Sponzorováno

Ptačí chřipka – co je třeba vědět a dělat 4.94/5 (16)

Ptačí chřipka - co je třeba vědět a dělatPtačí chřipka je virové onemocnění, které šíří divoce žijící ptactvo. Ohrožuje především ptačí chovy. Od roku 1997 jsme zaznamenali stovky onemocnění u lidí ve světě zejména v Asii. Na lidi se přenáší jen výjimečně po přímém kontaktu s infikovanými, nemocnými nebo uhynulými zvířaty. Ptačí chřipka se nepřenáší z člověka na člověka.

Ohniska ptačí chřipky jsou zejména země jihovýchodní Asie (např. Vietnam, Kambodža, Thajsko, Indonésie, Filipíny), ptačí chřipka se však rozšířila i do Ruska, Kazachstánu, Turecka a Rumunska.

Určité riziko, o kterém se říká, spočívá v tom, že virus ptačí chřipky by mohl geneticky zkřížit s virem lidské chřipky a vyvolat pandemii. Vakcínu proti ptačí chřipce již vyvíjejí vědci v USA, Holandsku, Maďarsku, Číně, Austrálii, Kanadě i Japonsku.

Sponzorováno

Co třeba při vzniku chřipkové epidemie udělat

 • zachovat klid a nepodlehnout žádné panice
 • nechat se včas preventivně očkovat proti lidské chřipce a tím snížit riziko mutace viru
 • při příznacích horečky, kašle, dýchacích obtížích vyhledat lékaře
 • dodržovat zásady osobní hygieny
 • jíst hodně zeleniny, ovoce, pít hodně tekutin
 • nezapomínat na vitamíny a otužování organismu
 • vyhýbat se kontaktu s živou drůbeží a ptactvem
 • vyvarovat se kontaktů s nemocnými osobami, minimalizovat pobyty na přelidněných místech a akcích
 • o odumřelá drůbeži ve vaší blízkosti informovat regionální veterinární a potravinovou správu, případně veterinárního lékaře a příslušný regionální úřad veřejného zdravotnictví
 • informovat se před cestou do zahraničí o rizikových zemích
 • při onemocnění dodržovat léčebný režim
 • pamatovat, že důkladné vaření zpracovávané potraviny při teplotě 70 ° C alespoň 20 minut spolehlivě ničí virus
 • uvědomit si, že nejrizikovějšími skupinami občanů jsou pracovníci živočišné výroby, veterináři, zdravotníci, hygienici, epidemiologové, chovatelé ptactva, lovci a osoby v úzkém kontaktu s nemocnými

Vir H5N1 u ptáků

Podtypem chřipkového viru typu A je i vir ptačí chřipky H5N1. Hostitelem tohoto viru jsou ptáci, jak ti divoce žijící, tak i drůbež v chovech. První zmínky o viru jsou z Itálie z počátku minulého století, virus byl poprvé izolován v Jižní Africe v roce 1961.
U ptáků se onemocnění projevuje ve dvou formách. Při lehčí bývá příznakem jen zježené peří, nebo méně početné snášky vajec. Těžší forma je pro ptáky vysoce nakažlivá a vede k úhynu velmi záhy po nákaze. Onemocnění postihuje velkou část vnitřních orgánů a úmrtnost nakaženého ptactva za 48 hodin po nakažení dosahuje 100%.

Vakcína proti ptačí chřipce?

Vakcína proti ptačí chřipce zatím neexistuje. Různé druhy vakcín každoročně vyráběných proti běžné sezónní chřipce nechrání před pandemickou formou. Vakcína proti H5N1 je ve vývoji v několika zemích, avšak pouze ve stádiu vývoje. Zatím žádná ještě není volně v prodeji a předpokládá se, že nebude dostupná ani během několika měsíců po začátku hrozící pandemie.

Experimentální vakcíny jsou ve vývoji

Probíhá několik klinických testování, které mají vyzkoušet dostatečnou ochranu experimentálních vakcín a určit, jaké minimální množství vakcinační látky v dávce tuto ochranu zajistí. Jelikož samotná vakcína musí být účinná proti konkrétnímu pandemickému viru, je její urychlený vývoj v tak obrovském množství z ekonomického hlediska velmi úzce spjat s počátkem pandemie. Současná výroba je pouze zlomkem toho, jaké budou požadavky při pandemii.

VIDEO: Máme se bát viru H7N9?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva