Toxické megakolon – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (14)

Sponzorováno

Co je toxické megakolon?

Tlusté střevo je nejnižší část trávicího traktu. Zahrnuje vaše slepé střevo, tlusté střevo a konečník. Tlusté střevo dokončuje proces trávení tím, že absorbuje vodu a odvádí odpad (stolici) do konečníku.

Některé podmínky mohou způsobit poruchu funkce tlustého střeva. Jedním z takových stavů je toxické megakolon nebo megarectum. Megakolon je obecný termín, který znamená abnormální dilataci tlustého střeva. Toxické megakolon je termín používaný k vyjádření závažnosti stavu.

Toxické megakolon je vzácný. Jedná se o rozšíření tlustého střeva, které se vyvine během několika dní a může být život ohrožující. Může to být komplikace zánětlivého onemocnění střev (jako je Crohnova choroba).

Příčiny – co způsobuje toxické megakolon?

Jednou z příčin toxického megakolonu je zánětlivé onemocnění střev (IBD). Zánětlivá onemocnění střev způsobují otoky a podráždění v částech trávicího traktu. Tato onemocnění mohou být bolestivá a způsobit trvalé poškození tlustého a tenkého střeva. Příklady IBD jsou ulcerózní kolitida a Crohnova choroba. Toxické megakolon může být také způsoben infekcemi, jako je kolitida Clostridium difficile.

K toxickému megakolonu dochází, když zánětlivá onemocnění střev způsobí, že se tlusté střevo rozšíří a roztáhne se. Když k tomu dojde, tlusté střevo není schopno odstranit plyn nebo výkaly z těla. Pokud se v tlustém střevě hromadí plyn a výkaly, může dojít k prasknutí tlustého střeva.

Prasknutí tlustého střeva je životu nebezpečné. Pokud vaše střeva prasknou, bakterie, které se normálně nacházejí ve vašem střevě, se uvolní do břicha. To může způsobit vážnou infekci nebo dokonce smrt. Toxické megakolon je opravdu obávanou komplikací chorob střev a ohrožuje pacienta akutně na životě svými komplikacemi.

Je důležité si uvědomit, že existují i ​​jiné typy megakolonu. Mezi příklady patří vrozená dilatace tlustého střeva. I když i tento stav může rozšířit a poškodit tlusté střevo, není způsoben zánětem nebo infekcí.

Jaké jsou příznaky toxické megakolonu?

Když dojde k toxickému megakolonu, tlusté střevo rychle expanduje. Příznaky stavu se mohou objevit náhle a mohou být následující:

 • bolest břicha
 • nadýmání břicha (distenze)
 • citlivost břicha
 • horečka
 • rychlá srdeční frekvence (tachykardie)
 • šok
 • krvavý nebo hodně častý průjem
 • bolestivé pohyby střev

Toxické megakolon je život ohrožující stav. Pokud se tyto příznaky objeví, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Jak je diagnostikován toxické megakolon?

Pokud se u vás objeví příznaky toxického megakolonu, může lékař potvrdit vaši diagnózu fyzickou prohlídkou a dalšími testy. Zeptá se vás na vaši historii zdraví a na to, zda máte IBD. Lékař také zkontroluje, zda máte citlivé břicho a zda slyší zvuky střev přes stetoskop umístěný na břiše.

Sponzorováno

Pokud má váš lékař podezření, že máte toxické megakolon, může vám nařídit více testů. Mezi další testy k potvrzení této diagnózy patří:

 • rentgenové vyšetření břicha
 • CT břicha
 • krevní testy, jako je kompletní krevní obraz (CBC) a krevní elektrolyty

Léčba – jak se léčí toxické megakolon?

Léčba toxického megakolonu obvykle zahrnuje chirurgický zákrok. Pokud se u vás tento stav objeví, budete přijati do nemocnice. Dostanete tekutiny, aby se u vás zabránilo šoku. Šok je život ohrožující stav, ke kterému dochází, když infekce v těle způsobí rychlý pokles krevního tlaku.

Jakmile je váš krevní tlak stabilní, budete potřebovat operaci k léčbě toxického megakolonu. V některých případech může toxické megakolon způsobit perforaci tlustého střeva. Toto je třeba opravit, aby se zabránilo vniknutí bakterií z tlustého střeva do těla.

I když nedojde k perforaci, tkáň tlustého střeva může být oslabená nebo poškozená a je třeba ji odstranit. V závislosti na rozsahu poškození možná budete muset podstoupit kolektomii. Tento postup zahrnuje úplné nebo částečné odstranění tlustého střeva.

Během a po operaci budete užívat antibiotika. Antibiotika pomohou předcházet závažné infekci známé jako sepse. Sepse způsobuje těžkou reakci v těle, která je často život ohrožující.

Prevence – jak můžete zabránit toxickému megakolonu?

Toxické megakolon je komplikací IBD nebo infekcí. Pokud máte některý z těchto stavů, měli byste se řídit radami svého lékaře. To může zahrnovat změny životního stylu a užívání určitých léků. Dodržování pokynů lékaře vám pomůže kontrolovat příznaky IBD, předcházet infekcím a snížit pravděpodobnost vzniku toxického megakolonu.

Jaký je dlouhodobý výhled pacientů?

Pokud se u vás vyvine toxické megakolon a okamžitě vyhledáte léčbu v nemocnici, bude váš dlouhodobý výhled dobrý. Vyhledání urgentního lékařského ošetření tohoto stavu pomůže předcházet komplikacím, včetně:

 • perforace (prasknutí) tlustého střeva
 • sepse
 • šok
 • kóma

Pokud se vyskytnou komplikace toxického megakolonu, možná bude muset váš lékař přijmout závažná opatření. Úplné odstranění tlustého střeva může vyžadovat zavedení ileostomie. Toto zařízení odstraní výkaly z vašeho těla po odstranění střeva.

Sponzorováno

Toxické megakolon je tedy extrémní rozšíření tračníku spojené s rizikem otravy krve.

A co si ještě o střevech přečíst?

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva