Sponzorováno

Prsní implantáty, silikonová prsa, zvětšení prsou – co je důležité vědět? 4.8/5 (10)

Prsní implantáty, silikonová prsa, zvětšení prsouŽenská prsa byly od nepaměti symbolem krásy a ženskosti. Jejich velikost a forma výrazně ovlivňuje psychiku ženy. Ňadra současně představují jeden z nejdůležitějších sexuálních a erotogenních částí ženského těla.

Implantáty na zvětšení prsou se používají již od počátku 60. let. Od té doby se přibližně tři miliony žen rozhodlo pro zvětšení prsou silikonovými implantáty. Kvalita implantátů se neustále zdokonaluje. Spolupráce mezi ženami, které mají prsní implantáty, plastickými chirurgy jakož i výrobci implantátů umožňuje neustálé přizpůsobování se nejnovějším medicínským a technickým poznatkům.

Trochu z historie prsních implantátů

První prsní implantáty vyrobené v 60. letech byly kulaté a s hladkým povrchem. Koncem 80. let byly vyvinuty implantáty s texturovaným (zdrsněným) povrchem. V 90. letech byly vyrobeny první anatomické implantáty, které mají tvar kapky a svým tvarem více kopírují tvar prsu. Kulaté a kapkovité implantáty jsou základními tvary používanými při zvětšování prsů. Kromě toho existuje více druhů asymetrických implantátů – různé pro pravou a levou stranu. Všechny implantáty se vyrábějí v různých velikostech a rozměrech. Implantáty jsou plněné hlavně silikonovým gelem a fyziologickým roztokem (0,9% roztok kuchyňské soli NaCl). Byly pokusy jejich plnit i jinými materiály, (např. extrakty ze sóji, sloučeniny cukrů …) ale tyto materiály se buď vůbec neosvědčily, nebo se na trhu uchytily jen nepatrně. Nejčastěji používané jsou implantáty plněné silikonovým gelem. Tyto gely se stále zdokonalují. Vyrábějí se v různé hustotě a „tuhosti“. Mívají označení jako cohesive I, II, III, natural gel, soft touch a pod. Tuhost prsu po implantaci však závisí nejen na tuhosti gelu, ale i od tuhosti jizvy (tzv. tobolky), kterou se implantát obalí. Zatímco jemná kapsle je normální a žádoucí, neboť udržuje implantát na místě, tužší tobolka může způsobovat vyšší tuhost až deformaci prsou.
Počet žen, které se rozhodly pro zvětšení prsou, se v průběhu posledních let neustále zvyšuje.

Jak si vybrat ten správný implantát – silikon?

Neexistuje jeden nejlepší implantát pro každou ženu. Při výběru implantátu je rozhodující představa a vkus pacientky. Používáme různé typy kulatých i anatomických implantátů, abychom se co nejvíce přiblížili přáním pacientky. Nejdůležitější je důkladná předoperační konzultace s pacientkou, kde co nejpřesněji sladíme její představy s možnostmi plastické chirurgie. Podle toho zvolíme operační postup a typ implantátu. Našim zlatým standardem je kulatý implantát střední projekce pod sval. Důležité je důkladně uvolnění (přetnutí dolních a středních úponů) velkého prsního svalu, aby byly implantáty dost blízko u sebe. Umístěním implantátu mírně výš, nebo níž umíme dosáhnout větší, nebo menší plnost prsou v jejich horní části, resp. profil prsu v horní části je prakticky k nerozeznání od anatomického implantátu. Tak jak se mnozí lidé na sebe nemusí podobat, ale všichni mohou byt pěkní, tak je to i s prsy. Nejčastějším požadavkem bývá – chci mít přirozená prsa.

To znamená jen tolik, že každá pacientka má o přirozenosti jinou představu. Některé pacientky chtějí prsa s výraznějším nebo méně výrazným dekoltem, tedy výraznější plností v horním pólu, což nejlépe dosáhneme kulatým implantátem s vysokým profilem. Jiné chtějí maximum plnosti v dolním pólu a horní část splývající, co dosáhneme implantátem kapkovitého tvaru, nebo kulatým implantátem se středním nebo nižším profilem umístěným trochu níže. Další pacientky si přejí větší, nebo menší projekci dopředu, prsa více u sebe, nebo méně při sobě. U některých pacientek je nutné, kromě výběru a umístění implantátu současně s augmentací zmenšit tzv. kožní podprsenku, protože prsa jsou tak volné, že k jejich vyplnění by byl potřebný mnohem větší implantát, jak si žena přeje mít. Většinou to děláme odstraněním užšího nebo širšího pruhu kůže z okolí dvorce.

Sponzorováno

TIP: Jak na zvětšení prsů přírodní cestou

Jaké jsou možnosti uložení implantátu?

Prsní implantát může být umístěn pod prsní žlázou (subglandulárně) nebo pod prsním svalem (submuskulárně).

Uložení implantátu pod velký prsní sval

pod_svalPreferujeme uložení implantátu pod velký prsní sval (submuskulárně). V tomto případě je nutné přerušit část úponu velkého prsního svalu dole v rýze pod prsem a částečně ve středu při prsní kosti. Funkčnost svalu tímto částečným přerušením není vůbec ohrožena. Sval přikrývá jednu až dvě horní třetiny implantátu. Toto uložení zabezpečuje plynulý přechod – spád horní části prsu (s více či méně výraznou plností horní části prsu podle přání pacientky), dokonale přikrývá obrysy implantátu v horní polovině prsu, takže se implantáty před očima nerýsuje pod kůží ani u štíhlejší pacientky. Umístění implantátů pod sval také snižuje riziko infekce a kapsulární kontraktury (tuhá jizva kolem implantátu, která může způsobit jeho ztvrdnutí, v ojedinělých případech až deformaci a nutnost odstranění implantátu).

 

Umístění implantátů pod žlázu

pod_zlazuDruhá možnost je umístění implantátů pod žlázu (subglandulárně). Tuto možnost využíváme vzácněji, např. na přání aktivní pacientky, která nechce na delší dobu přerušit své intenzivní fyzické sportovní nebo pracovní aktivity, neboť doba rekonvalescence při umístění implantátů pod žlázu je kratší. Při vhodném tvaru prsů a správné volbě implantátu může umístění implantátu pod žlázu vest k esteticky velmi uspokojivým výsledkům.

 

 

 

 

Co je třeba absolvovat před operací prsou?

Před operací je nutná konzultace s lékařem. Pacientka musí absolvovat předoperační vyšetření před celkovou anestezií, které zahrnují vyšetření krve a interní vyšetření, dále ultrasonografické a eventuálně mamografické vyšetření prsů.

Jaké jsou možnosti (operační přístupy) vložení implantátu – silikonů?

Ke zvětšení prsů implantáty používáme tři chirurgické přístupy. Nejčastěji je to přístup z podprsní rýhy, dále přístup z podpaží a přístup kolem bradavky. Ve všech případech mají řezy délku cca 5 cm. Vzácně je v USA a některých zahraničních pracovištích používaný přístup z malého řezu nad pupkem, k tomu je však nutná endoskopická technika. Ta je velmi přínosná i při zavádění implantátu z podpaží.

TIP: Jak na jizvy po chirurgickém zvětšení prsou?

Jaká jsou rizika během operace silikonů?

Při každé operaci, nebo po ní může dojít ke krvácení, nebo infekci, jsou to však velmi vzácné komplikace. Krvácení se řeší vyjmutím implantátu, zastavením krvácení a opětovným vložením implantátu. Při infekci je nutné implantát vyjmout, přeléčit infekci a vložit nové implantáty, to je však možné, až cca šest měsíců po jejich vyjmutí.

Jaký je pooperační průběh po operaci prsou?

Po operaci zůstává pacientka přes noc u nás, na druhý, výjimečně třetí den odchází domů. Stehy vybíráme na 10-14 pooperační den. Pooperačně doporučujeme nošení speciální podprsenky po dobu 6 týdnů nonstop. Běžná aktivita je možná po týdnu (při umístění pod žlázu) až dvou (při umístění pod sval). Pracovní zatížení je možné po 2 – 3 týdnech (ne však fyzická práce). Lehké cvičení doporučujeme po 6 týdnech, plnou fyzickou zátěž po 3 měsících.

TIP: Jak na bolesti prsou u žen?

VIDEO: Zvětšení prsou

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Prsní implantáty, silikonová prsa, zvětšení prsou – co je důležité vědět?”

  1. […] TIP: Podívejte se jak na zvětšení prsou. […]

  2. […] naopak zdravotní či jiné komplikace? Řešení existuje. Trend současné doby je jasný – zvětšování prsou. Kromě prsních implantátů jsou stále vyhledávanější zázračné pilulky na zvětšení […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva