Sponzorováno

Hellp syndrom – příznaky, příčiny a léčba 4.67/5 (9)

hellp-syndromSyndrom HELLP představuje vzácný, ale potenciálně velmi závažný patologický stav vázán na těhotenství. Jako syndrom se vyskytuje buď v kompletní podobě a s klasickými příznaky preeklampsie, nebo v inkompletní formě, přičemž laboratorní znaky a klinické příznaky onemocnění mohou být vyjádřeny v nejrůznější míře.

Exaktně predikovat tuto závažnou komplikaci těhotenství zatím není možné a diagnóza bývá stanovena až na základě klinických příznaků a laboratorních parametrů akronymu HELLP.

Jedinou kauzální terapií je ukončení těhotenství, další terapie je symptomatická a podpůrná. Typické subjektivní varovné příznaky HELLP bývají často podceňovány a diagnóza je proto stanovena až při plně rozvinutém syndromu.

HELLP syndrom je považován za variantu preeklampsie. Zkratka HELLP vznikla z úvodních písmen hlavních příznaků v angličtině:

  • H (hemolysis) – hemolýza, rozklad červených krvinek
  • EL (elevated liver enzymes) – zvýšení jaterních enzymů
  • LP (low Platelet count) – nízký počet krevních destiček

K hlavním rizikům HELLP syndromu patří akutní selhání ledvin, selhání jater, plicní edém a vnitřní krvácení.

Diagnostika a léčba je podobná jako u preeklampsie. U sledovaných a léčených pacientek je riziko úmrtí asi 1%, riziko úmrtí dítěte je 7 -12%, až 40% dětí má nízkou porodní hmotnost na svůj gestační věk.

Sponzorováno

Prevence preeklampsie a HELLP syndromu

Oficiálně neexistuje možnost zabránit preeklampsii v těhotenství. Přinejmenším však můžete omezit rizikové faktory jako obezita, vysoký krevní tlak a inzulínová rezistence. Nejvyšší riziko HELLP syndromu mají ženy trpící preeklampsií.

Preeklampsií trpí 5 až 8 procent těhotných žen a přibližně u 15 procent z nich se rozvine nebezpečný HELLP syndrom. Bohužel, neexistuje žádný způsob, jak předejít tomuto onemocnění, ale můžeme snížit jeho riziko. Jak? Zde je několik základních zásad, které nám pomohou mít zdravé těhotenství:

  • optimalizace hmotnosti před otěhotněním – úprava stravy, doplnění živin, cvičení
  • optimalizace krevního tlaku – omezte stres, přidejte cvičení stimulující kardiovaskulární systém (stačí 1h procházka denně)
  • bojujte s inzulínovou rezistencí a PCOS – úprava stravy
  • nevynechávejte pravidelné prohlídky během těhotenství
  • důležité je také uvést, pokud máme v rodině případ HELLP syndromu preeklampsie nebo problémy s vysokým tlakem. Také je důležité informovat lékaře o minulých komplikacích během těhotenství a potratech.

Šanci na zdravé těhotenství dále zvýšíte preventivní aplikací léčebných masáží či tradiční čínské medicíny.

Jak se HELLP léčí?

Nejčastějším a také nejlepším a definitivním řešením HELLP syndromu je porod dítěte. Mnohé ženy, které trpí tímto onemocněním potřebují podporu i ve formě krevní transfuze, často se podávají i kortikosteroidy na pomoc zrání plic miminka a steroidy k lepším výsledkům maminky.

Sponzorováno

Samozřejmě HELLP syndrom ovlivňuje i miminka – cílem lékařů je udržet matku v bezpečném stavu, dokud dítě nebude mít bezpečnou hmotnost na porod. Jinak se jeho šance na přežití výrazně snižuje.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva