Sponzorováno

Jak se o vlasy starali v minulosti? Čistota nebyla prvořadá 4.33/5 (9)

Jak se o vlasy starali v minulosti?Péče o vlasy se podstatně změnila. Věci, co dělali naši předkové, aby si udrželi vlasy čisté a dobře vypadající, se nyní mohou zdát i mírně bizarní.

Mytí vlasů? Sotva denní povinnost

Před 19. stoletím si ženy vlasy neumývaly tak často, jak je zvykem v současnosti. A přesto se jim podařilo udržet hlavu v čistotě. Portál allwomenstalk.com prozradil, že mytí vlasů nejenže nebylo denní povinností, ale dokonce ani měsíční. Ženy žijící v těchto časech si vlasy po celém dni očistily důkladným česáním, aby se zbavily mastnoty a nečistot.

První šampon vlasy nešetřil

Čisticí prostředky na bázi louhu mají na vlasy mimořádně škodlivý účinek. A jak byste se cítili, kdybyste měli použít louhovýšampon na vaši korunu krásy? Moderní šampony přišly totiž na trh dost pozdě, až v roce 1920. Do té doby si musely ženy vystačit s louhovým mýdlem, které jim při častém použití více škodilo než prospívalo.

Dobré vlasy souvisí se sociálním postavením

„Dobré vlasy“ neměly nic společného s rasou, texturou nebo kdovíco ještě. Jednoduše to znamená, že bohaté a výše postavené ženy měly více peněz na vlasy různé metody na větší objem vlasů, paruky, vonné oleje, barviva a kdoví co ještě.

Sponzorováno

Přírodní prostředky již byly in

Zázračné přírodní ingredience, jako jsou kokosový a mandlový olej, stejně jako med a čištěné máslo ghí byly základem péče o vlasy již ve staré Indii. To není špatné na sedmé století, zvláště když opět objevujeme jejich účinky. K barvení vlasů používali hennu a Egypťané zase dbali na kvalitu paruk a dokonce znali bylinky vhodné pro léčbu plešatosti.

Moderní šampony si vyžádaly kondicionér

Použití přírodních surovin ve vlasové kosmetice nechává korunu krásy měkkou, lesklou a čistou. Louhová mýdla a šampony při neobvyklém používání vlasy neovlivnily, ale až moderní šampon vydláždil cestu kondicionérem a různým maskám. Právě jejich složení je oproti čistě přírodním prostředkům ve výrazné nevýhodě.

Římané si na vlasy potrpěli

Staří Řekové by byli ti, kteří zavedli holičství, ale nemělo by se zapomínat ani na Římanů. Koneckonců, nejenže probrali a zdokonalil všechny řecké poznatky o péči o vlasy a styling, ale přispěly i vlastní troškou. Už staří Římané používali nástroj, který my známe jako kulmu. Paruky a komplikované účesy mluvily o sociálním statusu a různé barvy na vlasy a kosmetika byly běžné a snadno dostupné, jako je pro nás snadné jít do drogerie.

Barvy znali již v minulosti

Sponzorováno

Barvy na vlasy nejsou až tak moderní vynález! Ve skutečnosti byly poměrně populární již od starověku. Indie, Řecko a Řím motivovali ženy, aby sáhly po barvě. Světlé vlasy byly žádané již v minulosti, čemuž dopomohl efektivní způsob, jak získat populární barvu. Římané používali peroxid vodíku, ve středověku se lidé spoléhali na přírodní směsi a kouzla, zatímco renesance byla hlavně o již zmiňovaném louhu.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva