Sponzorováno

Test odhalí Alzheimera deset let před prvními příznaky 4.8/5 (10)

Test odhalí Alzheimera deset let před prvními příznakyPokles hladiny určitého typu genetického materiálu prý signalizuje zvýšené riziko vzniku Alzheimerovy choroby. A to poměrně brzy před jejím propuknutím. Biologický marker se nachází v mozkomíšním moku alespoň deset let, než se objeví příznaky demence.

V současné době je jediný způsob, jak přesně diagnostikovat nemoc, post mortem neuropatologickou analýzou.

První signál?

Španělští vědci z Ústavu biomedicínského výzkumu v Barceloně věří, že možná našli příznak, který je v těle ještě před samotnými symptomy onemocnění. Pokles obsahu mitochondriální DNA, což je genetický materiál přítomen v energetickém centru buněk, v míšní tekutině může být signálem Alzheimerovy choroby.

Sponzorováno

Tak dochází k smrti mozkových buněk. Pokles koncentrace mitochondriální DNA předchází objevení se jiných uznaných biochemických biomarkerů Alzheimerovy choroby, což naznačuje, že proces nemoci se začíná dříve, než se původně předpokládalo.

Léčba může začít dříve

Tím, že by lékaři našli způsob, jak zabránit degeneraci, by byla diagnostika a léčba této nemoci možná ještě před jejím prvním projevem. K tomu je však nutné, aby výzkum zopakovali i jiné laboratoře. Potom bude možné hledat léky, které se budou rizikovým pacientům podávat v preklinické fázi.

Změny v mitochondriální DNA by měli sledovat průběžně, aby se zjistilo, jak dlouho před samotnými příznaky nemoci se objeví. Alzheimer se vyvíjí dlouhodobě, takže zjistit detaily je rozhodující pro naději nemocné pacienty, i pro ty, jimž nemoc teprve hrozí.

Sponzorováno

TIP: Podívejte se na TOP 10 příznaků Alzheimerovy choroby

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Test odhalí Alzheimera deset let před prvními příznaky”

  1. Hana Šímová napsal:

   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kde bych mohla podstoupit testy, zda mám dispozice k Azheimerově chorobě, kterou máme v rodině, pocházím z Č. Budějovic. Děkuji

   • Zdravím, možností je obecně více:

    https://genlabs.cz/predispozice-k-ateroskleroze-alzheimerove-chorobe/
    Projekt QGEN

    Jinak doporučuji amyloidovou PET (pozitronová emisní tomografie).

    Amyloidová PET, to je vyšetření podobné magnetické rezonanci nebo CT. V Česku se provádí od roku 2015. Pacient dostane radiofarmakum jako kontrastní látku, která umožňuje zobrazení amyloidových plaků. Pokud svítí, je prokázáno hromadění nežádoucích bílkovin.

    Seznam neurologických center, která mají oddělení nukleární medicíny a povolení dělat Amyloidovou PET:
    Všeobecná fakultní nemocnice, Praha
    Fakultní nemocnice v Motole, Praha
    Fakultní nemocnice Hradec Králové
    Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Praha
    Fakultní nemocnice u Sv. Anny, Brno
    Fakultní nemocnice Ostrava
    Fakultní nemocnice Olomouc
    Fakultní nemocnice Plzeň
    Krajská nemocnice Tomáše Bati, Zlín
    Ústřední vojenská nemocnice, Praha
    Centrum neurologické péče, Rychnov nad Kněžnou

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva