Test odhalí Alzheimera deset let před prvními příznaky 4.8/5 (10)

Sponzorováno

Test odhalí Alzheimera deset let před prvními příznakyPokles hladiny určitého typu genetického materiálu prý signalizuje zvýšené riziko vzniku Alzheimerovy choroby. A to poměrně brzy před jejím propuknutím. Biologický marker se nachází v mozkomíšním moku alespoň deset let, než se objeví příznaky demence.

V současné době je jediný způsob, jak přesně diagnostikovat nemoc, post mortem neuropatologickou analýzou.

První signál?

Španělští vědci z Ústavu biomedicínského výzkumu v Barceloně věří, že možná našli příznak, který je v těle ještě před samotnými symptomy onemocnění. Pokles obsahu mitochondriální DNA, což je genetický materiál přítomen v energetickém centru buněk, v míšní tekutině může být signálem Alzheimerovy choroby.

Sponzorováno

Tak dochází k smrti mozkových buněk. Pokles koncentrace mitochondriální DNA předchází objevení se jiných uznaných biochemických biomarkerů Alzheimerovy choroby, což naznačuje, že proces nemoci se začíná dříve, než se původně předpokládalo.

Léčba může začít dříve

Tím, že by lékaři našli způsob, jak zabránit degeneraci, by byla diagnostika a léčba této nemoci možná ještě před jejím prvním projevem. K tomu je však nutné, aby výzkum zopakovali i jiné laboratoře. Potom bude možné hledat léky, které se budou rizikovým pacientům podávat v preklinické fázi.

Změny v mitochondriální DNA by měli sledovat průběžně, aby se zjistilo, jak dlouho před samotnými příznaky nemoci se objeví. Alzheimer se vyvíjí dlouhodobě, takže zjistit detaily je rozhodující pro naději nemocné pacienty, i pro ty, jimž nemoc teprve hrozí.

Sponzorováno

TIP: Podívejte se na TOP 10 příznaků Alzheimerovy choroby

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva