Sponzorováno

Antibiotika a mladí lidé? Často je nadužívají, čímž oslabují jejich účinky 4.81/5 (21)

Mladí lidé antibiotickou rezistenci často podceňují

Mladí lidé antibiotickou rezistenci často podceňují

Společný výzkum agentury Engage Hill a REMMARK přinesl zajímavá zjištění o užívání antibiotik mladými lidmi ve věku 16-24 let. Ve srovnání se staršími ročníky přistupují k užívání antibiotik lehkovážněji a neuvědomují si rizika spojená s nesprávným užíváním antibiotik.

Pojďme se v tomto článku podívat jak je to s užíváním antibiotik mezi mladými.

Zrychlené životní tempo se promítá i do léčby nemocí. Každý chce být hned a velmi rychle zdravý. Osvědčeným lékem bývají právě antibiotika (ATB). Jenže ta nevyřeší všechny problémy a při nesprávném užívání přestávají fungovat.

„Chápu, že především mladí lidé chtějí být zdraví co nejrychleji. Jenže antibiotika nevhodným a lehkomyslným zacházením přicházejí o své léčivé účinky. Tento negativní trend se nazývá antibiotická rezistence. Pokud je nebudeme užívat jen na předpis od lékaře a dle jeho pokynů, nebudou za pár let fungovat. Neexistuje nic, co je dokáže plnohodnotně nahradit,“ varuje doc. MUDr. Helena Žemličková, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika.

Jaké alarmující údaje vyplynuly z průzkumu?

Jak je to tedy u mladých lidí s antibiotiky?

Předepsání ATB nejčastěji vyžadují převážně mladí

O antibiotika aktivně požádalo téměř 40 % dotazovaných. Průměr zvedala skupina 16-24 let (muži 45,7 %, ženy 50,8 %).

Více než 50 % mladých si mylně myslí, že ATB urychlí léčbu nachlazení

Nejzkreslenější informací o ATB u mladých je, že zkrátí léčbu nachlazení. U skupiny 16-24 let s tímto nesprávným tvrzením souhlasí 52,3 %, kdežto u skupiny 55-65 let „pouhých“ 27,8 %.

Sponzorováno

25 % mladých uvedlo, že si ATB naordinovali sami

To, že máme podobné příznaky onemocnění, ještě neznamená, že choroba je způsobena stejným původcem a zaberou antibiotika.

Je zarážející, že je má tolik lidí, ačkoliv jsou jen na lékařský předpis. Účinnost antibiotik zachováme pouze správným užíváním, důvěřujme lékařům.

Téměř 20 % mladých mužů ATB nedobere

Jakmile se jim uleví, myslí si, že je problém vyřešen. Jenže předepsaná dávka ATB má své opodstatnění. Pokud by se vám něco nezdálo, vždy se ptejte lékaře.

Více než polovina mladých si schovává ATB pro další budoucí využití

Ve skupině do 24 let uvádí 51,9 %, že má v domácí lékárničce přípravek obsahující antibiotikum.

„Zbytky antibiotik by se měly vracet zpátky do lékárny. V případě potřeby je lékař znovu předepíše,“ dodává H. Žemličková.

Nerozvážné užívání antibiotik má vážné následky

V současnosti zemře v Evropě každý rok 33 000 lidí v důsledku antibiotické rezistence. Některé studie odhadují, že pokud bude trend pokračovat stejným tempem, stoupne číslo v roce 2050 na 10 milionů, což by bylo více než rakovina.

Sponzorováno

Více na www.antibiotickarezistence.cz.

A co dalšího si přečíst?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva