Sponzorováno

Co pomáhá na trávicí problémy v těhotenství? 4.58/5 (12)

Co pomáhá na trávicí problémy v těhotenství?Zažívací potíže v těhotenství jsou nepříjemné pro vás, ale užitečné pro miminko. Ale s porodem to naštěstí skončí. Těhotenství přináší kromě radosti i několik nepříjemných, ale naštěstí jen přechodných trávicích problémů. Patří k nim návrat kyseliny do jícnu, zvýšené slinění, plynatost … Nejčastěji se objeví hned v prvním trimestru a zhoršují se v posledním trimestru pro zvětšující se dělohu, která tlačí na všechny orgány kolem. Speciální těhotenský hormon progesteron má od začátku těhotenství za úkol uvolňovat svalstvo dělohy, aby pěkně rostla a zvětšující se miminko mělo dostatek místa. No ale milý progesteron uvolňuje hladké svalstvo v celém těle – tedy i v trávicím systému. Důsledkem je, že můžete nadměrně slinit, nadýmá vás, máte zácpu nebo vás pálí žáha.

Je vám špatně? Super!

„Uvolněním hladkého svalstva se zpomaluje mimo jiné i trávení a svalový prstenec na obou koncích žaludku se stává méně účinným. Může to způsobit pálení žáhy a bolesti žaludku, protože žaludeční kyselina se vrací zpět do jícnu“ vysvětluje gynekolog MUDr. Martin Gažo. Nezbývá vám nic jiného, než tyto dočasné problémy přetrpět. Všechny procesy, které ve vašem těle probíhají, jsou nutné k tomu, aby se maximálně přizpůsobilo nové situaci. K hlavním fyziologickým procesům, které ve vašem těle během těhotenství probíhají, patří růst tkání, zadržování vody, uvolnění hladkého svalstva a celkové přizpůsobení funkcí těla požadavkům vašeho organismu. To vše způsobuje zvýšenou zátěž, na kterou si musí organismus postupně zvyknout“ říká MUDr. Gažo. Do jaké míry vás těhotenství obere o pohodu a energii, závisí na mnoha faktorech, jako je věk, kondice, psychika, ale například i chronická onemocnění, pokud nějaké máte. Ale berte to pozitivně! Zpomalené trávení je pro vaše miminko velmi dobré, neboť díky pomalejšímu vstřebávání živin má delší čas na jejich důkladné zpracování.

Pálení žáhy v těhotenství

Až dvě třetiny budoucích maminek se zejména v posledním trimestru setkají s pálením žáhy. Důvodem je snížené napětí svalstva svěrače jícnu, který se pomaleji uzavírá, čímž se žaludeční kyselina snadněji dostane zpět do jícnu. Navíc, zvětšující se děloha tlačí na žaludek a tím ještě podporuje návrat kyseliny. Pálení žáhy v těhotenství se většinou objevuje po jídle a může trvat i několik hodin. Velmi často se vrací kyselina i v noci, když spíte a jste uvolněná. Přestože pálení žáhy nelze úplně odstranit, dá se úspěšně zmírnit.

Co pomůže na pálení žáhy?

– Jezte menší porce během celého dne
Nejezte těsně před spaním, nejpozději 2 hodiny před ulehnutím
– Raději spěte s výše podloženou hlavou
Nikdy si nelehejte po konzumaci větších porcí
– Vyhýbejte se mastným a kořeněným jídlům
– Vynechejte bublinkové a kofeinové nápoje i čokoládu
Omezte citrusové plody
Po jídle si dejte žvýkačku, neutralizuje žaludeční kyseliny
Před spaním může pomoci sklenici mléka, neutralizuje kyselý obsah žaludku
– Pokud snášíte syrový česnek, dejte si přes den jeden stroužek
– Jestliže jsou příznaky neúnosné, určitě se poraďte s lékařem

Sponzorováno

Průjem v těhotenství

Průjem může přechodně objevit v prvním trimestru. Jde o přirozený fyziologický proces. Není nic výjimečného, že průjem se objeví pár dní před porodem. Je to také signál, že se něco děje a tělo se připravuje. Někdy se průjem dostaví i jako první příznak porodu. Pokud však v jakémkoliv stadiu těhotenství trvá průjem déle nebo ho míváte v průběhu těhotenství běžně, poraďte se s lékařem. Může jít o infekci způsobenou bakterií, virem nebo parazity. Průjem nikdy nepodceňujte, neboť může přijít rychle k úbytku tekutin. Pokud průjem trvá více než jeden – dva dny, je vodová a přidá se k i teplota, okamžitě vyhledejte lékaře nebo dokonce pohotovost.

Co pomůže na průjem během těhotenství

– Při běžné průjmu pijte hodně tekutin bez bublinek, slazený černý čaj, šťávu z rybízu a borůvek
– Celkově jezte méně a v menších dávkách
Najezte se jen tolik, abyste zahnali hlad
– Vhodný je banán, rýže, vynechejte syrovou zeleninu, ovoce, mléko, produkty ze pšeničné mouky, ovesné vločky
– Dobrým přírodním receptem je černý čaj se skořicí, která působí proti průjmu a má i antibiotický účinek, stejně působí i šalvěj

Nadýmání a větry během těhotenství

Zvýšená hladina progesteronu v těhotenství snižuje i napětí střevní stěny a tím i činnost střev , což vede ke zvýšené tvorbě plynů. Ty způsobují nadýmání a častější větry. Horší situaci jsou zastavené větry, které bývají spojeny s křečemi v podbřišku. To vás může vystrašit, ale nejde o potrat ani o nic závažné v souvislosti s děťátkem.

Co pomůže na větry během těhotenství?

– Snažte se zjisti , které potraviny vám vadí – vhodná je strava bohatá na vlákninu
Při jídle nespěchejte, v klidu seďte a nehltejte rychle
– Vyhýbejte se potravinám, které přirozeně nadýmají
– Dbejte na pitný režim a zvyšte příjem tekutin
– Cvičte, pohybujte se

Zvýšené slinění během těhotenství

Většinou vás potrápí v prvním trimestru v kombinaci s nevolností. Nejde o nic vážného.

Co pomůže na slinění během těhotenství

– Vyplachujte si ústa mátovými přípravky
– Zařaďte do jídelníčku více ovoce
– Vynechejte potraviny s vysokým obsahem škrobu

Zácpa během těhotenství

V těhotenství vaše tělo pohlcuje více tekutin, díky čemuž je stolice tvrdší av kombinaci s pomalejší peristaltikou střev se i těžší dostává ven. V posledních třech měsících tlačí na střeva i rostoucí děloha, což zhoršuje jejich průchodnost. Dalším možným důvodem zácpy jsou tabletky železa pro léčbu anémie. Nepříjemným příznakem zácpy jsou křeče v břiše. Pokud se vám po vyprázdnění uleví, je vše v pořádku. Pokud by bolesti v břiše přetrvávaly déle i poté, třeba vyhledat lékaře, zda nejde o hrozící potrat.

Co pomůže na zácpu během těhotenství

Sponzorováno

– Pijte hodně tekutin, zejména čistou vodu, zředěné džusy, slabý zázvorový, zelený a kopřivový čaj
– Jezte ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky
Během dne vypijte alespoň třikrát sklenici teplé vody
– Mějte dostatek pohybu, zejména venku , dobrou aktivitou je jóga
– Konzumujte potraviny s obsahem hořčíku, zakysané výrobky, švestky, lněná semínka, psyllium
Nepoužívejte projímadla, mohou ohrozit plod a způsobit potrat!

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva