Sponzorováno

Otoplastika – korekce odstávajících uší 4.81/5 (16)

 • Otoplastika je chirurgický zákrok zaměřený na úpravu tvaru, polohy nebo velikosti uší. Tento typ plastické operace se nejčastěji provádí u jedinců, kteří mají odstávající uši nebo jiné deformace uší, a to buď z estetických důvodů, nebo z důvodu rekonstrukce po úrazu či vrozené vady.
 • Otoplastika může výrazně zlepšit vzhled a symetrii uší, což může vést ke zvýšení sebevědomí a spokojenosti pacienta. Výsledky jsou obvykle trvalé, pokud nejsou uši vystaveny dalším zraněním.
 • Otoplastika je běžný a relativně bezpečný zákrok, který může výrazně přispět ke zlepšení kvality života jedinců s problémy týkajícími se vzhledu uší.

Otoplastika - korekce odstávajících uší

Operace odstálých boltců se provádí v lokální anestezii při tlumení pacienta. Znamená to, že jde o zákrok zcela nebolestivý, pacient je během výkonu tlumený, často si na zákrok vůbec nepamatuje. Ve výjimečných případech, na žádost pacienta nebo rodičů, může probíhat operace v celkové anestezii. Před operací je potřeba jen základní laboratorní vyšetření – krevní obraz a takzvané srážecí faktory (důležitý údaj o schopnostech organismu zastavit krvácení). Před operací v celkové anestezii je třeba ještě doplnit interní předoperační vyšetření.

Jde o estetickou operaci, proto by lékaři nikdy neměli operovat osoby s akutním onemocněním, raději by operaci měli odložit. Úplná kontraindikace této operace neexistuje, opatrnost při zákroku vyžadují osoby s chronickými onemocněními – například cukrovka, snížená srážlivost krve, náchylnost k tvorbě keloidních jizev atd.

Otoplastika – operační zákrok

Jde o ambulantní zákrok, většinou pacienti v den operace odcházejí domů. Zřídka se stane, že pacient zůstává ve zdravotnickém zařízení přes noc (například pacienti ze vzdálených okresů – ráno po převazu odcházejí domů).

V den operace jsou vhodné lehké snídaně. Pacient přichází s umytými vlasy na ambulanci. Po vyplnění potřebných formulářů (souhlas k operaci, dotazník pacienta) dostane pacient potřebné léky (většinou jde o antibiotikum a sedativum – lék na uklidnění). Následně se udělá předoperační fotodokumentace, po přípravě operačního pole (umytí dezinfekčním přípravkem, obložení uší sterilními rouškami) se přistupuje k podání lokální anestezie. Toto je jediný nepříjemný moment operace, avšak vzhledem k tomu, že pacienti jsou sledováni, je to velmi snadno zvládnutelné, často si dokonce pacient na tuto část ani nepamatuje.

Sponzorováno

Následuje samotná operace. Kožní řez se nachází za uchem. Přes něj se přistupuje ke chrupavce ušní, podle potřeby je nářezy zeslabena a formovaná do požadovaného tvaru, celou boltec se po jejím uvolnění fixuje stehy blíže k hlavě. Kůže se šije vstřebatelným materiálem, není třeba vybírat stehy, ty se samy rozpustí do 3-4 týdnech.

Po operaci jsou uši pod obvazem, tento se mění druhý den. Často se už 2.den mění obvazy za čelenku. Čelenku je třeba nosit nepřetržitě 2 týdny, pak stačí na noc celkově do 6 týdnů. Vlasy se doporučují umýt až 3. den po operaci. První 3 měsíce (lépe do půl roku) po operaci by se měl pacient vyhýbat kontaktním sportům, aby nedošlo k poranění ucha. Bolestivost po výkonu je velmi individuální, vždy je zvládnutelná analgetiky, po 1-2 dnech zcela ustupuje. Pacientů kontrolujeme druhý den po operaci, 14. den, 6 týdnů a půl roku po operaci.

TIP: Jak probíhá korekce odstávajících uší

Pacienti jsou nejčastěji děti

Často krát jsou pacienty děti. Děti si začínají všímat odstávající uši a vnímat to jako problém ve věku 5-6 let, tehdy je tato operace nejvhodnější. Často se operují děti při přechodu do jiného kolektivu. U dětských pacientů se samozřejmě operuje pouze se souhlasem rodičů. Jinak však tato operace není nijak věkem omezená, mohou ji podstoupit děti stejně jako dospělí. Předoperační a operační stres při dobré sedaci (uvolnění navození léky) snášejí děti i dospělí většinou velmi dobře i v lokální anestezii.

Při pohledu zepředu je jen velmi málo lidí, který mají symetrické ušní boltce, většinou je mezi levou a pravou určitý rozdíl. Rovněž po operaci je nepravděpodobná úplná symetrie, o to však ani nejde. Úspěchem hodnotíme operaci, pokud rozdíl po definitivním zhojení je do 3 mm. Zřídka se stane, že jsou pacienti nespokojeni s výsledkem, tehdy je nutná reoperace a opakovat v podstatě celý výkon.

TIP: Jak na odstávající uši u dětí?

VIDEO: Otoplastika – korekce odstávajících uší – moje pocity

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

 • Otoplasty Autoři: Kenneth L. Kennedy; Ziad Katrib.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Otoplastika – korekce odstávajících uší”

 1. […] tělesných nedostatků se nezbavíte jinak než operačním zákrokem. Spadlé víčka, odstávající uši nebo křivý nos se dají korigovat, jedině pokud půjdete pod skalpel. Pokud chcete větší […]

 2. Pavlína Soukupová napsal:

  Otoplastika – korekce odstávajících uší u 11 dívky.
  Jaké jsou možnosti a cena zákroku.
  Děkuji S pozdravem P. Soukupová

  • Otoplastika je chirurgický zákrok, který slouží k korekci odstávajících uší. Může být prováděna u dětí i dospělých, a v případě 11leté dívky je možné zvážit tento zákrok za předpokladu, že je dívka fyzicky a emocionálně zralá pro operaci.

   Existují různé metody otoplastiky, které mohou být použity k úpravě tvaru a polohy uší. Nejčastěji používaná metoda je známá jako metoda s přístupem odzadu, kdy se provádí malý řez na zadní straně ucha a následně se formuje chrupavka, aby dosáhla požadovaného tvaru a polohy. Zákrok může trvat přibližně 1-2 hodiny a provádí se obvykle pod lokální nebo celkovou anestézií.

   Cena otoplastiky se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, včetně toho, kde konkrétně se provádí, renomé a zkušenostech plastického chirurga a rozsahu zákroku. Obecně je cena otoplastiky v hodnotách kolem 10 000 Kč až 15 000 Kč. Nicméně, je důležité si uvědomit, že ceny se mohou výrazně lišit a je nezbytné cenu konzultovat přímo s plastickým chirurgem nebo klinikou, která provádí otoplastiku, aby získali konkrétní informace o cenách a možnostech financování.

   Je rovněž důležité najít kvalifikovaného plastického chirurga s dlouholetou praxí v otoplastice a konzultovat s ním všechny aspekty zákroku, včetně očekávaných výsledků, možných rizik a doby zotavení.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva