Sponzorováno

Vitamin skupiny B inositol, zázrak nejen pro budoucí maminky 4.88/5 (33)

Vitamin skupiny B inositolPro správné fungování procesů v lidském organismu je nutný pravidelný přísun vitaminů a minerálů. Základním předpokladem pro jeho dosažení je vyvážená a pestrá strava. Bohužel, v dnešní době nám ani dennodenní konzumace ovoce a zeleniny nezaručí, že získáme dostatek zdraví prospěšných látek. Již v roce 1940 byl uznán vitamín skupiny B inositol, ale v běžné praxi se s ním setkáváme méně. Jeho význam pro lidský organismus je však přímo zarážející.

Inositol v těle

V těle ho najdeme v buněčných membránách našeho srdce, mozku, kostí, svalů, ale i pohlavních orgánů. Aktivně se podílí na metabolismu tuků a cholesterolu. Má také velký význam pro výživu mozkových buněk. Lidské tělo však nedokáže inositol v dostatečném množství vyrobit, proto by měl člověk věnovat zvýšenou pozornost jeho přijímání v potravě nebo ve formě výživových doplňků.

„Inositol je vitaminem s blahodárnými účinky, který podporuje metabolismus mastných kyselin a cholesterolu a brání jejich ukládání v játrech. Spolu s vitamínem B3 zvyšuje peristaltiku střev, má pozitivní účinky na činnost mozku, pomáhá ve stresových situacích, při depresích, nespavosti, klimakterických potížích a cukrovkou poškozených nervech. Kromě toho zkvalitňuje vstřebávání nejdůležitějšího antioxidantu a „vitamínu mládí“, čili vitamínu E,“ říká dietoložka.

Sponzorováno

Inositol a těhotenství

Každý šestý pár v ČR řeší problém neplodnosti. Jde o ženy, které se snaží otěhotnět poprvé, ale i o ty, které již těhotné byly a pokoušejí se o další miminko. Příčinou spojených s neplodností může být více. Od přílišného stresu až po sníženou funkčnost vaječníků. Je také možné, že organismu chybí látky potřebné ke graviditě jako například inositol, či kyselina listová.

Účinek inositolu na syndrom polycystických ovarií (PCOS)

Právě PCOS je nejčastější příčinou ženské neplodnosti. Na tento syndrom zatím neexistuje účinná léčba. Léčí se pouze jeho symptomy jako např. obezita, akné, nadměrné ochlupení, poruchy ovulace.

Tyto příznaky se v gynekologické praxi často řeší kombinovanou hormonální antikoncepcí, což však PCOS neléčí. Nadějí pro pacientky jsou studie z Itálie, které potvrzují významný pozitivní vliv na otěhotnění a celkové zmírnění symptomů. Ženy v rámci studií užívali výživový doplněk s obsahem inositolu a kyseliny listové. Přidání dvou denních dávek inositolu zlepšilo kvalitu oocytů a snížila se riziko hyperstimulace vaječníků.

Kolik inositolu naše tělo potřebuje?

Denně bychom měli přijmout ve stravě celkově 4 gramy inositolu. V praxi je poměrně obtížné tuto dávku dodržet, neboť bychom museli denně sníst například 30 hrušek, zda jeden a půl žlutého melounu.

Důsledky nedostatku inositolu v organismu

Nedostatek inositolu v organismu se projevuje vypadáváním vlasů, rozmáháním se lokálních kožních zánětů a ekzémů, zvýšenou hladinou tuku v krvi a cholesterolu v játrech a sníženou obranyschopností organismu.

Nejjednodušším způsobem jak denně doplnit organismu inositol, je spolehnout se na výživový doplněk.

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Vitamin skupiny B inositol, zázrak nejen pro budoucí maminky”

  1. Lea napsal:

    Inositol byl.drive nazyvan vitaminem B8, je to ovsem vicesytny alkohol, nikoli sacharid. Jeho.derivat zvysuje citlivost na inzulin…

Zanechat komentář ke článku

Zpráva