Sponzorováno

Jak na bolavé a popraskané bradavky? 4.93/5 (15)

První týdny po porodu pro vás mohou být velmi náročné, zvláště, když kojení neprobíhá tak, jak jste si původně představovali. A pokud se navíc přidá bolest bradavek nebo zánět, není divu, že byste raději kojit přestali. Co s tím udělat?

Nejčastější příčiny bolesti bradavek

„První dva týdny po narození Honzíka jsem měla bradavky červené, citlivé a bolestivé. Když jsem zavolala laktační poradkyni, řekla mi, že mám nesprávnou techniku. Upravila jsem ji a problémy zmizely,“ vypráví pětatřicetiletá Karolína. Příznaky, o kterých mluví, začínají podle statistik zhruba při dvacátém kojení a trvají den či dva a pak samy od sebe zase zmizí. Pokud však bolí bradavky i poté, pravděpodobně děláte někde chybu a je lepší něco podniknout. Příčin může být totiž hodně. Jaké to jsou?

1. Bradavka neleží dostatečně hluboko v ústech dítěte

Když bradavka leží na přední části jazyka dítěte místo vzadu, dojde v důsledku přirozených sacích pohybů k bolestivému tření a vytvářejí se na ní citlivá místa, prasklinky nebo puchýřky.

Proč nemá miminko bradavku dostatečně hluboko v pusince? Buď ho správně nepřikládáte k bradavce a bradavka proto z pusy vyklouzne (například když si dobře nedoložíte ruku, na které máte děťátko, může po určité době klesnout, aniž jste si toho všimli, ale dítě pak není těsně přivinuté). Nebojte se, že by se dítě udusilo, klidně přitlačte jeho zadeček blíže ke svému tělu a změňte tak úhel nosu k prsu. Kdyby mělo dítě málo vzduchu, samo se pustí.

2. Bradavka se vytahuje nebo se o ni správně nestaráte

V tomto případě se mohou vytvořit tzv. ragády, což jsou jemné trhlinky. Něco podobného se vám může utvořit i na suchých rtech a také to není velmi příjemné. Ragády dost bolí a navíc může pro poranění dojít k infekci (dovnitř se dostanou choroboplodné zárodky) a zánětu prsu.

K ragádám dochází z několika důvodů, ale obvykle jsou způsobeny nesprávnou technikou kojení. Když musí dítě otáčet hlavičku nebo ho nedostatečně podpíráte, velmi se k němu nakláníte a udržení polohy vyžaduje námahu, může začít dítě „táhnout“ za bradavku.

Také se to stává, když dítě berete od prsu aniž abyste uvolnili tzv. sací vakuum. Když budete násilím tahat bradavku od pusinky dítěte, může dojít k natržení bradavky a vzniku trhlinek. Stačí strčit do koutku úst například malíček, a to se budete divit, jak rychle se děťátko pustí! Ragády vznikají i tehdy, když se při kojení spěcháte a dítě se velmi hýbe a nesoustředí se, táhne za bradavku a trhá ji.

Obvykle se to děje, když se miminku při kojení „neleží“ dobře. Některým maminkám se trhlinky vytvoří poté, co nadměrně používají odsávačku mléka (buď je nevhodná nebo odsávají chybně). A dalším důvodem je nesprávná péče o pokožku prsou.

„Mně se ragády vytvořili z toho důvodu, že jsem si nedostatečně měnila vložky do kojící podprsenky. Jen co jsem je začala měnit častěji, problémy se již neobjevily,“ vzpomíná čtyřicetiletá Veronika.

3. Bolestivost způsobena plísněmi

Kvasinková infekce (nebo moučnivka) je častý problém mnoha kojících maminek. Způsobuje otok a zarudnutí, svědění a pálení, později prudké a bodavé bolesti. Bradavka může být šupinatá a suchá, ale také červená a lesklá, bílá až růžová. Jakmile si nejste jistá příčinou bolestivosti bradavek, vyhledejte lékaře.

Sponzorováno

Pokud totiž jde skutečně o plísňovou infekci, může se rozšířit i do pusinky dítěte či dokonce na zadeček, což vede k úpornému zapaření. Raději se nechte vyšetřit dříve než později, plíseň se může dostat do mlékovodů (poznali byste to podle palčivé a bodavé bolesti). Léčba spočívá v používání protiplísňových mastí, například Pevaryl či Canestenu, které vám předepíše lékař v případě pozitivní diagnózy.

Sama si tyto mastičky neordinujte, i když jsou volně prodejné. Obvykle je nutná i léčba dítěte. V případě, že se dostala infekce do mlékovodů, musí se léčit celkově. Nezbytné také je dodržovat přísnou hygienu: pravidelně si myjte ruce a často vyměňujte vložky v podprsence. Při praní přidejte do posledního máchání ocet, kvasinky ho nesnášejí.

Jak pečovat o popraskané a bolavé bradavky?

Myjte si bradavky ne více než dvakrát denně, bez mýdla, jinak by mohly vyschnout a dráždit pokožku. Na mytí použijte měsíčkovou směs. Šalvějové obklady mají také uklidňující účinek. Po každém kojení rozetřete trochu mateřského mléka na bradavky, protože má antibakteriální vlastnosti. Použijte uklidňující krémy na bradavky (např. Bepanthen, PureLan).

Před krmením používejte na prsa teplé obklady. Používejte studené obklady až po krmení, protože studené obklady mléčné kanálky smršťují, což brání toku mléka. Začněte kojit s méně bolavým prsy. Je důležité, abyste při krmení pravidelně měnili polohy, aby nedošlo k stálému dráždění stejné části prsu. V případě, že bolest je silná, použijte silikonové nástavce na bradavky. Když jste doma, snažte se ventilovat bradavky tím, že nosíte volné podprsenky a bavlněné košile. Použijte prsní vložky pouze před odchodem ven. V případě, že bolest nepřejde, nebo je velmi silná, pozastavte krmení a opatrně odsávejte mléko s odsávačkou. Krmte dítě s injekční stříkačkou, lžící nebo šálkem. Pokud problém přetrvává, obraťte se na laktační poradnu.

Jak se vyhnout popraskaným bradavkám?

Popraskané bradavky se obvykle objeví, když dítě ještě neví, jak se správně přisát k prsu a místo toho jen nasává vaši bradavku do úst. A skutečnost, že vaše prsa jsou tvrdá a napjatá kvůli hyperlaktci (nadměrný tok mléka), je pro vaše dítě ještě těžší. Proto, začněte s odsáváním mléka nejprve s odsávačkou, dokud se prsa nestanou měkčí. Když krmíte vaše dítě, mělo by mít v ústech nejen bradavku, ale také okolí dvorce, takže jeho tváře jsou plné a nosem se dotýká vašeho prsu. Pokud vaše dítě neotevře ústa dostatečně široce, můžete mu pomoci přisát se na prs podržením jeho brady.

Máte správnou techniku kojení?

„Kojila jsem asi tři týdny a myslela jsem si, že to vzdám, jak to bolelo. Pak mi kamarádka řekla, ať změním polohu při kojení a zkontroluji si, zda je syn správně přisátý. Po dvou dnech už bylo vše lepší a vydržela jsem kojit skoro rok,“ dělí se o své zkušenosti Daniela.

Jak to zjistit?

Pokud si nejste jistá, pak stačí, když si zapamatujete následující: správně přisáté dítě má ústa široce otevřená jako při zívání, většina dvorce je v ústech dítěte, brada a nos dítěte se dotýkají prsu, více dvorce je vidět nad ústy než pod nimi, dolní rty jsou ohrnuté ven, jazyk přesahuje dolní ret, bradavka i s dvorcem je na jazyku, tváře dítěte nevpadávají dovnitř a při sání se pohybují spánky a uši dítěte.

VIDEO: Jak léčit bolestivé bradavky

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva