.
 • Kojení: Ve velmi vzácných případech keto dieta, když kojíte může vést k ketoacidóze, takže je třeba přizpůsobit stravu tak, aby byla bezpečná.

Ketoacidóza způsobuje, že se cítíte velmi nemocně, máte velké nevolnosti a jste extrémně slabí.

Existuje jednoduchá léčba, pokud máte podezření, že ketoasidóza u vás nastala – jezte nějaké sacharidy, a to hned (například pár kousků ovoce nebo sendvič nebo sklenice šťávy). Pokud máte cukrovku typu 1, užívejte více inzulinu. Pak se obraťte na lékaře, pokud se okamžitě necítíte lépe.

A co vy? Jaké zkušenosti s ketózou máte vy? Budeme moc rádi za komentáře.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: PALEO – PRIMAL – LOW CARB – KETO – typy diet a jak fungují (a co si z nich odnést)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  2 Komentářů u článku “Ketóza jednoduše a jasně – co je to a proč tento stav chtít?”

  1. Lucie napsal:

   Super článek, i když možná trošku zmatečný :) A co tedy jíst při keto-dietě? To by možná byl dobrý nápad na další článek :)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva