Sponzorováno

Vedlejší účinky: Toto vám o darování krve zřejmě neřekli 4.76/5 (17)

Vedlejší účinky: Toto vám o darování krve zřejmě neřekliDarování krve je jednoduchý proces, založený na dobrovolnictví, který má velmi šlechetný cíl a pozitivní vedlejší účinky pro muže a pro ženy. I přes pokrok v medicíně, žádná umělá náhrada krve ještě nebyla objevena. To je důvod, proč je dárcovství krve i nadále tak důležité. Nežádoucí účinky jsou obvykle mírné a tento proces je považován za velmi bezpečný. Přesto je však třeba brát v úvahu i určitá rizika, které jsem sebou přináší.

1. Mdloby, závratě

Transfuze snižuje celkový objem krve o 10 procent. Vaše tělo si však umí zvýšit tento objem do 24 až 48 hodin, pokud budete pít dostatek tekutin. Nicméně, až do té doby, jste ohroženi příznaky , které doprovázejí snížení objemu krve. Patří mezi ně mdloby a závratě v důsledku snížení krevního tlaku v celém těle. Kombinace nízkého tlaku a snížení objemu krve může také snížit přívod kyslíku do mozku.

2. Nízký krevní tlak

Nízký krevní tlak může vyvolat u dárců točení hlavy. Příčinou závratí je i dehydratace, hlad, úzkost či nemoc. Aby se zabránilo reakci, měly by dárci před odběrem dost odpočívat, pít hodně tekutin a dobře se najíst.

Po darování krve musí opět hodně pít a jíst a zůstat v klidu alespoň 15 minut, aby se zajistilo, že po cestě domů hned neodpadnou. Screening před darováním vylučuje dárce, kteří se necítí dobře, mají horečku nebo vysoký či nízký krevní tlak.

Sponzorováno

3. Únava

Vaše tělo po darování krve musí nahrazovat chybějící tekutiny do 24 hodin. Pokud mu nedodáte dost vody zvenč , bude to trvat mnohem déle. Nejpomaleji vyrábí červené krvinky.

Měli byste se tehdy vyhnout namáhavé fyzické aktivitě alespoň na pět hodin, aby vaše tělo mělo čas aklimatizovat se na snížení objemu krve a na následnou únavu.

4. Venepunkce a zranění

Při odběru krve je nutné použít poměrně velkou jehlu, aby se zabránilo poškození červených krvinek, takže někteří dárci mohou cítit dočasnou bolest a mít modřinu v místě vložení jehly. Neměli byste po odběru proto zvedat těžká břemena a mít v místě vpichu elastický obvaz nejméně 4 hodiny, který pomáhá předcházet modřinám a krevním sraženinám. Poškození nervů se vyskytuje zřídka.

5. Bolest paže a zakázané léky

Po odstranění katetru, může z této „rány“ i nadále unikat malé množství krve. Doporučuje se mít na ruce tlakový obvaz. Může dojít k podlitinám v oblasti, pokud krev nadále uniká z otevřené žíly do okolní tkáně. Modřiny také mohou zvýšit riziko bolestivosti. Vyvarujte se užívání aspirinu nebo ibuprofenu, když cítíte bolest, tyto léky ředí krev a zvyšují riziko krvácení se sníženým objemem krve.

6. Snížení rizika infarktu myokardu

Sponzorováno

V článku publikovaném v časopise British Medical Journal, vědci zjistili, že muži, kteří pravidelně darovali krev měli snížené riziko vzniku infarktu myokardu. Vědci se domnívají, že efekt může být z vyčerpaných zásob železa, který vznikne z dárcovství krve.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Vedlejší účinky: Toto vám o darování krve zřejmě neřekli”

  1. ProDarce napsal:

   Jak bylo uvedeno v článku, být dobrovolným dárcem krve má mnoho výhod. Kromě dobrého pocitu z toho, že pomáháte zachraňovat lidské životy, můžete získat i mnoho benefitů. Na webu http://www.ProDarce.cz naleznete seznam výhod pro dárce krve z celé ČR, např. slevy na MHD, nákupy, sport, vstupenky, služby a další…

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva