Otoplastika – korekce odstávajících uší 4.81/5 (16)

Sponzorováno

Otoplastika - korekce odstávajících uší

Operace odstálých boltců se provádí v lokální anestezii při tlumení pacienta. Znamená to, že jde o zákrok zcela nebolestivý, pacient je během výkonu tlumený, často si na zákrok vůbec nepamatuje. Ve výjimečných případech, na žádost pacienta nebo rodičů, může probíhat operace v celkové anestezii. Před operací je potřeba jen základní laboratorní vyšetření – krevní obraz a takzvané srážecí faktory (důležitý údaj o schopnostech organismu zastavit krvácení). Před operací v celkové anestezii je třeba ještě doplnit interní předoperační vyšetření.

Jde o estetickou operaci, proto by lékaři nikdy neměli operovat osoby s akutním onemocněním, raději by operaci měli odložit. Úplná kontraindikace této operace neexistuje, opatrnost při zákroku vyžadují osoby s chronickými onemocněními – například cukrovka, snížená srážlivost krve, náchylnost k tvorbě keloidních jizev atd.

Otoplastika – operační zákrok

Jde o ambulantní zákrok, většinou pacienti v den operace odcházejí domů. Zřídka se stane, že pacient zůstává ve zdravotnickém zařízení přes noc (například pacienti ze vzdálených okresů – ráno po převazu odcházejí domů).

V den operace jsou vhodné lehké snídaně. Pacient přichází s umytými vlasy na ambulanci. Po vyplnění potřebných formulářů (souhlas k operaci, dotazník pacienta) dostane pacient potřebné léky (většinou jde o antibiotikum a sedativum – lék na uklidnění). Následně se udělá předoperační fotodokumentace, po přípravě operačního pole (umytí dezinfekčním přípravkem, obložení uší sterilními rouškami) se přistupuje k podání lokální anestezie. Toto je jediný nepříjemný moment operace, avšak vzhledem k tomu, že pacienti jsou sledováni, je to velmi snadno zvládnutelné, často si dokonce pacient na tuto část ani nepamatuje.

Sponzorováno

Následuje samotná operace. Kožní řez se nachází za uchem. Přes něj se přistupuje ke chrupavce ušní, podle potřeby je nářezy zeslabena a formovaná do požadovaného tvaru, celou boltec se po jejím uvolnění fixuje stehy blíže k hlavě. Kůže se šije vstřebatelným materiálem, není třeba vybírat stehy, ty se samy rozpustí do 3-4 týdnech.

Po operaci jsou uši pod obvazem, tento se mění druhý den. Často se už 2.den mění obvazy za čelenku. Čelenku je třeba nosit nepřetržitě 2 týdny, pak stačí na noc celkově do 6 týdnů. Vlasy se doporučují umýt až 3. den po operaci. První 3 měsíce (lépe do půl roku) po operaci by se měl pacient vyhýbat kontaktním sportům, aby nedošlo k poranění ucha. Bolestivost po výkonu je velmi individuální, vždy je zvládnutelná analgetiky, po 1-2 dnech zcela ustupuje. Pacientů kontrolujeme druhý den po operaci, 14. den, 6 týdnů a půl roku po operaci.

TIP: Jak probíhá korekce odstávajících uší

Pacienti jsou nejčastěji děti

Často krát jsou pacienty děti. Děti si začínají všímat odstávající uši a vnímat to jako problém ve věku 5-6 let, tehdy je tato operace nejvhodnější. Často se operují děti při přechodu do jiného kolektivu. U dětských pacientů se samozřejmě operuje pouze se souhlasem rodičů. Jinak však tato operace není nijak věkem omezená, mohou ji podstoupit děti stejně jako dospělí. Předoperační a operační stres při dobré sedaci (uvolnění navození léky) snášejí děti i dospělí většinou velmi dobře i v lokální anestezii.

Při pohledu zepředu je jen velmi málo lidí, který mají symetrické ušní boltce, většinou je mezi levou a pravou určitý rozdíl. Rovněž po operaci je nepravděpodobná úplná symetrie, o to však ani nejde. Úspěchem hodnotíme operaci, pokud rozdíl po definitivním zhojení je do 3 mm. Zřídka se stane, že jsou pacienti nespokojeni s výsledkem, tehdy je nutná reoperace a opakovat v podstatě celý výkon.

TIP: Jak na odstávající uši u dětí?

VIDEO: Otoplastika – korekce odstávajících uší – moje pocity

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Bez komentáře u článku “Otoplastika – korekce odstávajících uší”

  1. […] tělesných nedostatků se nezbavíte jinak než operačním zákrokem. Spadlé víčka, odstávající uši nebo křivý nos se dají korigovat, jedině pokud půjdete pod skalpel. Pokud chcete větší […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva