Sponzorováno

Syndrom cizí ruky aneb když si končetina dělá, co chce 4.85/5 (13)

Strangelove syndrome nebo anarchic hand syndrome) je vzácná neurologická porucha

Strangelove syndrome nebo anarchic hand syndrome) je vzácná neurologická porucha

Ruka škrtící svého majitele zní jako námět laciné hororové povídky, ovšem málokdo tuší, že takto se projevující porucha skutečně existuje.

Snad každý z nás ví, že lidský (koncový) mozek se skládá z pravé a levé hemisféry, přičemž různé funkce mohou sídlit spíše v jedné nebo druhé z nich.

Nutno však poznamenat, že populární představy o tom, co sídlí „vpravo“ a „vlevo“ nejsou ve skutečnosti příliš přesné. Obě hemisféry mozku spolu komunikují prostřednictvím provazce nervových vláken, označovaného jako mozkový trámec, kalózní těleso. Ačkoli se to může zdát bizarní, v případě pacientů s těžkou epilepsií lékaři mohou přistoupit k zákroku, kterým je toto těleso přerušeno. Proč?

Další příčiny: syndrom cizí ruky může být způsoben několika faktory. U některých lidí se objeví syndrom cizí ruky po mrtvici, traumatu nebo nádoru. Někdy je syndrom spojen s rakovinou, neurodegenerativními chorobami a mozkovými aneurysmaty.

Chirurgické přerušení mozkového trámce

Epileptický záchvat si lze představit jako elektrickou bouři, která se z jednoho místa začíná šířit do okolí, avšak je-li mozkový trámec přerušen, signály se nemohou šířit do druhé poloviny mozku, a tím se ve většině případů sníží jejich intenzita.

Mezi běžnější problémy po tomto zákroku patří zhoršená koordinace, potíže s rovnováhou či řečí, které jsou ve své podstatě pochopitelné.

U některých pacientů ovšem dochází k rozvoji takzvaného syndromu cizí ruky. V takovém případě se končetina, nejčastěji levá ruka, projevuje nezávisle na pacientově vůli, a může se dokonce chovat v rozporu s ní.

Kupříkladu uchopí telefon a začne s ním manipulovat, ačkoli pacient nic takového v úmyslu neměl, nebo rozvazuje tkaničku na jedné botě, zatímco pacient si zavazuje druhou. Dokonce dochází k situacím, kdy je třeba zdravou rukou oné „cizí“ ruce zabránit v pohybu.

Tato skutečnost vedla některé vědce k úvahám nad tím, zda rozdělení mozku ve své podstatě nevede k vytvoření dvou různých vědomí, což by bylo dalším, velice zajímavým argumentem proti jakémukoli spirituálnímu rozměru lidského vědomí. Nutno však říct, že tato teorie nebyla potvrzena a jedna z prací vydaná v roce 2017 se spíše přiklání k tomu, že ve skutečnosti k rozštěpení vědomí nedochází.

Sponzorováno

Diagnostika syndromu cizí ruky je komplikovaná, protože je to neurologická porucha, která postrádá psychiatrickou složku. To ztěžuje diagnostiku, protože problémy s chováním jsou běžnější než syndrom cizí ruky. Příznaky mohou být někdy přičítány psychiatrické poruše, která může být pro postiženého frustrující.

Ač se nám to může jevit jako těžko uvěřitelné, hodnocení kvality života vnímají pacienti syndrom cizí ruky lépe než časté epileptické záchvaty.

Možnosti léčby

Na syndrom mimozemské ruky neexistuje lék. Terapie a farmakologické možnosti syndromu cizí ruky postrádají nějaký vývoj, ale vědci stále pracují na léčbě ke snížení symptomů. Lidé, kteří mají syndrom cizí ruky po onemocnění mozku nebo mrtvici, se mohou po nějaké době zotavit. U lidí s neurodegenerativními chorobami je však zotavení méně úspěšné.

Tento stav lze léčit nebo zvládat pomocí kontrolních terapií svalů, jako je botulotoxin a neuromuskulární blokátory. Benzodiazepiny byly v některých případech úspěšné (zdroj zde), ale behaviorální techniky se zdají být prospěšnější.

Terapie pomocí zrcadlového boxu, tedy zrcadlové terapie, techniky kognitivní terapie a behaviorální terapie při učení úkolů mohou pomoci zvládat příznaky. Pomoci mohou i vizuálně prostorové koučovací techniky. Někdy se jedinec pokusí omezit svou cizí ruku tím, že ji podrží mezi nohama nebo na ní bude sedět. Někteří lidé mohou zjistit, že je užitečné držet předmět v cizí ruce, aby se jí takto zabránilo v plnění úkolů.

Lékař může doporučit fyzikální a pracovní terapii.

A pár rychlých faktů o syndromu cizí ruky

Zde je několik faktů o syndromu cizí ruky:

  • Poprvé byl zaznamenán v roce 1909.
  • Syndrom cizí ruky obvykle postihuje levou nebo nedominantní ruku.
  • Jedna z postav filmu Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti od Stanleyho Kubricka z roku 1964, Dr. Strangelove, má syndrom cizí ruky. Z tohoto důvodu někteří lidé označují syndrom cizí ruky jako syndrom Dr. Strangelove.
  • Několik lidí s tímto syndromem uvedlo, že se cizí ruka pokusila zaútočit na člověka.
  • Někteří lidé si pojmenovávají svou cizí ruku.

Sponzorováno

Máte se syndromem cizí ruky nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů, budeme rádi.

A přečtěte si další články o vzácných chorobách

Studie a zdroj článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva