Kojení dvojčat – vše co byste měli vědět 4.78/5 (9)

Sponzorováno

Při kojení dvojčat můžete využít takovýto kojící polštář.

Při kojení dvojčat můžete využít takovýto kojící polštář.

Prospěšnost kojení pro maminku i miminko je všeobecně známa. Bohužel, na kojení dvojčat (trojčat) je stále ještě pohlíženo jako na něco zvláštního. Maminka, která je rozhodnuta svá dvojčátka plně kojit, občas v porodnicích (zejména mimo Prahu) způsobuje údiv. Někdy se v porodnici nedočká pomoci, jindy jí je kojení přímo rozmlouváno. („Dvě děti stejně dlouho neukojíte!“)

Pokud maminka nemá dostatečné vědomosti, podporu rodiny, pevnou vůli a odhodlání, může zapochybovat o tom, že zrovna ona zvládne svá dvojčata kojit. Ze zkušeností mnoha a mnoha maminek dvojčátek a trojčátek vás mohu ubezpečit, že kojení dvojčat je (poté, co získáte „rutinu“) snadné, levné, časově nejméně náročné a velmi praktické. Známe maminky, které svá dvojčátka kojily déle než dva roky, maminky s trojčátky často kojí do roka.

Maminky jsou často v kojení nejisté a podléhají vlivu okolí (prarodičů, dětských lékařů, apod.), které při sebemenším problému (malý přírůstek hmotnosti, častý pláč dítěte, apod.) doporučuje dokrmovat dítě umělým mlékem. Důležité je věřit, že svá dvojčátka zvládnete kojit. K tomu pomůže podpora partnera a také nějaký dobrý příklad z vašeho okolí. Psychika je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěšného kojení. Proto také vznikají různé podpůrné skupiny kojících matek, laktační poradkyně-matky, jež mohou svou podporou uklidnit maminku, která prochází krizí kojení.

Abyste byla dobře připravena na kojení svých dvojčátek, přečtěte si následující rady. Snad si na ně třeba za pár měsíců při řešení problémů vzpomenete.

Výhody kojení pro děti

Nejprve něco málo z teorie – proč je kojení výhodné pro děti:

Mateřské mléko chrání děti před nákazou. Mlezivo, které prsy produkují několik prvních dnů po porodu, je bohaté na proteiny a protilátky. Ty chrání děti před střevní i jinou infekcí a snižují riziko vzniku alergií. Protilátky chránící děti zůstávají v mateřském mléce až do doby, kdy si je začínají vytvářet samy.

Mateřské mléko je pro miminka dokonalou stravou. I když mléko, které se objevuje druhý nebo třetí den po porodu, je modřejší a vodnatější než mlezivo, obsahuje stejně důležité složky výživy, ale v jiném složení. Tuky, uhlohydráty, proteiny, voda, vitamíny a minerály – vše, co děti potřebují, a ve správném poměru. Tyto poměry se přizpůsobují měnícím se potřebám dětí, podle toho, jak rostou, takže prvních šest měsíců je mateřské mléko jediné, co děti potřebují.

Mateřské mléko je vhodné zvláště pro drobné nebo předčasně narozené děti, které jsou náchylnější k nemocem a hůře tráví sušené mléko. Do této kategorie spadá poměrně velký počet dvojčat.

Kojení navozuje pevné citové pouto mezi maminkou a dětmi.

Jaké jsou výhody kojení pro matku?

  • Kojení mamince pomůže, aby se cítila dobře po fyzické stránce. Prolaktin, jeden z hormonů produkovaný při kojení, má uklidňující a uvolňující účinky – obzvláště cenné pro matku dvojčat.
  • Kojení napomáhá děloze smrštit se rychleji do své původní velikosti a snižuje poporodní výtok.
  • Kojení obvykle spálí nadbytečný tuk, který maminka nabrala během těhotenství.
  • Kojení maminku citově obohacuje. Nejen že přináší uspokojení z vědomí, že pro své děti dělá to nejlepší – i pár týdnů kojení je pro ně výborný start do života, ale také se svými dětmi maminka prožije ničím nenahraditelný citový kontakt.
  • Mnoho matek dvojčat má obavy nebo se obviňuje z toho, že s každým dítětem netráví dostatek času. Kojení je doba, kdy se může uvolnit a užít si to, že drží své dítě, je mu nablízku, i když kojí obě najednou.

Jaké jsou praktické výhody kojení?

  • Je snadné. Žádná sterilizace lahví, žádné vyměřování dávek, žádné ohřívání lahví, žádné pochyby o přednostech různých značek sušených mlék, při cestování žádné tašky plné lahví a misek s vybavením pro sterilizaci. Jediná výbava, kterou maminka potřebuje, je dobře padnoucí kojenecká podprsenka – není nezbytná, pokud se už kojení dobře zvládá, ale pro většinu matek je zpočátku nepostradatelná.
  • Kojení si matka může přizpůsobit. Může více nakrmit malé nebo obzvlášť hladové dítě, nakrmit děti předem, když jde ven, nebo dát uklidňující přesnídávku rozmrzelému či nedočkavému dítěti. Samozřejmě, že dvojčata krmená najednou se tak uspokojí a uklidní najednou. Když je jedno z dětí nemocné, nebo jen špatně jí či pije z lahve, jeho dvojče pro něj udržuje zásobu mléka, dokud se nevrátí k normálnímu kojení.
  • Kojení je levné. Kojící maminka bude mít možná výdaje navíc za výživu nezbytnou k vytvoření dostatku mléka pro dva, ovšem zdaleka to nebude stát tolik jako kupování dvojitých dávek sušeného mléka.
  • Kojení je rychlé. Při společném kojení dětí stráví maminka jen o něco více času než při kojení dítěte jednoho.

Častou otázkou maminek dvojčat je, zda bude mít dostatek mléka pro obě děti. Proto vám předkládám několik základních rad důležitých pro pochopení šťastného a úspěšného kojení dvojčat.

Věřit si!

Je potřeba věřit tomu, že dvě děti najednou kojit lze.

Pro matku jednoho dítěte je často nesnadné věřit si při kojení, takže je celkem pochopitelné, když maminka dvojčat pochybuje o svých schopnostech kojit děti dvě, zvlášť pokud ještě nikdy nekojila.

Většina dětí má čas od času období podrážděnosti a to může snadno vést k domněnce, že matka nemá dost mléka a že bude jednodušší krmit z lahve. Tyto pochybnosti mohou být ještě posíleny partnerem, pokud si ani on není jistý schopností kojit dvě děti, a odrazovat od kojení dvojčat mohou dokonce i lékaři či sestry – někteří z nich možná ještě nikdy neviděli kojení dvojčat. Nejlepší způsob, jak si může maminka vybudovat sebedůvěru ještě před narozením dětí, je zkontaktovat nějakou jinou matku, která kojí svá dvojčata. K získání pocitu, že se to dá zvládnout, je nejlepší pohled na kojící se děti a rozhovor s jejich matkou o způsobech, jakými se vyrovnávala s různými potížemi.

Pokud bude mít maminka nějaké potíže, budete také moci vyhledat její pomoc při kojení svých vlastních dětí. Tento kontakt by měla být schopna každá maminka nalézt v Klubu dvojčat a vícerčat a neměla by váhat. Existují desítky matek dvojčat, které jsou ochotny splatit pomoc a podporu, které se jim dostaly při pomáhání jedna druhé.

Kojení je otázkou nabídky a poptávky – čím víc děti spotřebují, tím víc mléka se vytvoří. Hormony kontrolující tvorbu mléka jsou stimulovány sáním z prsu. Dvě děti znamenají dvakrát větší stimulaci než jedno, takže se tvoří dvakrát tolik mléka a každé dítě dostane při každém kojení dostatečnou výživu právě z jednoho prsu. V minulosti kojné často kojily několik dětí.

I když se některým matkám tvoří spousty mléka za všech okolností, většina z nás ho má přesně tolik, kolik potřebuje. Přísun mléka se může snížit únavou, nesprávným stravováním nebo stresem. Pokud maminka chce své děti kojit, musí se snažit vše si zorganizovat tak, aby se těmto potížím vyhnula, a nalézt si čas na odpočinek.

Samozřejmě, tak jako každá matka bude kojící maminka dvojčat unavená péčí od dvě malé děti (a možná ještě jedno další), ale musí se vyvarovat úplného vyčerpání. Měla by si den zařídit tak, aby si našla čas, kdy ona i děti budou spát, nebo aby jí s dětmi někdo pomohl a ona aby si mohla na chvíli lehnout.

Důležité je zařídit si co největší pomoc (od příbuzných, přátel…) při domácích činnostech, nákupech, vaření, odvádění starších dětí do školy či školky nebo při braní dětí na procházky.

Maminka dvojčat by se měla předem připravit na to, že bude brát věci tak, jak jsou, a to nejen prvních pár týdnů, ale několik měsíců. Pro většinu matek je prvních pár měsíců náročných, ale opravdu se to časem zlepší. Nic se nezíská tím, že se maminka bude snažit udělat příliš mnoho příliš brzy, a později toho bude litovat.

Když má člověk příliš práce, snadno zapomíná na správnou stravu. Každý má odlišný metabolismus, ale při kojení dvou dětí bude matka pravděpodobně denně potřebovat dalších 1 500 kalorií. Kojící matky většinou mají hlad, ale pokud se unaví, mohou přijít o chuť k jídlu, a pak musí věnovat zvláštní pozornost tomu, co jedí. Velmi důležité je i pití. Pít by kojící matka měla minimálně 2–3 litry denně. Pít se může cokoliv, včetně vody.

Stres a starosti mohou ovlivnit schopnost kojit tím, že naruší spouštěcí (let-down) reflex. Tento reflex je stimulován vlastním kojením a spontánně se projeví během několika málo minut po přisátí. Někdy se projevuje už při pouhém zvuku dětského pláče.

Když je matka nervózní nebo se necítí dobře, spouštěcí reflex nemusí správně fungovat, a k dítěti se tak dostane jen „přední“ mléko, snadno dosažitelné z kanálků za bradavkou, ale jen velmi málo bohatého „zadního“ mléka. Strava tak nebude správně vyvážená, dítě se uspokojí a prs nebude vyprázdněn a dostatečně stimulován k tvorbě dalšího mléka.

Sponzorováno

Problémy se spouštěcím reflexem jsou pravděpodobně nejběžnější příčinou, proč se matka vzdává kojení z důvodu nedostatku mléka. Pokud si maminka není jista, zda spouštěcí reflex správně funguje, měla by požádat sestru, aby byla přítomna při kojení, případně se poradit s lékařem.

Kojení v porodnici

Pobyt v nemocnici by měla maminka dvojčat využít k co největšímu odpočinku, i když na přeplněném oddělení to nemusí být snadné. Je třeba se soustředit na znovunabytí síly a sebedůvěry.

Využívejte sester k tomu, aby vám pomáhaly. Nebojte se požádat o pomoc – stačí, když uvidíte, jaké těžkosti může mít matka pouze s jedním dítětem, a hned vám nebude zatěžko požádat o pomoc s vašimi dvěma!

Je-li to možné, měla by maminka žádat o přiložení dětí k prsům hned po porodu, pomůže to sblížit se s nimi a stimulovat tvorbu mléka. Pokud to nelze, přiložte je k prsům, jak nejdřív to půjde.

Požádejte sestru, aby zkontrolovala, zda je dítě správně přisáto k prsu. V poslední době je právě toto (technika kojení) považováno za základní klíč k úspěchu. Každé dítě by mělo mít v pusince co největší část dvorce a maminku by to nemělo bolet. K tomu musí miminko co nejvíce otevřít pusinku a vystrčit jazyk. Nejvíce problémů s bolavými bradavkami a reflexem tvorby mléka vzniká právě kvůli tomu, že dítě není správně přisáto.

Jen málo kojených novorozenců vydrží déle než tři hodiny mezi kojeními a většina bude vyžadovat kojení daleko častěji, zejména jsou-li malí. Častá kojení během prvních dnů brzy sníží bolestivost bradavek a stanou se dobrým stimulem pro tvorbu mléka.

Co se týče podpory kojení u dvojčat, některé porodnice jsou pružnější, jiné méně. Pokud vaše porodnice toto nepodporuje, poukažte na to, že pokud máte kojit dvě děti, nemůžete prostě zapadat do žádné škatulky. Jestliže se ukáže, že děti nemůžete kojit tak často, jak byste si přála, nezoufejte, věci vyřešíte, až budete doma.

Zpočátku se vám může zdát, že neustále kojíte. Nebude to tak pořád a možná už v porodnici začnete chtít pracovat směrem k pozměněnému vyžadovanému kojení popsanému později.

Kojení každého dítěte odděleně vám poskytne možnost poznat ho jako samostatného jedince a zpočátku je to pravděpodobně nejjednodušší způsob kojení. Zkoordinovat časy kojení dvojčat může být obtížné, zvláště pokud se různí jejich potřeby a jedno vyžaduje kojení častěji, nebo pokud jedno saje mnohem silněji, čímž způsobuje příliš rychlé vytékání mléka z druhého prsu, a tím i zakuckávání se dítěte sajícího slaběji. Přesto stojí za pokus kojit společně už v porodnici, protože existují důkazy, že kojení obou dětí společně vytváří silný stimul k tvorbě mléka.

Myslete na to, jak je důležité přisátí, a kojte je společně, pouze pokud vy sama cítíte, že se každé dítě naučilo správně přisát. Při společném kojení zprvu někoho požádejte, aby vám pomohl s umístěním dětí, jejich držením a výměnou. Experimentujte s navrhovanými pozicemi a najděte si tu pro vás nejpohodlnější.

Ačkoli některé matky považují za nejlepší prsy při každém kojení střídat, většina raději dává každému dítěti jeho prs, protože zásoby na každé straně jsou na sobě do určité míry nezávislé, a proto se dítěti přizpůsobují. Pokud je jedno z dětí malé a nemá příliš silný sací reflex, bude pro vás možná pár dní nezbytné děti prostřídat, aby byla v době tvoření mléka zajištěna dostatečná stimulace obou prsů.

V případě problémů po návratu domů je vhodné kontaktovat laktační poradkyni (seznam lze najít na www.kojeni.cz), která je vyškolena právě na problémové situace při kojení. Problémy mohou být způsobeny špatnou pozicí dětí při kojení, špatnou technikou kojení, nebo prostě maminka potřebuje jen trochu povzbuzení a pomoci.

V jaké poloze se kojí dvojčata?

Nejpohodlnější polohu si najdete metodou pokusu a omylu. Vhodné je kojit na pohovce nebo v křesle, ale postel nebo podlaha pro vás může být pohodlnější, zvlášť pokud máte ještě starší dítě, které vám chce také být nablízku.

Některé maminky si nedokážou představit kojení dvojčat bez kojícího polštáře, jiné dávají přednost křeslu s područkami. Stejně tak je to s tím, co upřednostňují vaše děti. Některá dvojčátka jsou spokojena, když jsou ovinuta kolem sebe, jiná protestují. Můžete si volit různé polohy – boční fotbalové držení, polohu do kříže nebo paralelní polohu tak, jak to bude vyhovovat vám a vašim dětem.

Před zahájením kojení si připravte obě děti, k ruce si dejte sklenici s pitím, kdybyste během kojení chtěla pít, ubrousky, plenky na utírání apod. Když přiložíte první dítě k prsu, musíte být ještě schopna snadno si k němu přivinout druhé. Vyvěste telefon, vyvarujete se tak leknutí či nepozornosti při jeho zazvonění. Zvolte si takový účes, aby vám nepadaly vlasy do očí – když jsou děti velmi malé, nebudete mít volnou ruku na odhození neposedného pramene z čela.

Ukončení kojení a následné odříhnutí vám může zpočátku působit potíže. Ze začátku pro vás může být jednodušší převrátit dítě, které první dopilo, na bříško na polštář. Praxí brzy zjistíte, že zvládnete opřít si jedno dítě o rameno na odříhnutí a druhé ještě kojit.

Některé matky dokážou kojit zcela podle požadavků dětí, pro většinu z nich je to ale příliš obtížné, protože jim nezbývá čas na nic jiného. Přistupují na upravené kojení. To znamená, že počkají, až se probudí první z dětí, potom vzbudí to druhé a kojí je společně.

Většina matek přijde na to, že poté, co se trochu vyrovnají poporodní váhy obou dětí, většina z nich se tomuto přístupu lehce přizpůsobí.

Přestože mnoho matek dává přednost oddělenému kojení aspoň jednou denně, jednou z výhod kojení z prsu je možnost kojit obě děti společně. To vám poskytuje více spánku v noci, více času pro ostatní členy rodiny a snad také chvilku pro vás samotnou během dne (otec může pomáhat tím, že se stará o děti před nebo po kojení). Kojení z prsu dává možnost výběru, zda kojit odděleně, nebo společně, tak jak to vyhovuje vám či dětem.

Pokud jste v nemocnici dokrmovali z lahve (popř. sušeným mlékem), můžete od toho doma začít postupně upouštět. To znamená, že se musíte připravit na chaotičtější řád doby krmení, než se vám vytvoří dostatečné množství mléka. Nejlepší je přestávat s lahví postupně, snižováním množství v lahvi a poté ji úplně vynechat při jednom krmení a nabídnout dětem mezi tím kojení z prsu.

Po prvních čtyřech až šesti týdnech byste měla zjistit, že se začíná objevovat jistý řád, a teprve tehdy si uvědomíte, jaké výhody pro vás kojení má. Doba kojení se bude zkracovat, děti ho budou potřebovat méně často, začnou v noci více spát. V okamžiku, kdy jste si jista tím, že zvládnete své děti kojit, můžete počítat s kojením tak dlouho, dokud to vaše děti budou vyžadovat.

Rozhodnutí o ukončení může přijít od vás nebo si to děti rozhodnou samy. Mnoho dětí se o kojení přestane zajímat ve věku od osmi do deseti měsíců, některé už dokonce v šesti či sedmi měsících.

Ať už budete kojit své děti jakkoli dlouho, jistě to pro vás bude cenná a příjemná zkušenost!

Ukončení kojení

Samotné kojení stačí dětem až do jejich šesti měsíců. Pokud se přírůstek jednoho či obou dětí výrazně zpomalí nebo začnou vyžadovat stále více krmení, pravděpodobně to znamená, že potřebují více stravy. Děti kojené z prsu mají růstové skoky zhruba v šesti týdnech a ve třech měsících. Zvýšené požadavky na sání, trvající asi po dobu jednoho týdne, jednoduše slouží k stimulaci tvorby mléka, nepropadejte proto strachu, že vám „vysychá“ mléko!

Pokud jste začala kojit, ale po měsíci zjistíte, že to jde spíše hůře než lépe, nebo onemocníte a budete ztrácet mléko, možná se sama rozhodnete s kojením přestat. Při rozhodování by vám možná pomohl rozhovor s lékařem nebo sestrou.

Když už jste se rozhodla přestat s kojením, buďte hrdá na to, že jste svým dětem poskytla dobrý start, postupně je přivykejte na lahve a užívejte si to. Neklaďte si to za vinu a nebojujte dlouho, aniž byste učinila správné rozhodnutí. Kojení, pokud probíhá tak, jak má, je báječná věc, ale spokojený a uvolněný vztah s vašimi dětmi je přesto důležitější.

Co si ještě přečíst o kojení?

VIDEO: 1. Měsíc s dvojčaty – Návrat z nemocnice,nedostatek spánku, přivítání doma a kojení!

Sponzorováno

Zdroj článku a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva