Sponzorováno

Rekonstrukce prsou po ablaci 4.86/5 (7)

Rekonstrukce prsou po ablaciRakovina vám nemusí viditelně ukousnout ze ženství. Z nemocnice půjdete s oběma prsy. Stejnými. Rekonstrukci prsů mají v Česku za sebou asi jen tři procenta žen, které prodělaly rakovinu. Ostatním buď nepožehná onkolog, nedovolí strach nebo nevědí, že takovou možnost vůbec mají a je plně hrazena pojišťovnou. V Maďarsku má zrekonstruované prsy po onkologickém onemocnění až třiatřicet procent pacientek.

Rok čekání

Prsy rekonstruují v nemocnicích nejdříve rok po ukončení léčby. Rok, během kterého přežila peklo i Martina. „Styděla jsem se svléknout před manželem. Mnoho vztahů se rozpadne právě proto, že žena se neumí vyrovnat se svou novou podobou. Nemohla jsem se podívat do zrcadla. Před operací jsem nosila pascalovské košíky. Teď jsem měla jeden prs zdeformovaný, nevzali mi ho totiž celý. Prsa se ​​mi nedali nijak vložit do podprsenky. Navíc mě začala bolet páteř, protože jsem jednu stranu těla zatěžovala víc než druhou. Před operací jsem byla nadšená sportovkyně, po ní jsem přestala plavat. S kamarádkami jsme předtím hrávali každý čtvrtek volejbal, teď mi bylo nepříjemné převlékat se před nimi,“ vzpomíná dvaačtyřicetiletá úřednice na těžké časy. Když se jí rány po operaci zahojily a prošla chemoterapií, začala se zajímat o rekonstrukci prsu. „Onkolog mi řekl, že pokud se během následujícího roku neobjeví recidiva, doporučí mě na zákrok, který vrátí prs do původní podoby,“ říká Martina o těžkých dvanácti měsících čekání. Už tři roky má opět stejná prsa.

Jedno prso jako druhé

Michaela měla více štěstí. Byla jednou z prvních žen, které v Košicích absolvovali záchovnou operaci. Na rozdíl od rekonstrukční se na ni nemusí čekat, protože ve chvíli, kdy chirurgové odstraní z prsu tumor, nastoupí na scénu plastičtí chirurgové. Zatímco ve světě je tento zákrok běžný, u nás se dělá jen rok. Vyžaduje úzkou spolupráci onkologů, onkochirurgů, radiologů a plastických chirurgů. Po tříhodinové operaci se však ženy budí mnohem spokojenější. „Když má žena velký prs a chirurg jí z něj část odebere, bude tam mít deformitu, jeden prs je menší a hrudník výrazně asymetrický. Naším cílem je, aby žena odcházela z nemocnice s oběma prsy stejnými,“ vysvětluje plastická chirurgická MUDr. Maryna Kačmarčíková.

Sponzorováno

Vybrat, zmenšit, doladit

Na to, aby lékaři provedli záchovnou operaci, musíte mít v prsu zhoubný nádor menší než čtyři centimetry a prsa s velikostí alespoň C. Cysty ani nezhoubné nádory se takto neoperují. „Operujeme pouze ženy s velkými prsy, neboť se dají zmenšit,“ říká primářka. Na to, abyste měli prsa stejné, lékaři vám zasáhnou i do toho zdravého. Přizpůsobí ho tomu, ze kterého chirurgové odstranili zhoubný nádor. To je příčina, která mnohé ženy od operace odrazuje. „Zatímco chirurg odstraňuje tumor a okolní tkáň, plastičtí chirurgové zmenšují zdravý prs a pak je oba sladí. Zoperované ženy podstupují chemoterapii nebo radioterapii. Neexistují důkazy o tom, že by okamžitá úprava prsů léčbu komplikovala, spíše naopak.

Pokud se deformita prsu řeší až po radioterapii, výsledky mohou být mnohem horší, protože tkáň kolem rány se změní“ tvrdí Maryna Kačmarčíková. Michaela má po operaci menší prsa, ale stejné. „Beru čtvrtý cyklus chemoterapie, měl by být poslední. Jsem na tom mnohem lépe než ženy, které při kontrolách na onkologii setkávám. Některým odstranili část prsu, jiným ho vzali celý. Léčbu zvládají mnohem hůře než já. Nevadí mi, že prsa jsou menší, jsem ráda, že je mám“ konstatuje padesátnice.

Klinický onkolog MUDr. Ladislav Saksun, PhD.
Studie nezjistily rozdíly mezi prognózou, rizikem recidivy a celkovým přežitím žen po onkoplastike oproti ženám po radikálních operacích prsu. Naopak, ženy po operacích, které zachovávají prs a po rekonstrukčních výkonech mají kvalitnější život.

Prsa zdravá i krásná

Je-li pacientce doporučeno odstranění prsu nebo prsní žlázy, měla by ji být nabídnuta i možnost rekonstrukce prsu. Ta může být provedena ihned při stejné operaci nebo s odkladem několika měsíců. Existují různé typy výkonů, z nichž operatéři na klinice Esthé vybírají. V potaz musí vždy brát tvar a velikost prsů před operací, celkové faktory, očekávání pacientky a technické možnosti. K doplnění objemu prsu může být využita vlastní tkáň, nebo je prs rekonstruován pomocí cizího materiálu.

Sponzorováno

Nejčastěji se používá silikonový implantát. Rekonstrukce prsu implantáty představuje technicky nejjednodušší způsob obnovení objemu prsu. „Kombinace s odstraněním prsní žlázy metodou subkutánní mastektomie, kdy je zachováno dostatečné množství kožního krytu, umožňuje dosažení kosmeticky velmi dobrého výsledku. Při operačním výkonu odstraňujeme žlázu a implantát vkládáme převážně pod prsní sval,“ vysvětluje MUDr. Libor Kment z kliniky plastické chirurgie Esthé.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Rekonstrukce prsou po ablaci”

  1. Isabela napsal:

   Hezký den, plastika v tomto případě se mi zdá jako dobré řešení. Koukala jsem se na druhy zákroků na těchto stránkách: http://www.medicomvip.cz/plasticka-chirurgie/plastika-prsou. Další článek na toto téma jsem našla tady: http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/esteticka-medicina/39149-rakovina-hezka-prsa-muzete-mit-i-po-ni.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva