Sponzorováno

Vpáčená bradavka prsu – co na ni pomůže? 4.89/5 (9)

Vpáčená bradavka prsuO některých problémech je jen velmi těžké mluvit i s někým blízkým. Dokonce pár potíží je nám natolik nepříjemných, že je neřešíme ani s lékařem. Myslíme si, že se v tomto směru i tak nedočkáme žádné pomoci a tak to necháváme v takovém stavu, jak je to aktuální.
Přitom někdy stačí opravdu jednoduché řešení, abyste se zbavili nepříjemnosti, která vám způsobuje dlouhodobé trápení. Jedním z těchto problémů je i vpáčená bradavka. Trápí přibližně 2 procenta populace a některým ženám způsobuje i averzi vůči erotice s partnerem. Podvědomě se stydí za své tělo a tak raději kontakt s ním odmítají. Přitom řešení je v tomto případě opět poměrně jednoduché.

Jde o vrozenou vadu

Pokud jde opravdu pouze o kosmetickou záležitost, na kterou nejsou navázány jiné zdravotní problémy, tak v tom případě je vpáčení bradavky vrozenou vadou, kterou má dívka již od narození. Dojít k tomu může také během rozvoje těla v pubertě, ale mnohokrát se to do dosažení osmnáctého roku, kdy se vývoj ustálí, úplně ztratí. Jen zmíněné dvě procenta se trápí s tímto problémem celoživotně.

Druhy vpáčených bradavek

Známe tři stupně vpáčených bradavek. S prvním si dokáží pomoci i pacientky samotné, protože se dá po krátké masáži ihned vytáhnout. Dávejte však pozor, abyste to prováděli vždy s čistýma rukama, abyste si nezanesly nějakou infekci. Ve druhém stupni se již vpáčení bradavky dokola opakuje a nepomáhají ani zmíněné masáže. A do třetího stupně patří bradavky, které se nedají vytáhnout vůbec a nutný je zásah lékařů.

Komplikace při kojení

Tento problém často nastává i během těhotenství. Žena má v tom případě totiž krátké mlékovody a jak se jí prsa zvětšují, bradavka zůstává vpáčená.

U některých maminek se to může objevit už během těhotenství, u jiných tento problém nastane během kojení. Někdy je komplikací i příliš dlouhé kojení. Pokud se to však podchytí hned v začátcích, tento stav se dá velmi rychle napravit a nevyžaduje si ani chirurgický zásah. Velmi nepříjemné je to z hlediska samotného kojení. Tehdy se bradavka uvolňuje masáží, kontaktními kloboučky nebo pomocí tlaku vyvinutého injekční stříkačkou.

Pozor na náhlé změny

Dojít se však může i k situaci, kdy se vám bradavka vpáči bez těchto zmíněných důvodů. A tedy, že nejste těhotná a nemáte tento problém už od dětství. Tehdy musíte být mimořádně obezřetné a ihned navštívit lékaře.

Sponzorováno

Může totiž jít o onkologické onemocnění, které se projevuje i touto formou. Buňky začaly bujet a ty tlačí na tkáň, které reagovalo i stažením bradavky. Všechny neočekávané změny proto konzultujte ihned s lékařem.

Lékařský piercing a masáže

Váš problém se dá odstranit dvěma řešeními. Lékaři mají na výběr mezi konzervativní léčbou a chirurgickým zásahem. Pokud není bradavka příliš vpáčená, vždy se zkouší nejdříve první alternativa. Jednou z možností je absolvovat pravidelné masáže.

Lékař vám vysvětlí metody, díky kterým může dojít k úplné nápravě. Jejich pokyny však musíte dodržovat pravidelně a masáže dělat opravdu důsledně. Druhou alternativou je vsazení lékařského piercingu. Zákrok se provádí jen ambulantně a bez anestezie. Piercing tehdy působí jako jistá fixace, aby se bradavka nevtáhne zpět. Když si už na tuto polohu zvykne, po konzultaci ho může lékař opět ambulantně vybrat.

Náprava plastickou chirurgií

Chirurgický zákrok se může dělat dvěma způsoby. Vše závisí na tom, zda jste již kojily a zda ještě plánujete mít děti. Pokud ještě zvažujete těhotenství, přistupuje se pouze k uvolňování tkáně kolem bradavky.

Nevýhodou této operace je, že není až tak účinná jako druhý způsob a může se tedy stát, že navzdory investici se po krátkém čase váš stav obnoví. Druhou alternativou je prořezání mlékovodů, které způsobují tento problém. No to může nastat až tehdy, pokud žena už nikdy neplánuje kojit. Tato operace je podstatně úspěšnější a nehrozí ani návrat vašeho problému. Operace však nejsou hrazeny pojišťovnami a tak si je budete plně financovat vy. Ceny se pohybují v závislosti na kliniky od 6000 kč výše.

Přečtěte si o chirurgickém řešení bradavek více.

Malá násavka

Jednou z neinvazivních možností je i používání tzv. formování bradavek. Jsou to malé násavky, které si připevníte na prsa a vytvořením podtlaku si bradavku postupně vytáhnete. Takto je musíte mít připevněné na prsou minimálně osm hodin denně.

Používání formovací násavky však není bolestivé, jediné komplikace může způsobit v těhotenství, kdy jsou prsa citlivější a podtlak jim může způsobit bolest. Tehdy byste měli jejich pomoc vynechat. Jde o dlouhodobou léčbu, která trvá půl roku a dá se opakovat vícekrát a kombinovat i s masážemi, aby nemuselo dojít k operaci. Násavky na prsou nejsou velké a mohou se pohodlně nosit i pod podprsenkou.

Sponzorováno

TIP: Jak na bolavé bradavky?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Vpáčená bradavka prsu – co na ni pomůže?”

    1. Šárka Horváthová napsal:

      Díky za článek, opravdu mi pomohl. Jdu si koupit násavky.

      • Dana napsal:

        Dobry den, jake jsou to přesně „male“ nasavky? Našla jsem pouze od Aventu apod tvarovace bradavek pro kojeni, ale ty jsou dost velké a pro prsa po kojeni nepoužitelné

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva