Sponzorováno

Estetická úprava bradavky – vpáčené bradavky 4.88/5 (16)

Estetická úprava bradavky

Zhruba 3% žen má vpáčenou alespoň jednu bradavku, ale stále je tento problém poměrně málo přebírán jednak mezi přítelkyněmi, jednak medializován. Když se vypráví o vylepšení, resp. estetické chirurgii prsů, většinou to je o zvětšení, zmenšení, nebo modelaci prsou.

Prsa hrají velmi důležitou roli v sebehodnocení a sebevnímání ženy a každý aspekt jejich formy a funkce je důležitý, včetně bradavek. Bradavky jsou integrální součástí prsů, co se týče vzhledu, sexuality a mateřství. U žen s invertovanými (vpáčení bra-davky) bradavkami, tento stav může negativně ovlivnit jejich sebevědomí a sebevnímání. Ve většině případů jsou vpáčené bradavky vrozené. Někteří lidé se prostě tak narodí. Některé bradavky se vpáčí po kojení, jako důsledek zjizvení a stažení mlékovodů. Na vpáčení bradavek se podílejí tyto faktory:

 • 1) nedostatek kůže kolem báze bradavky
 • 2) kontrahované (stažené) mlékovody, nebo zjizvení mlékovodů po kojení.

Typy invertovaných bradavek

Rozeznáváme tři stupně inverze, což v podstatě znamená jak silně jsou bradavky vpáčené. Některé jsou vpáčené stále, některé pouze částečně, resp. reagují na chlad, nebo dotek. Některé ženy mohou normálně kojit, některé nemohou kojit vůbec.

 • Stupeň 1. Bradavky jsou vpáčené, ale mohou se evertovatť manuální stimulací, nebo chladem. Mohou zůstat evertované určitý čas, pak se opět vpáčí. Obvykle nepřekážejí při kojení. Nazývají se také „plaché bradavky“.
 • Stupeň 2. Bradavky jsou invertované a hůře se evertují. Everzie nepřetrvává, ale ihned se invertují zpět. Kojení je možné, ale není to jisté.
 • Stupeň 3. Bradavky jsou invertované výrazně a nedají se evertovat. Mlékovody jsou kontrahované a kojení není možné. Ženy s 3. stupněm inverze bradavek mají často problémy s infekcemi a hygienou bradavek.

Předoperační vyšetření při operaci bradavek

Předoperační vyšetření spočívá v anamnéze (rozhovor s pacientem), pokud neudává žádné onemocnění, vyžaduje se jen krevní obraz a srážlivost krve. Pokud pacient chce zákrok absolvovat v celkové anestezii, potřebuje absolvovat předoperační interní vyšetření, včetně biochemického screeningu, krevní obraz a srážlivost krve. Vyšetření může absolvovat u svého lékaře. Pokud po vyšetřeních nedošlo k žádné změně zdravotního stavu, platí měsíc.

Sponzorováno

Zákrok vylučují jakékoliv akutní nebo akutní exacerbovány onemocnění a nedoléčené onkologické onemocnění v dané oblasti. V případě pooperační, nebo poúrazové těžké deformace v dané oblasti také není možné vždy zákrok provést. Operační zákrok trvá cca 45 minut. Rizika jsou jako u každé operace – infekce, krvácení, ale tyto komplikace jsou většinou snadno zvládnutelné. Bradavky se také mohou zpět vpáčiť, což si vyžádá další operaci.

Jak probíhá operace bradavek – chirurgický zákrok

Chirurgická korekce invertovaného bradavek se obvykle provádí jako ambulantní chirurgický zákrok. Pacient dostane léky na utlumení (sedativa) a léky proti bolesti (analgetika) což ho uchrání před nepříjemnými pocity, bolestí a stresem. Zákrok je proveden v lokální anestezii. Operace je velmi dobře snášena, většinou si pacientka celý průběh nepamatuje, protože usne.

Operace sestává z malé incize (řezu) na bázi bradavky. Přes tento otvor se postupně otevíráním a zavíráním jemných nůžek, nebo peánu Jizevnatá vlákna, které vtahují bradavku dovnitř, uvolňují. Obzvlášť třeba dát pozor aby lékaři uvolňovali vlákna ve směru mlékovodů a nepoškodili je.

Když jsou vlákna uvolněné a bradavka je volně v evertovanom stavu, dovnitř bradavky se naloží dva stehy. Pokud si představíme hodiny, jeden steh je mezi čísly 6 a 12. Druhý mezi čísly 3 a 9. Třetí steh se naloží kolem celé báze bradavky. Tyto stehy zpevňují bázi bradavky a udržují ji v evertovanej pozici. Dva vnitřní nebo všechny tři stehy jsou samorozpouštěcí – vstřebatelné, takže je není třeba odstraňovat, ale vypadnou samy. Nakonec se naloží na bradavky „pohárky“ z umělé hmoty přes ně a bradavky nevstřebatelné stehy. Toto opatření táhne bradavky směrem nahoru a drží je ve vzpřímené poloze do odstranění pohárků – tj. do 14 dnů.

Pacienti mohou být nejen ženy, ale i muži v případě estetických nebo zdravotních problémů. V případě 3. stupně inverze a souhlasu rodičů může být tento zákrok proveden i ve věku 14 -18 let. V případě 1. a 2. stupně, tj. občasná everzia, radíme počkat alespoň do 18 let.

Po operaci bradavek

Jedná se o ambulantní zákrok, pacientka si po operaci poležet 2-4 hodiny ve zdravotnickém zařízení a může jít domů. Potřebuje doprovod vzhledem k tomu, že užila sedativa. I zákrok, i pooperační průběh je velmi dobře snášen, pacientky dostanou na první dny tabletky od bolesti.

Pacientka se může sprchovat po 3-4 dnech, sportovat doporučujeme po sejmutí „pohárků“, tedy nejdříve po 14 dnech, sexuální život je limitován pouze bolestí.
U kojících žen zákrok neprovádíme – mlékovody jsou aktivní, musela by přerušit kojení, hrozí infekce, není důvod ani potřeba.

Pacientky se kontrolují po 1 dni, 14 dnech, 6 týdnů, půl roku.

Sponzorováno

TIP: Jak na bolavé a popraskané bradavky?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Estetická úprava bradavky – vpáčené bradavky”

  1. Zuzana napsal:

   Dobrý den, přečetla jsem toho už spoustu, ale stejně se musím zeptat znovu už od 10 let mám vpáčené bradavky, a jsem mezi stupněm 1-2, když bych podstoupila operaci nemohla bych kojit? jestli ano zní to šíleně, ale pokud teda mám zůstat s tím co mám, tak nemůžu být ani s opačným pohlavím, neboť to je pro mě strašná ostuda, protože dnešní moderní doba a tím i mladí lidé nechápou že můžu mít vpáčené bradavky a myslí si že jsem postižená, nebo se bojí že mám rakovinu! Je mi 19 let a jen bych chtěla mít bradavky, je možný třeba nějáký přístroj nebo pomůcka se kterou si budu bradavky vyndavat? děkuji za odpověď

  2. […] Přečtěte si o chirurgickém řešení bradavek více. […]

  3. Petra napsal:

   Dobrý den mám vpacite bradavky už od mala tady už 33let.Ale cítím se nesva až ted sem se dočetla že je možná operace. Chtěla bych se zeptat co je potřeba aby jsem na operaci šla a je potřeba nějaké doporučení lékaře a jakého?A kolik zákrok stojí a kolik hradí pojišťovna. Děkuji

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva