Sponzorováno

Může hraní fotbalu vést k poškození mozku? 4.67/5 (3)

Může hraní fotbalu vést k poškození mozku?Fotbal je velmi populární týmový sport, a jeden z mála, který nevyžaduje mnoho ochranných pomůcek. Ale studie profesionálních fotbalistů ukazuje, že i bez důkazů o vážném poranění hlavy, může fotbal způsobit změny v určitých částech mozku. „Použili jsme složité MR vyšetření bílé hmoty v mozku profesionálních fotbalistů, kteří neměli žádné příznaky a žádné známé otřesy mozku, a ve srovnání se skupinou plavců, jsme zjistili změny v bílé hmotě,“ uvedla vedoucí studie Dr. Inga Koerichová z Ludwig – Maximilians univerzity v Mnichově v Německu.

„Tyto změny byly nalezeny i u ostatních hráčů kontaktních sportů. Byly jemné, ale byly tam. Je těžké říci, zda se příznaky budou v budoucnu vyvíjet, ale změny jsou v oblastech mozku, které jsou důležité pro paměť a pozornost,“ vysvětlila Koerichová.

Nejvíce hráčů čili nejvíce zranění?

Více než 250 milionů dětí a dospělých hraje fotbal, čili jde o nejpopulárnější sport na světě, alespoň podle základních informací ve studii. A je to také jediný sport, kde je nechráněná hlava hlavním bodem styku s míčem. Potenciální problémy spojené s traumatickým poraněním mozku, jako jsou otřesy, jsou všem dobře známé. Není však jasné, zda opakované údery do hlavy nemají vliv na zjevné poranění a mohou následně vést k poškození mozku.

Sponzorováno

Profesionálové v ohrožení

Odborníci rekrutovali dvanáct profesionálních německých fotbalistů, kteří byli od dětství trénováni pro sportovní kariéru, a porovnali je se skupinou plavců, což jsou sportovci s nízkým rizikem poranění hlavy.

Fotbalisté i plavci prošli zobrazovacím skenerem, který poskytuje detailní snímky mozku. Výzkumníci se na snímky podívali a nezjistili žádné abnormality. Ale objevily se rozdíly ve struktuře bílé hmoty v mozku. Bílá hmota je komunikační síť, která vysílá zprávy mezi neurony (šedá hmota) v mozku. Hlavní autorka studie Martha Shentonová, profesorka psychiatrie na Harvard Medical School, poznamenala, že vědci nevědí, co způsobilo změny v bílé hmotě fotbalistů, jen to, že došlo ke změně. „Mohlo by to být z kontaktu s míčem, nebo z důvodu bitev s ostatními hráči nebo náhlého zrychlení,“ řekla Shentonová.

Fotbal ale nezakazujte

Obě autorky studie uvedly, že by se děti neměly odrazovat od hraní fotbalu na rekreační úrovni, ale že je třeba udělat více studií, aby zjistili, zda tyto změny způsobí dlouhodobé škody.

Dr. Jeffrey Bazarian profesor urgentní medicíny v New Yorku potvrdil, že tato studie by neměla způsobit, aby rodiče zakázali dětem kontakt s míčem U profesionálních hráčů je kontakt hlavy s míčem mnohem pravděpodobnější než původce zranění mozku.

„Je také důležité si uvědomit, že když se zeptáte sportovců, ať už měli otřes mozku, mohou nenahlásit zranění. Pokud mají otřes mozku, znamená to, že nemohou hrát. Navíc, ne vždy vědí, zda měli otřes mozku,“ řekl Bazarian. „Snažíme se zodpovědět otázky, ale je třeba hráče sledovat v budoucnosti a ne se ohlížet dozadu,“ dodal Bazarian.

Sponzorováno

Máte s fotbalem a zdravotními problémy nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A co dál ke čtení?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva