Sponzorováno

Nebezpečí v podobě pohlavních chorob – jak na prevenci? 4.71/5 (7)

  • Pohlavně přenosné choroby představují vážné nebezpečí pro zdraví jednotlivců a mohou mít závažné důsledky.
  • Mnoho pohlavně přenosných chorob může způsobit závažné zdravotní komplikace, včetně chronických onemocnění, poškození reprodukčního systému a orgánů.
  • Pokud je těhotná žena infikována pohlavně přenosnou chorobou, může dojít k přenosu infekce na novorozence během těhotenství nebo porodu, což může mít vážné následky.
  • Některé pohlavně přenosné choroby, zejména syfilis a genitální herpes, mohou zvýšit riziko přenosu viru HIV.
  • U některých pohlavně přenosných chorob, jako je chlamydie, může dojít k poškození reprodukčních orgánů, což může vést k neplodnosti u postižených jednotlivců.
  • Pohlavně přenosné choroby mohou mít značný psychosociální dopad na jednotlivce, včetně stigmatizace, emocionálního stresu a problémů ve vztazích.
  • Některé pohlavně přenosné choroby, jako je syfilis, mohou zvýšit náchylnost k jiným infekcím a zhoršit celkový zdravotní stav.
  • Je důležité si být vědom nebezpečí spojených s pohlavně přenosnými nemocemi a pravidelně se testovat, zejména při rizikovém sexuálním chování. Prevence, včetně používání kondomů a pravidelných lékařských kontrol, je klíčová pro minimalizaci rizik spojených s těmito chorobami.

Nebezpečí v podobě pohlavních chorobPohlavní choroby jsou v dnešní době velkým strašákem. Jejich výskyt a šíření neustále stoupá, a to především ve větších městech a rozvinutých aglomeracích. Ne nadarmo jsou označovány za sociální choroby.

Pohlavní choroby přestavují velký zásah pro lidský organismus a velice závažný zdravotní problém. Mnohdy bezpříznakový průběh onemocnění a dlouhé inkubační doby mají negativní dopad na úspěšnou léčbu, ale také další šíření na nic netušící okolí. Nakažený totiž velmi často o svém onemocnění dlouhou dobu neví, neboť první příznaky se skutečně mohou ohlásit až po několika měsících.

Přitom paradoxně právě včasně zahájená léčba je mnohdy jediným klíčem k úspěchu v boji proti pohlavním chorobám. Dalším problémem bývá rezistence virů na nasazená antibiotika.

Co to vlastně pohlavní choroby jsou?

Pohlavní choroby jsou infekční choroby přenášené pohlavním stykem nebo krví. Zařadit mezi ně lze např. opary, kvasinkové a chlamydiové infekce, žloutenku, kapavku, syfilis, měkký vřed, tříselný vřed, venerický lymfogranulom a v neposlední řadě i jedno z nejzávažnějších onemocnění – tj. AIDS (HIV). Nejohroženější skupinu tvoří sexuálně aktivní lidé ve věku od 18 do 40 let.

Podle původu nákazy lze pohlavní choroby rozdělit na

  • virové
  • bakteriální

Mezi virové pohlavní choroby patří např. opary, žloutenka nebo AIDS. Tento druh pohlavních chorob je velmi obtížně léčitelný. Léčba většinou spočívá ve zmírňování příznaků.

Mezi bakteriální pohlavní choroby patří např. kapavka, syfilis, chlamydie atd. Jejich léčba většinou spočívá v užívání antibiotik. Důležitá je léčba obou sexuálních partnerů, aby nedocházelo k neustálému předávání nemoci.

Sponzorováno

Prevence pohlavně přenosných nemocí

Mezi nejdůležitější preventivní opatření patří v první řadě bezpečný sex. To zahrnuje především důkladnou znalost sexuálního partnera, omezení počtu sexuálních partnerů a v neposlední řadě používání kondomu. Pouze ten totiž dokáže minimalizovat riziko přenosu většiny pohlavních chorob.

Existují však i takové pohlavní choroby, kterým nelze i přes použití kondomu v přenosu zabránit, např. syfilis, svrab, kondylomata nebo muňky.

Samozřejmostí by měla být také dostatečná sexuální hygiena. Není však dobré používat parfémovaná mýdla přímo na intimní partie. Zde je lepší sáhnout po speciálním intimním mýdlu s kyselým pH. Důležitý je také např. směr čištění intimních partií zepředu dozadu, ne naopak. Není dobré používat přílišné množství pracího prostředku na spodní prádlo. Není také dobré dlouhodobé nošení těsných kalhot.

Co dělat v případě nákazy

Jak už bylo zmíněno, pohlavní choroby mývají celkem dlouhou inkubační dobu. Proto je důležité při prvotním podezření ihned navštívit lékaře. Léčba pohlavních chorob je specifická a patří do rukou odborníků – venerologů.

Mezi příznaky pohlavních chorob patří např. zarudnutí, bolestivost, výskyt vyrážky nebo vřídků na postiženém místě (močové či pohlavní ústrojí, dutina ústní, konečník, kůže a další), časté bývají také výtoky z pochvy nebo močové trubice. Zanedbaná léčba pohlavních chorob může vést až k poruchám plodnosti, vzniku mimoděložního těhotenství, potratu, nebo předčasnému porodu. Výjimkou není ani přenos choroby z matky na potomka, a to v období těhotenství, během porodu nebo při kojení.

V případě podezření na pohlavní chorobu se vyhněte pohlavnímu styku! V případě potvrzení diagnózy je potřeba do léčby zapojit také životního partnera nebo předešlé náhodné sexuální partnery.

Podezření na pohlavně přenosnou chorobu je vážné a vyžaduje okamžité jednání. Zde jsou kroky, které můžete podniknout, pokud máte podezření na takovou nemoc:

Konfrontujte situaci: Pokud máte důvod k podezření na pohlavně přenosnou chorobu, je důležité nezdržovat návštěvu lékaře. Čím dříve se situace řeší, tím lépe.

Vyhněte se sexuálním aktivitám: Aby se zabránilo dalšímu přenosu, je důležité do vyjasnění situace vynechat sexuální aktivity. Je-li potvrzena pohlavně přenosná nemoc, informujte své sexuální partnery, aby mohli rovněž vyhledat lékařskou pomoc a testování.

Konzultujte nemoc s lékařem: Navštivte svého lékaře nebo specializovaného odborníka na pohlavně přenosné infekce. Lékař vám může provést potřebné testy k potvrzení nebo vyvrácení diagnózy.

Dodržujte léčbu: Pokud je diagnóza potvrzena, lékař vám předepíše vhodnou léčbu. Je velmi důležité dodržovat plán léčby, a to i přesto, že mohou být příznaky lehké nebo dokonce nepřítomné.

Informujte sexuální partnery: Je eticky odpovědné informovat své současné a případně i bývalé sexuální partnery o diagnóze, aby mohli vyhledat lékařskou pomoc a testování. Některé pohlavně přenosné choroby mohou být asymptomatické, takže je důležité upozornit i ty, kteří nemusí mít příznaky.

Dodržujte preventivní opatření: Po uzdravení nebo úspěšném ovládnutí pohlavně přenosné choroby je důležité dodržovat preventivní opatření, aby se minimalizovalo riziko opakované infekce. To může zahrnovat používání kondomů a pravidelné testování.

Sponzorováno

Je klíčové upozornit, že v případě podezření na pohlavně přenosnou chorobu by měl být návštěva lékaře provedena co nejdříve, aby se předešlo komplikacím a dalšímu přenosu infekce.

A dále si u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva