Sponzorováno

Samovyšetření varlat – proč dělat? A jak správně na to? 4.58/5 (12)

 • Samovyšetření varlat je důležitým krokem při sledování zdraví mužů a odhalování možných změn nebo potenciálních problémů. Pravidelné samovyšetření může pomoci včas odhalit případné nesrovnalosti nebo změny v oblasti varlat, což může být klíčové pro prevenci nebo včasnou diagnostiku některých onemocnění, včetně rakoviny varlat.
 • Samovyšetření varlat provádějte, když jsou varlata v teple, například při sprchování nebo po teplé koupeli. Teplota varlat je obecně nižší než teplota těla, což umožňuje lepší palpaci.
 • Můžete u toho stát nebo se posadit, ale ujistěte se, že máte pohodlný přístup ke svým varlatům.
 • Vizuálně vyhodnoťte varlata. Pohlédněte na varlata v zrcadle a hledejte případné změny ve tvaru, velikosti, barvě nebo struktuře varlat.
 • Pomalu obejděte každé varle prsty. Cítíte hladkou, stejnou povrchovou strukturu? Mějte na paměti, že jedno varle může být obvykle trochu větší než druhé.
 • Zajímejte se o přítomnost uzlů, hrudkovitých struktur nebo bolesti. Lehoučce klepněte na varlata, abyste zjistili, jestli je přítomna nějaká bolest nebo nepohodlí.
 • Při samovyšetření zkontrolujte také oblast nadvarlatu (epididymis), která se nachází na zadní straně každého varlete. Měla by být měkká a hladká.
 • Pozorujte jakékoli změny: Pokud zjistíte jakékoli změny, jako jsou nové hrudky, otoky, bolest nebo jiné neobvyklé příznaky, obraťte se na lékaře. Čím dříve jsou problémy odhaleny, tím lépe.
 • Pravidelné samovyšetření varlat je důležitým prvkem péče o mužské zdraví.

Rakovina varlat vzniká, když se rakovinné buňky začnou vyvíjet a množit v jednom nebo někdy v obou varlatech. Varlata jsou žláza, která produkuje spermie a testosteron. Provádění pravidelných samovyšetření varlat doma může pomoci včas identifikovat jakékoli znepokojivé příznaky.

U každého muže, který má varlata, se může vyvinout rakovina varlat. Přestože se jedná o relativně vzácnou rakovinu, je nejčastější u mužů ve věku 15–35 let, ačkoli se může vyskytnout v jakémkoli věku.

Výhled pro muže s včasnou diagnózou rakoviny varlat je extrémně pozitivní, 97 % přežívá alespoň dalších 5 let po obdržení diagnózy. Klíčovým způsobem, jak pomoci včasné diagnóze rakoviny varlat, je časté domácí samovyšetření varlat.

V tomto článku se podíváme na důležitost samovyšetření varlat a na to, jak ji mohou muži provádět sami doma.

Jak, kdy a jaká frekvence samovyšetření varlat?

Samovyšetření je vhodné provádět jednou měsíčně od puberty. Samotné samovyšetření varlat zabere jen pár minut. Nejlepší čas je buď během sprchování nebo koupele nebo bezprostředně po nich. Je to proto, že teplá voda uvolňuje sval v šourku a okolních semenných provazcích, což umožňuje varlatům sestoupit dále a to vlastně usnadňuje pociťování jakýchkoli abnormalit.

Samovyšetření varlat - ilustrace

Samovyšetření varlat – ilustrace

 

K samovyšetření varlat se doporučují následující kroky:

 1. Když stojíte před zrcadlem, jemně držte šourek (lidově pytlík) a hledejte na kůži jakýkoli otok.
 2. Všimněte si velikosti a hmotnosti každého varlete. Je běžné, že jedno varle je větší než druhé a jedno visí níže, takže to by u vás nemělo vyvolávat obavy. To je v pohodě.
 3. Každé varle důkladně prohlédněte oběma rukama, jedno po druhém. Jemně a bez většího tlaku. Položte oba palce na varle a ukazováček a prostředníček pod něj.
 4. Jemně otáčejte varlata, prohmatejte případné nové hrudky nebo otoky. Projděte všude kolem a pod varlatem. Varlata by měla být měkká a pevná, ale ne tvrdá. Pevnost by měla být všude stejná a varle by se mělo volně pohybovat v šourku.
 5. Prsty projděte jemně i měkkou strukturu podobnou trubici, která vede nad a za varlatem. Toto se nazývá epididymis (nadvarle). Spermie v ductus epididymidis dozrávají a jsou zde skladovány (v nepohyblivé formě, především v oblasti ocasu nadvarlete). Když se seznámíte s tím, jaký tvar má nadvarle, vyhnete se záměně za hrudky a abnormality.

Provedením těchto kroků jednou měsíčně si snáze všimnete jakýchkoli změn, které mohou vyžadovat lékaře. Mezi změny, které je třeba hledat, patří následující:

Sponzorováno

 • jakékoli hrudky nebo hrbolky na varlatech (mějte na paměti, že hrudky, které mohou naznačovat rakovinu varlat, mohou být často nebolestivé)
 • jakákoli změna velikosti varlete
 • pocit těžkosti ve varlatech
 • jakákoli změna ve struktuře varlete
 • jakákoli bolest nebo nepohodlí při vyšetření varlete
 • tupá bolest v tříslech nebo dolní části zad

Proč provádět samovyšetření varlat?

V mnoha případech mohou muži odhalit časné příznaky rakoviny varlat provedením samovyšetření varlat doma. Samovyšetření je jednoduché, neinvazivní a trvá jen několik málo minut. Samovyšetření je klíčovým krokem při odhalování jakýchkoli změn, které mohou vyžadovat kontrolu lékařem.

Je však běžné, že se pánové při rozhovorech o svém zdraví varlat cítí nepříjemně, což vede k mylným představám a nedostatku důvěry v to, co mají dělat.

Byl proveden jeden průzkum, který zkoumal znalosti a postoje mužů k rakovině varlat a samovyšetření varlat. Průzkumu se zúčastnilo více než 1000 mužů ve věku 18–45 let. Bylo zjištěno následující:

 • Jen necelých 30 % mužů uvádí, že nevěděli, že je důležité udělat si samovyšetření varlat.
 • 17 % mužů uvádí, že vědí, že samovyšetření je důležité, ale neví, jak ho správně provést.
 • Necelé dvě třetiny mužů uvádějí, že by kontrolovali varlata pravidelněji, kdyby věděli, jak důležité je toto samovyšetření.
 • Téměř 80 % mužů uvádí, že jejich největší strach z rakoviny varlat je, že ji nepřežijí, přestože rakovina varlat má často velmi pozitivní výhled.

Ačkoli je to pro některé obtížné téma, informovanost, časté samovyšetření varlat a otevřená komunikace s lékařem jsou důležité pro dosažení pozitivního výhledu v oblasti rakovinu varlat.

Kdy kontaktovat lékaře?

Na mladé muže je často vyvíjen tlak, aby si udržovali kulturu maskulinity, což může působit jako bariéra, která jim brání vyhledat lékařskou pomoc. Kvůli této a jaksi intimní povaze zdraví varlat se muži nemusí cítit pohodlně při kontaktování lékaře o změnách na jejich varlatech – to je důvod, proč to nedělají okamžitě, ale čekají, dokud se příznaky nezhorší. Muži, kteří pociťují příznaky nebo změny ve varlatech, čekají v průměru 5 měsíců, než kontaktují lékaře.

Ale, jak jsme si ve článku řekli, včasné odhalení je klíčovým faktorem pozitivnějšího výhledu v léčbě rakoviny varlat, protože je možné, že se v pozdějších fázích rozšíří do dalších částí těla. Pokud muž zaznamená některou z výše uvedených změn nebo má jakékoli obavy o zdraví varlat, dalším krokem je urychleně vyhledat radu lékaře.

Ve skutečnosti existuje mnoho jiných důvodů, proč může dojít k nějaké změně na varlatech, než je rakovina. Jedním z příkladů je třeba nahromadění tekutiny v šourku, nazývané hydrokéla.

Změny na varlatech mohou být také způsobeny varikokélou, ke které dochází při zvětšení žil uvnitř šourku. Epididymitida a orchitida také způsobují změny ve varlatech, ale jsou obvykle spojeny s bolestí.

Vzhledem k tomu, že existuje celá řada stavů, které mohou způsobit tyto příznaky, je důležité kontaktovat lékaře o jakýchkoli změnách na varlatech, aby se rakovina varlat buď vyloučila, nebo byla včas zachycena.

Pokud se lékař domnívá, že existuje šance na rakovinu varlat, zařídí další testy, aby rozhodl o nejlepším postupu léčby.

Souhrn

Existuje mnoho stavů, které mohou způsobit změny na varlatech, a i když je to vzácné, rakovina varlat je jedním z nich. Je běžné, že si mu6 při samovyšetření všimne časných příznaků rakoviny varlat.

Pánové, pamatujme zejména na to, že s včasnou diagnostikou a s včasnou léčbou je výhled pro většinu lidí s diagnózou rakoviny varlat mimořádně pozitivní.

Takže pánové, až se příště budete sprchovat, víte co máte dělat…

A dále si přečtěte

VIDEO: Samovyšetření varlat – Jak správně samovyšetřovat varlata

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva