Sponzorováno

Samovyšetření prsu – jak na to? 4.88/5 (16)

Toto vyšetření doporučujeme ženám dělat 1x měsíčně. Na začátku, dokud se samovyšetřováním začínáme, můžeme si vyšetření dělat denně, abychom se naučili poznávat vlastní prsa a posoudit, které věci jsou normální a jaké struktury mohou být odchylkou od zdravého tvaru prsu. Vyšetření prsu u žen, které mívají menstruaci, tedy před jméno pauzou děláme 2 až 3 den po ukončení menstruace, kdy jsou prsa uvolněné. U žen po menopauze a případně u mužů, protože rakovina prsu může postihnout i je, je vhodné stanovit si pravidelný datum kontroly prsu, například první, nebo poslední den daného měsíce.

TIP: Alternativní léčba rakoviny prsu

Postup při samo vyšetřování prsů

sam01

Krok 1.

Postavíte se před zrcadlo zpříma, ruce máte nejdříve připažené. Pozorujete tvar prsů. Některé ženy nemají stejně velké prsy, ani stejné bradavky, což neznamená žádnou závadu, pokud tento stav pozorují trvale.

 

 

samo02

Krok 2.

Dívejte se zpříma do zrcadla, vzpažte ruce nad hlavu a pomalu je založte za krk a sledujte tvar prsů.

 

 

samo03

Krok 3.

Ruce položíte na boky, ramena trochu spusťte, stejně hlavu, lokty posuneme dopředu. Tato poloha vám umožní vidět zda se neobjeví rozdíly mezi pohledem na symetrické tvary, nebo zjistíte poruchu, která se projeví zvráskovaním kůže, vtahováním kůže atd.

 

 

samo04

Sponzorováno

Krok 4.

Zvedněte levou paži a bříšky prstů pravé ruky prohmatejte levý prs. Prohmatání má být precizní a nevynechejte žádné místo, postupujte tak, že si pomyslně rozdělte prs jakoby křížem přes střed a vzniknou 4 části. Prehmatávajte nejdříve dolní část, pak vnější, horní a nakonec vnitřní část. Precizně a pečlivě prohmatejte kruhovým pohybem oblast dvorce bradavky. Při prohmatávání dbejte na vyšetření oblasti mezi prsem a podpažím, prehmatávajte tuto oblast až do podpažní jamky. Při tomto vyšetření si všimněte každé „bulky“ nebo nepravidelnosti v podkoží. Stejně vyšetřuje i pravý prs. Toto vyšetření můžete doplnit prohmatáním prsou oběma rukama pohybem rukou proti sobě.

 

 

samo05

Krok 5.

Levá paže je zdvižena a pravou rukou vyšetřujte bradavku, kterou jemně chytíte mezi dva prsty. Všímejte si možné nepravidelnosti, popřípadě výtoku z bradavky.

 

 

samo06

Krok 6.

Ležíte uvolněné, opřené zády na rovné podložce, proto tuto fázi samo vyšetřování je to dobré dělat na zemi a ne na posteli. Pravou paži založte za hlavu, nebo dejte ruku v bok a pod rameno si dejte malý polštářek nebo složený ručník. V této poloze se prs uvolní a zploští, což umožní jeho lepší prohmatání. Prohmatávejte krouživými pohyby a stejně postupujte i u levého prsu.

V závěru je třeba dodat, že toto samovyšetření je velmi důležité, ale nenahradí lékařské vyšetření. Při jakémkoliv zjištění nepravidelnosti, změny oproti normálu, bulky okamžitě kontaktujte lékaře.

TIP: Další informace a postup při samovyšetření prsu

VIDEO: Samovyšetření prsu

VIDEO: Jak na samovyšetření prsu?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva