Barevné pásky na zubních pastách a barevné čtverečky na obalu zubních past – na co tam jsou? 4.89/5 (9)

Správná péče o zuby je důležitá pro každého z nás. Není tedy překvapením, že jste při procházce uličkou v drogerii, kde prodávají zubní pasty, narazily na desítky možností co se zubních past týče. Při výběru zubní pasty většina lidí bere v úvahu složení zubní pasty, datum spotřeby, zdravotní výhody a někdy i příchuť. Bělení! Pro odstranění zubního kamene! Svěží dech! To jsou všechno běžné fráze, které uvidíte na obalech se zubní pastou.

Pojďme se podívat na zubní pasty blíže. Co znamenají barevné čtverečky na obalu zubní pasty? Nebo na co jsou dobré proužky na zubní pastě? To si v dnešním článku osvětlíme.

Barevné čtverečky na obalu zubní pasty

Na co jsou na obalu zubní pasty barevné obdélníčky?

Na co jsou na obalu zubní pasty barevné obdélníčky?

Na spodní straně obalu zubní pasty je barevný čtvereček (či obdélník). Někteří tvrdí, že barva čtverečku znamená hodně o složkách zubní pasty. Stejně jako spousta věcí na internetu, je i toto tvrzení o těchto barevných kódech zcela nepravdivé.

Barva na spodní straně zubní pasty neznamená o ingrediencích absolutně nic a neměli byste barvy používat, aby vám pomohly v rozhodnutí o nákupu zubní pasty.

Tato falešná informace o barevných kódech na tubě pasty koluje internetem už nějakou dobu. Ve spodní části tuby je malý barevný čtverec a barva, ať už černá, modrá, červená nebo zelená, údajně odhaluje složky zubní pasty:

 • zelená: vše přírodní
 • modrá: přírodní plus lék
 • červená: přírodní a chemická
 • černá: čistá chemická látka

Toto je opravdu velká hloupost!

Barevný obdélník vlastně nemá vůbec nic společného se složením zubní pasty. Je to prostě značka vytvořená během výrobního procesu. Značky čtou světelné snímače, které upozorňují stroje, kde by měl být obal rozřezán, složen nebo zapečetěn. To je vše.

Tyto značky mají mnoho barev a nejsou omezeny na zelenou, modrou, červenou a černou. Různé barvy se používají na různých typech obalů nebo s různými senzory a stroji. Jinými slovy, všechny barvy znamenají přesně to samé.

Pokud opravdu chcete vědět, co je ve vaší zubní pastě, můžete si vždy přečíst ingredience vytištěné na krabičce zubní pasty. O barvu čtverečku se zde tedy nemá smysl vůbec opírat. Jasně, nemůžeme vám zaručit, že vaše zubní pasta není ďábelsky chemická, ale radši si přečtěte seznam ingrediencí na obalu. Barevný čtvereček vám nic neprozradí.

Barevné linie na samotné zubní pastě

Na co jsou na pastě proužky?

Na co jsou na pastě proužky?

Barevné linie jsou přeci super reklamou. Vypadají krásně. A proto tam také jsou. Další význam nemají.

Jak se takto krásně do pasty dostanou? Celé kouzlo spočívá ve speciální technologii výroby: od speciálního složení pasty po plnící zařízení a někdy i typ tuby.

Základem jsou stejné reologické vlastnosti všech tří barevných fází pasty a zejména jejich viskozita tak, aby ani při plnění ani při běžně užívaném tlaku na tubu nedocházelo k jejich smíchání. Při plnění tub je používáno speciální plnící zařízení, kdy každá barva v pastě je plněna z vlastního zásobníku. Tlak a rychlost plnění jsou přitom velmi pečlivě kontrolovány.

Plnící zařízení zajistí, že se jednotlivé barevné proužky dostanou přesně na své místo a jsou rovnoměrně rozloženy v celé tubě. Výsledkem je zubní atraktivní podoba zubní pasty s barevnými proužky tak, jak ji znáte.

Snad jsme vás článkem a pravým významem proužků na zubní pastě nezklamali.

VIDEO: Jak se vyrábí zubní pasta (anglicky)

Co si ještě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva