Sponzorováno

5G síť a účinky na zdraví – máme se jí obávat? 4.71/5 (7)

5G síť a účinky na zdravíJe předmětem diskuzí, obav, ale i vtípků. Internet páté generace – tak je často představována nejnovější síť bezdrátových technologií. Používá se k přenosu dat mezi zařízeními, jako jsou mobilní telefony a zařízení Bluetooth.

Hlavním přínosem této nové technologie by mělo být to, že nabízí mnohem rychlejší a stabilnější internetové připojení. K prvnímu komerčnímu spuštění 5G sítě došlo v roce 2019 v Jižní Koreji. Vzhledem k tomu, že se jedná o úplně novou technologii, nejsou její případné dopady na lidské zdraví ještě příliš prozkoumané a možná právě proto vzbuzuje v mnohých tolik obav a možná proto už kolem ní panuje tolik mýtů – například, že jde o novou smrtící zbraň nebo že má pomoci šířit koronavirus.

Víme ale, jak je to doopravdy?

5G síť – o co jde?

Bezdrátová technologie se neustále vyvíjí. Přibližně každých 10 let vydávají mobilní společnosti novou generaci bezdrátových systémů a každá generace je upgradovanou a pokročilejší verzí té poslední.

5G síť navazuje na standard 4G (LTE Advanced) a jako hlavní přínos tato nová technologie slibuje významné, přibližně desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti a podstatné snížení doby odezvy oproti standardu 4G. To má kromě obsloužení více zařízení a zákazníků také umožnit lepší využívání nových technologií.

Své využití by měla nalézt hlavně v oblastech internetu věcí (síť vozidel a domácích zařízení), autonomních vozidel či virtuální a rozšířené reality, 360stupňových videí a například dokonce holografických telefonátů. Síť 5G poskytuje rychlejší mobilní komunikaci, a právě proto se očekává se, že to podpoří rostoucí počet elektronických zařízení a služeb, včetně samořiditelných automobilů, zařízení virtuální reality nebo telemedicíny.

Zajímavost: Dne 29. 6. 2021 proběhl v hotelu Thermal v Karlových Varech první holografický hovor společnosti Vodafone, jako demonstrace možností 5G sítě. Přenos probíhal mezi místy Praha – Karlovy Vary, kde mohl Petr Dvořák, generální ředitel Vodafonu, vidět naprosto reálný obraz viceprezidenta společnosti, Milana Zíku.

Jak 5G síť funguje

5G síť funguje tak, že produkuje typ energie nazývaný elektromagnetické záření. V elektromagnetickém spektru používá vyšší frekvence než předchozí bezdrátové sítě, takže je rychlejší a efektivnější. Frekvence se pohybují od 3,5 gigahertzů (GHz) do několika desítek GHz.

Elektromagnetické frekvence, jako ty produkované 5G, vytvářejí oblast nazývanou elektromagnetické pole (EMF). Někteří lidé věří, že EMF má negativní účinky na zdraví. V důsledku toho panují obavy, jak síť 5G ovlivňuje naše zdraví. Před spuštěním 5G nebyly tyto vyšší frekvence v mobilních sítích používány, ale obvykle se používají v zařízeních, jako jsou například bezpečnostní skenery. Stojí za zmínku, že elektromagnetické frekvence produkuje cokoli, co využívá elektřinu. To zahrnuje třeba mikrovlnné trouby, elektrické vedení nebo počítače. 5G také používá metodu zvanou beamforming, která odesílá data přímo do zařízení. Tím se liší od předchozích generací, které vysílaly signály všemi směry.

5G síť s nejrozšířenější obavy (nebo hoaxy?)

Má tato technologie nějaké účinky na naše zdraví? Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) existuje nyní jen omezený výzkum frekvencí používaných v 5G. Přestože existuje více výzkumů účinků elektromagnetických polí na zdraví v celém spektru, výsledky jsou nekonzistentní.

Možná právě to jsou důvody, proč mezi lidmi panuje obava z této technologie. Strach z neznáma je přece starý jako lidstvo samo. A čeho se vlastně ve spojení s touto, mnohými opěvovanými technologickou vymožeností, bojíme? Panují obavy, že 5G síť způsobuje rakovinu, nespavost, deprese, že narušuje lidskou DNA a má velmi negativní vliv na přírodu a další živočišné druhy.

Například doktor Gabriel Cousens pro Natural News uvedl, že vystavení se síti 5G je stejné, jako bychom se na 17 minut zavřeli do mikrovlnky – že nám její působení doslova uvaří tělo a mozek. Pravdou je, že na internetu lze najít opravdu velkou spoustu konspiračních teorií, které se týkají mobilních telefonů a „záření“, které vydávají. A mnohdy je velmi těžké se v takových informacích vyznat. V Evropě zavedla tuto novou technologii Velká Británie, kde odpůrci této sítě právě pod vlivem dezinformací v několika případech zapálili vysílače. Stejně jako někteří lidé v Česku byli přesvědčeni, že 5G stojí za šířením koronaviru.

Hoax nebo skutečnost? Aneb co na to výzkumy

Ačkoliv prozatím žádný relevantní výzkum neprokázal negativní vliv 5G na lidské zdraví, pravdou je, že dlouhodobější studie vlivu této technologie na lidské zdraví prozatím neexistuje.

Ohřívá tkáně

V současnosti je vliv elektromagnetického pole na náš organismus spojen opravdu například s ohříváním tkáně. Malá studie z roku 2017 ukázala, že mobilní telefony používají frekvence 1,8 až 2,2 GHz. Podle WHO tyto frekvence způsobují zahřívání tkáně. K zahřívání tkáně dochází, když vaše pokožka absorbuje elektromagnetickou energii.

Sponzorováno

To způsobí mírné zvýšení teploty ve vašem mozku a těle. Studie z roku 2021 také zjistila, že k zahřívání tkání související s elektromagnetickým polem jsou více náchylní zejména starší lidé. Navíc, čím vyšší jsou frekvence tohoto záření, tím více je lidé absorbují. Důvodem je, že starší lidé mají zpravidla už tenčí kůži a snížený průtok krve. Zahřívání tkáně je však považováno za krátkodobé a minimální. Federal Communications Commission (FCC) také uvádí, že veřejnost je obecně vystavena velmi nízkým frekvencím EMF. Dle nich jsou tyto hladiny jsou příliš nízké, aby způsobily značné zahřátí tkáně. V případě vlivu sítě 5G a zahřívání tkání je však zapotřebí dalších výzkumů, aby bylo možné stanovit, jak specificky ovlivňuje lidskou tkáň.

Kognitivní funkce

Účinky expozice 5G na kognitivní funkce zatím nebyly studovány. Existuje však výzkum zahrnující EMF z jiných zdrojů. V malé studii v roce 2017 vědci zkoumali, jak používání mobilního telefonu ovlivňuje kognitivní funkce. Bylo zjištěno, že používání mobilního telefonu po dobu alespoň 90 minut denně je spojeno s problémy s pozorností. Malý průzkum výzkumu za rok 2018 však našel rozporuplné důkazy. Vědci zkoumali 43 studií týkajících se EMF a kognitivních funkcí. Došli k závěru, že neexistuje žádná pevná vazba mezi EMF a kognitivními obavami.

Rakovina

V roce 2011 Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) uvedla, že elektromagnetické vlny jsou pro člověka „možná karcinogenní“. Klasifikaci určilo 30 vědců ze 14 zemí. K dnešnímu dni většina studií zkoumala potenciální souvislost mezi EMF a rakovinou mozku.

Výsledky ale byly nekonzistentní. K potvrzení faktu, zda skutečně záření z mobilních telefonů může mít vliv na výskyt gliomu, tedy typu rakoviny mozku je zapotřebí více studií, protože prozatím nebyla nalezena jasná souvislost. V případě technologie 5G jsou takové studie nedostatečné.

Studie na rybě

Poslední výzkum vědců z Oregon State University na dániu pruhovaném (což je sladkovodní ryba) odvážně tvrdí, že není třeba se obávat negativních následků působení 5G sítě. Proč zrovna dánio pruhované? Tato kaprovitá ryba pro vědce už roky představuje významný modelový organismus – na genomické úrovni se totiž prý podobá člověku.

Během této studie vystavili vědci embrya těchto živočichů vysokofrekvenčnímu záření o frekvenci, kterou obvykle využívají chytré telefony podporující 5G sítě. Rybí zárodky byly umístěny do měděného boxu, do kterého se záření dostalo prostřednictvím antény. Dle vědců nebyly zjištěny žádné významné dopady na jejich mortalitu, vývoj. Na druhou stranu, existuje také studie na zvířatech z roku 2019, která byla provedena hlavně na myších a krysách. Ta například zjistila, že elektromagnetické záření z mobilních telefonů je spojeno s poškozením DNA u myší a potkanů a také, že může poškodit jejich nervový systém.

Sečteno a podtrženo

Pokud ponecháme stranou všechny konspirační teorie a hoaxy, pravdou zůstává, že o vlivu a působení 5G sítí na lidstvo máme jen velmi málo potřebných studií. Faktem také zůstává, že z důvodu horší průchodnosti pevnými překážkami, je nutné pro fungování 5G sítě nainstalovat více vysílačů. Tato skutečnost by mohla vést ke zvýšené elektromagnetické frekvenci, a to může u citlivých jedinců vyvolávat například nespavost, bolesti hlavy nebo pocit malátnosti.

Bohužel ani zkoumání zdravotních důsledků tzv. elektromagnetické hypersenzitivity prozatím nepřináší jasný a jednotný závěr. Podle Lukáše Jelínka ze Státního zdravotního ústavu: „Možných efektů je samozřejmě enormní množství, ale hodně závisejí na intenzitě. Zdá se, že v intenzitách, ve kterých se držíme díky expozičním limitům, žádné nejsou. Můžeme jen pozorovat drobný ohřev tkáně, který ale našimi limity držíme na uzdě.“

5G a zdraví – Co říci závěrem?

Jak už bylo výše uvedeno, stále není jednoznačně prokázané, že by 5G síť způsobovala (za předpokladu dodržení expozičních limitů) nějaké zdravotní problémy, na druhou stranu s jistotou nemůžeme tvrdit ani opak.

Například v roce 2017 vznikla výzva, která zahrnovala desítky vědců a lékařů, kteří v tzv. 5G Appeal vyzývají Evropskou komisi, aby pozastavila instalaci 5G sítě. Poukazují zejména na to, že ještě před zavedením 5G sítě už byli obyvatelé Evropy vystaveni velkému množství záření, přičemž četné výzkumy ukazují, že elektromagnetická frekvence ovlivňuje živé organismy i v množství pod stanovenými mezinárodními normami.

Z toho důvodu tvůrci této výzvy žádají EU o pozastavení instalace 5G sítě, dokud nebude jednoznačně prokázáno, že 5G síť a další elektromagnetické záření způsobené také sítěmi 2G, 3G, 4G a WiFi neškodí zdraví lidí. Na opravdový závěr si tedy budeme muset ještě počkat. Plnohodnotné spuštění sítě 5G u nás, tedy v České republice je očekáváno do roku 2024.

Sponzorováno

A jak vidíte 5G vy? Budeme moc rádi za komentáře a vaše postřehy k 5G.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva