Sponzorováno

Léčba vitamínem C vysokými dávkami – na alergii i rakovinu 4.82/5 (11)

Hodně vitamínu C obsahuje ovoce a zelenina, ve vysokých dávkávh ho však do těla musíme dostat jinak...

Hodně vitamínu C obsahuje ovoce a zelenina, ve vysokých dávkávh ho však do těla musíme dostat jinak…

Vitamín C je nejznámějším vitamínem a o jeho existenci vědí už i malí školkaři. Protože člověk si, stejně jako některé opice či morčata, neumí ve svém těle vytvořit tuto velmi důležitou sloučeninu, je odkázán na její příjem v potravě. Dostatek čerstvého ovoce a zeleniny je zdrojem takového množství vitamínu C, abyste se vyhnuli onemocnění kurdějemi, které bylo kdysi postrachem námořníků. Pomocí vitaminu C však můžete zahnat i jiné zdravotní problémy.

Vitamín C není jen na kurděje či nachlazení

Denní doporučená dávka je v rozmezí 50-100 podle věku a hmotnosti, např. v EU je to 60 mg, u našich sousedů v Čechách 80 mg pro dospělé. Při fyzické zátěži, v těhotenství a u kuřáků se doporučují vyšší dávky. Toto množství představuje potřebné množství vitamínu C, který zajišťuje pro zdravé fungování organismu. Co však v případě, když vás postihne nachlazení, alergická rýma či jiné vážnější onemocnění? Víte o tom, že vědci už několik desetiletí zkoumají vliv vyšších dávek vitaminu C a referují o úspěších? Taková léčba dostala název megaskorbická, čili léčba vysokými dávkami vitaminu C, jehož chemický název je kyselina askorbová.

Známý bojovník proti virózám

Nachlazení a chřipka se léčí zvýšeným příjmem vitaminu C již běžně. Jeho obsah v kombinovaných volně prodejných lécích je však nízký. Základní dávky dostačující pro zdravého člověka totiž nestačí na zmírnění příznaků a zkrácení doby léčení. Při prvních náznacích onemocnění se užívá 1g (1000 mg) každou hodinu, po výrazném a trvalém zlešpení stavu a vymizení příznaků interval zvyšuje na 2-3 hodiny. Zlepšení stavu je patrné již po několika dávkách a výrazně se zkrátí doba léčení. Preventivní užívání během chřipkové sezóny se doporučuje pro děti 1-2g a pro dospělé 3-5g vitamínu C denně.

Poradí si i s alergií

Při alergiích se doporučuje přijímat denně 3000 mg vitaminu C, rozděleného do několika dávek. Vitamin C podporuje funkci nadledvinek a tím potlačuje alergické projevy při senné rýmě, alergickém zánětu očí nebo kožní projevy jako otok po štípnutí hmyzem – kopřivkou.

Sponzorováno

Proti rakovině

Rakovinné buňky spotřebovávají glukózu, což je chemicky velmi podobná sloučenina kyselině askorbové. Proto se vitamin C snadno dostává do nádorových buněk, kde v dostatečné koncentraci je pro ně toxický. V Česku je podpůrná infuzní terapie vitaminem C pro onkologické pacienty dostupná již v mnoha ambulancích i v menších městech. Podávání roztoku přímo do žíly je účinnější než orálně užívání vitamínu. Přečtěte si více o této problematice v tomto článku.

Zažehná srdečně-cévní onemocnění

Při vysokém tlaku, cholesterolu nebo při onemocněních srdce dostanete od specialisty doporučení změnit stravování, zvýšit příjem čerstvé zeleniny a ovoce. Vitamin C v nich obsažený totiž příznivě ovlivňuje cévní stěny, zlepšuje jejich pružnost, podporuje metabolismus tuků a jejich odbourávání v cévách (aterosklerotickým léze), přispívá k rozpouštění krevních sraženin.

Vhodné preparáty a dávkování: Jak na to?

Zajistit zvýšený příjem vitaminu C z potravy v dávkách, které mají terapeutický účinek je nereálné. Proto se doplňuje do organismu v doplňcích výživy nebo formou infuzního roztoku. Dejte přednost preparátům, které kromě vitaminu C neobsahují další složky jako barviva, ochucovadla, minerály. Ty by při zvýšeném příjmu jak je běžně doporučené dávkování mohly způsobit různé potíže. Dávkování se pohybuje od 40 mg na kilogram tělesné hmotnosti denně. Pro člověka vážícího 75 kg je to tedy 3000mg. Při megaskorbické léčbě se užívají i mnohem vyšší dávky, horní hranice je individuální. Příliš vysoké dávky se projeví intolerancí formou průjmu, čili organismus vám dá najevo, že jste to přehnali a předávkování je prakticky nemožné. Důležité je rozdělit příjem vitamínu C do více dávek denně a dodržovat pitný režim. Opatrní by měli být lidé s onemocněním ledvin. Příručka o megaskorbické léčbě s odkazy na odborné zdroje je volně dostupná na internetu.

Co se týče boje proti vážným nemocím, nejúčinnější metodou je podávání vitamínu C intravenózně, jelikož tělo touto cestou dokáže vstřebat velmi vysoké dávky vitamínu C mnohem efektivněji. Nitrožilní podávání vitamínu C se proto ukázalo být velice účinným při léčbě rakoviny, třebaže to většina onkologů odmítá.
Dále bylo zjištěno, že vitamín C je účinný v léčbě ledvinových kamenů, kardiovaskulární nemoci, žloutenky, AIDS a dokonce i rakoviny. Podávání desítek tisíc miligramů vitamínu C denně vede k přerušení schopnosti těchto nemocí dále se rozvíjet.

Přečtěte si tento pdf dokument s mnoha informacemi k této problematice

Něco pro vás: stáhněte si tento PDF dokument o megaskorbické léčbě (léčbě vitamínem C) – materiál je sice slovensky, ale je tam mnoho zajímavých faktů.

VIDEO: Co dokáže vitamín C

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva