Sponzorováno

Hrášek a zdraví – hrášková sezóna je tady, doplňte si dávku vitamínů 4.86/5 (14)

hrášekKrátká sezóna čerstvého hrášku je právě zde a pokud si každý den dopřejete ze dva šálky těchto sladkých zelených bobulek, téměř celou doporučenou denní dávku mnoha vitamínů a minerálů máte vybavenou. Tato pochoutka totiž obsahuje množství manganu a vitamínů A, B1, B6, C a zejména vitamínu K. Ten je důležitý pro zdravé kosti a pro srážlivost krve.

Také se v něm najde velké množství vlákniny, obsahuje minimální množství tuku a žádný cholesterol, ale i omega-3 mastné kyseliny ve formě kyseliny alfa-linolenové a kyselinu listovou.

Čerstvý hrách je zdravý!

Hrách je ideálním zdrojem rostlinných bílkovin a také zdraví prospěšných fytonutrientů včetně kumestrolu. Výzkum mexických vědců přitom naznačuje, že tento polyfenol může pomoci při prevenci rakoviny žaludku. Fytonutrienty mají zas obecně antioxidační a protizánětlivé účinky. Zásluhou vlákniny, stejně jako většina zeleniny, vás zasytí, aniž jste přibírali.

Pokud máte problémy s vysokou hladinou krevního cukru, hrášek vám stejně jako další luštěniny dokáže díky vláknině a bílkovinám pomoci. Tyto dvě látky totiž postarají o to, abyste pomaleji trávili a aby se cukry do vašeho těla dostávali postupně. Takto nenastávají přílišné změny v hladině cukru v krvi.

Čerstvý hrách je samozřejmě dostupný jen krátký čas, ale po celý rok si ho můžete koupit v mražené nebo konzervované podobě. V tomto případě je volba jasná – upřednostněte mražený hrášek, který si lépe zachová svou přirozenou barvu i chuť a obsahuje mnohem méně konzervačních látek a soli. Pokud chcete mít ze živin obsažených v hrášku užitek, měli byste jeho mraženou verzi konzumovat maximálně rok od zabalení.

Sponzorováno

Zajímavá fakta o hrášku

  • Jedna bobulka váží 0,1 až 0,36 gramu
  • První hrách se zřejmě našel kolem roku 4800 až 4400 př.nl v oblasti delty Nilu
  • Hrášek konzumujeme většinou nezralý, když totiž dozraje, je žlutý
  • V Číně se listy hrášku považují za delikatesu
  • Jen pět procent hrášku se dostane na pulty prodejen čerstvých, zbytek se prodává většinou mražený nebo konzervovaný Porce hrášku obsahující 100 kilokalorií, tedy asi třičtvrtě šálky, má v sobě více bílkovin než jedno vejce nebo lžíce arašídového másla
  • V polovině 19. století zkoumal hrachový lusk rakouský vědec Gregor Mendel. Na základě toho vytvořil své zákony dědičnosti

Hrách je ovšem nejen energetickou bombou, ale může se pochlubit i výtečným glykemickým indexem – nižším než třeba brambory, rýže, pečivo či cereálie. Sto gramů hrachu má 296 kilokalorií, obsahuje 1,3 gramu tuku, 20 gramů bílkovin, 57 gramů cukrů a skoro 17 gramů vlákniny. Strávníka tedy po jeho konzumaci nepřepadá brzy hlad a navíc se mu dramaticky nezvyšuje hladina cukru v krvi.

Některé jedlíky od hrachu (a luštěnin vůbec) odrazuje nadýmání, ústící v plynatost. Hrách totiž obsahuje i oligosacharidy, které doputují až do tlustého střeva a tam začnou kvasit.

Jak vyzrát na nadýmání a oligosacharidy?

Riziko nadýmání ovšem zmírnit lze, a to namáčením hrachu před jeho kuchyňskou úpravou. Ve vodě by si hrách měl pobýt dostatečně dlouho, v ní se totiž oligosacharidy dokážou rozpustit. Před vařením je samozřejmě nezbytné tuto vodu vylít a nahradit ji novou. Další možností je použít při vaření bylinky – i saturejka, majoránka, bazalka, libeček, tymián a šalvěj dokážou plynatost potlačit. Třetí způsob, jímž nad oligosacharidy zvítězíte, spočívá v tom, že hrách necháte naklíčit.

Znáte hrašku?

Sestrou hrachu na našem trhu je hraška. Na první pohled budí dojem žluté mouky, ve skutečnosti se jedná o směs hrachu a bezlepkových obilovin. Je prosta barviv a konzervačních látek, nenaleznete v ní ani stopu po cholesterolu. Naopak obsahuje hořčík, zinek a vlákninu. Třicet gramů hrašky hravě zastoupí jedno vejce. Poslouží tudíž jako zdravý trojobal, který řízku, rybě anebo karbanátku dodá zajímavou chuť – zvláště, pokud použijete hrašku s pikantní příchutí.

Sponzorováno

Milujete hrášek? Dáváte si ho? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva