Strollering – objevte i vy fitness s kočárkem 4.92/5 (12)

Sponzorováno

Víte, že s kočárkem můžete i cvičit? Zkuste strollering...

Víte, že s kočárkem můžete i cvičit? Zkuste strollering…

Zpevňovat ochablé svalstvo po porodu a být na čerstvém vzduchu ve společnosti novorozence může být díky strolleringu realitou. Nevěříte? Čtěte dál.
Většinu dne trávíte se svým dítětem. Snažíte se být dokonalou matkou, manželkou, milenkou i hospodyňkou. Jenže pohled do zrcadla vám říká, že ve vašem denním rozvrhu chybí pohyb. Pokud s cvičením začnete, nemáte dostatečně pevnou vůli vytrvat. Popřípadě patříte mezi maminky, které si rády zacvičí, jenže ne vždy je babička, tchýně či manžel k dispozici, aby se o děťátko postarali.
Podobnou situaci řešila i zakladatelka strolleringu (stroll – procházet se, stroller – kočárek) v České republice Edita Berková. Bylo to v době, kdy její dcerka měla tři měsíce a byla s ní na procházce v parku. Hledala možnost, jak se pravidelně hýbat, věnovat se dítěti a vyhnout se hledání pečovatelky. Netrvalo dlouho a našla způsob, jak skloubit pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu s péčí o svou ratolest.

Vznikl fitness program, tedy procházka s kočárkem, která je momentálně nejjednodušší formou strolleringu. „Strollering je především o svižné sportovní chůzi, která se střídá s různými kardio, posilovacími i strečinkovými cviky. V rámci každé lekce se využívají principy Pilates. Například dbáme na pevný střed těla či správnou techniku ​​dýchání,“ přibližuje strollering manažerka tohoto projektu Kristýna Urbanová.
Lekce strolleringu se často provádějí formou intervalového tréninku, který je založen na střídání intenzivních a méně intenzivních fází.
Díky tomu se skvěle buduje kondice i spalují přebytečné tukové zásoby. Nejhlavnější ze všeho však je, aby byla spokojená matka i její dítě.

Strollering je více než procházka s kočárkem

Strollering se cvičí na čerstvém vzduchu v rozdílně velkých skupinkách. Ideálním prostředím na lekce strolleringu jsou zelené parky, ve kterých jsou lavičky a prolézačky stvořené k provádění některých cviků.
Základem na cvičení je však miminko a běžný dětský kočárek. Občas se využívá i guma na cvičení nebo overball. Důležitou součástí strolleringu jsou cviky, které vycházejí z Pilates.
Pilates než původně rehabilitační cvičení obsahuje pozice, které jsou zaměřené na odstranění svalové nerovnováhy a s ní spojených bolestí zad.
Zároveň slouží k zeštíhlení problematických ženských partií, tedy břicha, hýždí a stehen, které jsou po porodu ochablé.

Jak Strollering probíhá?

Lekce má tři hlavní části: rozehřátí, hlavní část a ochlazení spojené se strečinkem. Hlavní část obsahuje sportovní chůzi s různými cviky, přičemž sestavení lekce je na každé instruktorky. To znamená, že každá hodina může být jiná. Buď zaměřena více na kardio, nebo na posilování určitých tělesných partií.

U nás tedy, ​​když se po parku hbitě procházejí a cvičí vysmáté maminky s dětskými kočárky. Dětičky v kočárcích se na ně dívají nebo se do cvičení zapojí spolu s nimi. Ničím neobvyklým nejsou ani závody v strolleringu.

Sponzorováno

In-line a dance strollering

Pokud potřebujete více akčnosti, můžete si kromě nejjednodušší formy strolleringu vyzkoušet i strollering na kolečkových bruslích. V tomto případě je však děťátko v kočárku pouze divákem a matka se věnuje zdokonalování techniky a budování rovnováhy. Na tanečních lekcích strolleringu se ženy učí jednoduché taneční choreografie v doprovodu příjemné hudby. Tvůrci strolleringu nezapomněli ani na maminky s dětmi, které se chtějí při kočárkování zdokonalovat v angličtině.

Dvě otázky pro odbornílka

Odpovídá projektová manažerka strolleringu Kristýna Urbanová.

1. Po jakém čase od porodu mohou maminky s tímto cvičením začít?

Doporučujeme začít po šestinedělí, které vnímáme jako týdny klidu po porodu. Naše tělo se devět měsíců měnilo a dostalo „pořádně zabrat“, takže si zaslouží odpočinek a čas na návrat do tělesné pohody. Po šestinedělí, pokud se maminka cítí fit a nemá žádné zdravotní problémy, může navštěvovat lekce. Ženám po císařském řezu doporučujeme se strolleringem začít až po třech měsících od porodu.

2. Jak často cvičit, aby bylo vidět výsledky?

Na viditelné výsledky je třeba strolleringu věnovat 2-3krát týdně a během dalších dní, když chodí maminka na procházky sama, měla by se věnovat sportovní chůzi ve svižném tempu.

Názor matek – Proč cvičím strollering?

Strollering mi dává možnost cvičit a zároveň být se svým synem. Je to příležitost, jak pomoci svému tělu vrátit se zpět do kondice. Zároveň dává mé mysli pocit, že nejsem „pouze“ já se svým dítětem zavřená mezi čtyřmi stěnami.
Díky pohybu na čerstvém vzduchu s ostatními maminkami jsem zjistila, že máme podobné pocity, bojujeme s podobnými problémy a řešíme věci, které se zdají po porodu neřešitelné.

Strollering jsem objevila ještě tehdy, když byl novinkou, a tudíž si ho užívám už více než čtyři roky.
Hned na začátku jsem viděla jen samá pozitiva: mít možnost si zacvičit se svou ratolestí a nepotřebovat pečovatelku, být venku, seznámit se s maminkami a už od malička ukazovat svým dětem, že sport je přirozenou součástí života.

Co mi strollering dává? Přestat žít pro práci a začít pracovat na životě. I to mě naučilo mateřství.
Mateřská není dovolená, ale je to možnost seberealizace a získání času pro sebe, uvědomění si sebe samé.
Obojí jsem našla v strolleringu, který pro mě představuje spojení příjemného s užitečným. Dělám něco pro sebe a přitom mě naplňuje, že mohu přispět k tomu, aby se cítili dobře i ostatní a navíc trávím čas se svou dcerou.

Vše bez nutnosti hledat chůvu, na čerstvém vzduchu a v přítomnosti podobně založených matek.

Jak dále cvičit s miminkem?

VIDEO: Cvičení pro maminky v pořadu Sama doma 2013, Strollering

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva