Sponzorováno

Ghí neboli přepuštěné máslo – jak ho připravit a proč je zdravé? 4.8/5 (30)

Ghí neboli přepuštěné máslo - jak ho připravit a proč je zdravé?Pokud patříte mezi návštěvníky farmářských trhů nebo alespoň sem tam zavítáte do čím dál více se rozšiřujících obchůdků s farmářskými potravinami, určitě vám neuniklo. Vypadá to jako sklenice plná medu, ale přitom na ní visí prapodivný nápis Ghí. A o cože se to vlastně jedná?

Ghí – o co jde?

Ghí je v podstatě přepuštěné máslo. Tato specialita, původně pocházející z oblasti indického subkontinentu hraje důležitou roli v indické, egyptské i etiopské kuchyni. Ačkoliv je připravováno z másla, má úplně jiné vlastnosti než obyčejné máslo. Západní svět prozatím tento druh másla ještě nevyužívá tak hojně, není zde prozatím tolik rozšířeno. Ovšem ve východních kulturách je Ghí používáno už tisíce let. V ajurvédské medicíně je Ghí považováno za nejlepší produkt a také za zásadní potravu pro zdravý vzhled, dobré trávení a mentální rovnováhu. Máslo je přirozeně bezlepkové a také neobsahuje laktózu. Je tedy vhodné i pro osoby s intolerancí mléčné bílkoviny.

Ghí a jeho příprava

Ghí je připravováno slabým vařením nesoleného másla ve velkém hrnci (pokud možno nerezovém nebo z varného skla) do bodu, kdy se z něj vyvaří všechna voda. To se stane přibližně za dvacet až třicet minut (máslo obsahuje cca 20% vody) a na povrchu a na dně se objeví usazenina z mléčné bílkoviny. Tu je potřeba sbírat kovovým sítkem. To, co tímto způsobem z másla zůstane, je čistá zlatavá tekutina a pevné částečky na dně hrnce. To zlaté a tekuté je právě ghí. Takto připravené se pak za horka přecedí přes plátno do jiné nádoby z nerezu nebo varného skla. Oproti máslu může být ghí skladováno nejméně šest měsíců bez chlazení.

Rozšíření ghí ve světě

Ghí používají samozřejmě i kultury mimo Indii. Egypťané ho nazývají samna balady, což znamená egyptské ghí, a je prakticky identické s indickým jak v procesu výroby, tak v konečném výsledku. V Etiopii to je vnitra kibbeh, kde se připravuje podobně, ale následkem přidaného pepře během procesu výroby získá zřetelnou chuť. Maroko je v tomto směru ještě dále. Výsledkem kořeněného ghí, zrajícího v zemi po dobu měsíců nebo dokonce let, je produkt zvaný smen. V severovýchodní Brazílii je extrémně populární produkt, který je velmi podobný, nazývaný Manteiga-da-terra (máslo země).

Ghí a zdraví

Jako vyčištěné máslo je ghí složeno téměř jen z nasycených tuků. Ghí obsahuje vitamíny skupiny A, D, E, K a také beta karoten. Žádný jiný jedlý tuk vitamin A neobsahuje. V těle se stává ghí přirozeným lapačem volných radikálů, a tak ochraňuje buňky. Mnozí milovníci Ghí věří, že zvyšuje léčivou kvalitu jídla. Ghí obsahuje kyselinu máslovou, mastnou kyselinu s protivirovými a protinádorovými vlastnostmi a také minerály – sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík a železo. Pokud zkonzumujete 1-2 lžíce tohoto zlatavého zázraku denně, vyživujete tím svůj mozek a velmi dobře to působí na vaše trávení.

Ajurvédská medicína

Jak už jsme uvedli výše, ajurvédské texty popisují četné různorodé výhody užívání ghí pro tělo i mysl. Uveďme několik příkladů. Ghí je nedílnou částí ajurvédské bylinné praxe. Má schopnost vázat lipidy – rozpustné živiny a byliny k tomu, aby pronikly buněčnými membránami těla. Tak je zachována vysoká potence bylin, jejichž aktivní složky jsou takto při přenosu do buněk chráněny. Touto cestou získá tělo z léčby největší prospěch.

Sponzorováno

Na co se dá tedy použít?

Trávení

Ghí pomáhá vyvažovat nadbytek žaludečních kyselin a pomáhá udržovat a upravovat vnitřní prostředí žaludku. Zároveň také aktivuje trávicí procesy, čímž pomáhá zlepšit přijímání potravy.

Mírně popáleniny

Stejně jako třeba aloe vera, použitím ghí předejdeme puchýřům a zjizvení, pokud je včas aplikováno na kůži při popálení, přičemž hojivé vlastnosti ghí se zvyšují délkou skladování.

Mysl

Ghí podporuje všechny tři aspekty činnosti mysli: učení se, paměť a vzpomínání. Posiluje mozek a nervovou soustavu, také zlepšuje paměť.

Plodnost

Zvyšuje kvalitu spermií a vajíčka pro zdravější plod. V neposlední řadě má prý také výrazný vliv na celkovou rovnováhu v těle.

Je základem všech ajurvédských léků na kožní choroby

Ghí má přibližně 14 gramů tuku na polévkovou lžíci. Podporuje činnost tkání a flexibilitu těla. Ghí je nepostradatelnou výživou pro plíce, srdce a kůži. Je základem všech ajurvédských léků na kožní choroby. V případě suché nebo popálené kůže nebo rtů je čisté ghí nejúčinnějším lékem. Pro jiné druhy kožních nemocí se do ghí přidávají různé byliny dle potřeby.

V ajurvédské medicíně má Ghí opravdu široké použití. Ghí nejlepší pleťovou výživou a tonikem. Při přípravě léčivých obkladů se ghí maže na listy, které se zahřívají, a pak se přikládají na postižená místa. Ghí je také součástí mnoha léků jako je Chyawanprash nebo Brahma rasayana, kde působí jako tonikum lidského těla. V případě onemocnění některých orgánů se mísí s ghí různé minerály ve formě prášku, aby jejich tělo mohlo dobře strávit. Na uvolnění bolestí ucha se ghí maže dovnitř a do jeho okolí.

Přepuštěné máslo je super na pleť

Při silné únavě se doporučuje masáž s ghí nebo jeho konzumace. Ghí se také používá k dosažení krásnější a zářivější pleti. Naneseme tenkou vrstvu na pokožku, necháme chvíli působit, pak jemně vmasírujeme.

Staré Ghí – Puran Ghí

V Ajurvédě je velmi ceněné staré ghí. Ghí starší než deset let se nazývá Puran Ghí a je velmi účinné při léčbě plicních a srdečních chorob. Současně je to silné tonikum pro celý organismus. Dále je také vynikající při chronických bolestech kloubů. Sto let staré ghí je velkou vzácností, přesto se dá ještě výjimečně sehnat. Takové ghí je pak vskutku zázračným lékem pro nervové choroby, neurologické problémy, ostrou bolest hlavy, astma, revma, bolesti a tuhnutí kloubů, ostré pálení kůže na rukou i nohou a na nemoci očí.

Ghí v kuchyni

Ghí je základ indického vaření jako olivový olej v italské kuchyni. Je také používány nejlepšími francouzskými kuchaři. Má velmi vysoký bod hořlavosti a proto nedýmí během vaření. To se dobře spojuje s širokou škálou koření, a poskytuje vynikající vůni a ořechovou chuť. Žádný olej na vaření se nemůže rovnat ghí pro jeho příjemnou příchuť a schopnost trávení. Můžeme jej použít všude tam, kde jiné tuky – tedy k pečení, smažení, dušení zeleniny, zjemnění pokrmů, nebo jako přísadu do různých sladkých moučníků. Sladkosti z ghí dlouho vydrží, jsou dobře stravitelné a přinášejí mnoho energie.

Máslo je obvykle balené ve fólii, pro ochranu před světlem, vstřebání chutě, ztráty vlhkosti a barvy. Máslo může být uloženo ve svém originálním balení v lednici po 2 až 3 měsíce. Může se také nechat zmrazit, ale začíná pak ztrácet některé ze svých chutná po asi 6 měsících. Ghí je tradičně udržované mnoho měsíců bez chlazení. Vydrží téměř neomezeně dlouhou dobu bez jakýchkoliv konzervačních látek.

Klasické máslo nakonec zežloutne, pokud je skladováno při pokojové teplotě, ghí ne. Je to vlhkost v másle, která podporuje rozklad. Pokud je tedy ghí bez kontaktu vlhkosti, nemá žádný takový problém.

Co si dále přečíst?

VIDEO: Ghí – přepuštěné máslo – Ideální výživa ve sportu

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva