Sponzorováno

Pracovní terapie & pracovní terapeut – kdy a jak může pomoci? 4.33/5 (9)

  • Pracovní terapie je terapeutická disciplína, která se zaměřuje na pomoc jednotlivcům při dosahování nezávislosti a schopnosti vykonávat každodenní aktivity, které jsou pro ně důležité.
  • Cílem pracovní terapie je pomoci lidem překonat různé fyzické, duševní, emocionální nebo sociální výzvy, které jim brání v plném zapojení do života.
  • Pracovní terapie může pomoci lidem v mnoha různých situacích. Pomáhá jednotlivcům získat zpět své fyzické schopnosti a znovu se zapojit do běžných aktivit.
  • Pracovní terapie poskytuje strategie a techniky, které umožňují lidem s různými typy postižení zvládat každodenní úkoly a dosáhnout nezávislosti.
  • Pomáhá dětem vyvíjet dovednosti potřebné k plnému zapojení do školního a sociálního života.
  • Pracovní terapie také poskytuje strategie a techniky pro zvládání bolesti a omezení pohybu, aby lidé mohli udržet aktivní a plnohodnotný život.
  • A dále také pomáhá lidem zvládat stres, zlepšovat své mezilidské vztahy a dosahovat svých cílů.
  • Pracovní terapie může zahrnovat různé terapeutické techniky a intervence, včetně cvičení, terapeutických her, výuky praktických dovedností, úprav prostředí a použití asistenčních technologií. Pracovní terapeuti také spolupracují s rodinami, školami, pracovišti a dalšími profesionály, aby zajistili, že klienti získají potřebnou podporu a péči.

Pracovní terapeuti se zaměřují na to, aby umožnili lidem dělat to, co chtějí a potřebují v každodenním životě dělat.

V tomto článku vysvětluji, co je to pracovní terapie, co pracovní terapeuti dělají a co lze očekávat během schůzky s jedním z těchto odborníků.

Co je pracovní terapie?

Pracovní terapeut je zdravotnická profese. Zaměřuje se na pomoc lidem, aby mohli dělat všechny věci, které chtějí a potřebují ve svém každodenním životě dělat.

Může to být třeba:

  • pomoc s jejich prací
  • pomoc se školou
  • pomoc s koníčky
  • pomoc v různých sociálních situacích
  • pomoc s domácími pracemi

Lékař může někoho poslat k pracovnímu terapeutovi, pokud se u něho objevilo nějaké zdravotní postižení, zotavuje se z lékařské události, jako je mrtvice, nebo je třeba po operaci.

Pracovní terapie se zaměřuje na pomoc jednotlivcům při obnovení nebo zlepšení jejich schopností vykonávat každodenní aktivity, jako je oblékání, stravování, osobní hygiena, práce a další.

Pracovní terapie se zaměřuje na pomoc jednotlivcům při obnovení nebo zlepšení jejich schopností vykonávat každodenní aktivity, jako je oblékání, stravování, osobní hygiena, práce a další.

 

Tím, že pomáhá lidem vykonávat jejich každodenní činnosti, má pracovní terapie za cíl podporovat zdraví a zlepšovat kvalitu života.

Pracovní terapeuti pracují na tom, aby pomohli lidem rozvíjet se, zotavovat se a zlepšovat se při zachování dovedností, které potřebují k životu.

Co dělají pracovní terapeuti?

Pracovní terapeuti nabízejí praktické rady a podporu, aby pomohli lidem vykonávat jejich každodenní činnosti. Jejich práce se soustředí na přizpůsobení prostředí člověka tak, aby lépe vyhovovalo jemu a věcem, které chtějí a potřebují dělat. Pracovní terapeuti pracují se spoustou lidí všech věkových kategorií.

Mezi běžné příklady toho, co dělají, patří:

  • pomáhají lidem procházejícím fyzickými změnami pokračovat v jejich práci
  • pomáhají lidem, kteří zažívají změny v tom, jak myslí nebo si pamatují věci, aby mohli pokračovat v práci
  • pomáhají dětem s postižením plně se zapojit do školy a sociálních interakcí
  • pomáhají lidem s postižením zapojit se do sociálních situací, koníčků nebo sportů
  • pracují také s danou osobou a její rodinou, aby určili jejich cíle a pomáhají pacientům v jejich dosažení
  • mohou také navrhnout vlastní plán, který pomůže dané osobě vykonávat její každodenní činnosti a dosáhnout jejích cílů
  • kontrolují, zda daná osoba plní své cíle, a provádí nezbytné změny plánu

Asi polovina pracovních terapeutů pracuje ve specializovaných centrech nebo nemocnicích. Ostatní pracují ve školách, pečovatelských domech nebo zdravotnických zařízeních.

Sponzorováno

Většina ergoterapeutů bude mít kurz či bakalářský (magisterský) titul v oboru.

Co čekat

Během schůzky s pracovní terapií bude chtít pracovní terapeut zhodnotit schopnosti a cíle pacienta. Jak to udělá, bude velmi záviset na daném pacientovi a jeho potřebách.

Terapeut však obvykle začne tím, že zkontroluje anamnézu osoby a položí jí několik otázek o tom, co dělá ve svém každodenním životě. Může pak dokonce i pacienta požádat, zda by ho mohl sledovat při provádění určitých úkolů.

Pracovní terapeut může také zhodnotit domov, školu nebo pracoviště dané osoby, aby zjistil, zda může najít nějaké způsoby, jak je zlepšit. Může například navrhnout označení kuchyňských skříněk starších lidí se ztrátou paměti nebo instalaci zábradlí v koupelně pro lidi, kteří se obtížně pohybují. Nápadů bude mít jistě více.

Jakmile má pracovní terapeut jasnou představu o okolnostech a cílech dané osoby, použije tyto informace k vypracování plánu léčby. Také může doporučit i nějaké speciální vybavení, jako jsou pomůcky k jídlu nebo invalidní vozík, a pomoci lidem naučit se je používat.

Pracovní terapeut obvykle posoudí pokrok osoby po několika týdnech nebo měsících. Bude se ptát, jak si daná osoba vede z hlediska dosahování svých cílů. V případě potřeby může také v této fázi navrhnout změny v léčebném plánu.

Pracovní terapie vs. fyzikální terapie

Lidé si často pracovní terapii a fyzikální terapii, protože odborníci v obou oblastech pracují s podobnými skupinami lidí a nabízejí praktickou podporu. Tyto typy terapie se však liší.

Pracovní terapie se zaměřuje na zlepšení schopnosti lidí vykonávat úkoly, které potřebují ve svém každodenním životě. Fyzikální terapie je jiná, protože se zaměřuje na pomoc lidem zlepšit jejich pohyb.

Fyzioterapeuti jsou odborníci na pohyb, kteří zlepšují kvalitu života lidí se specifickými pohybovými dysfunkcemi. Dělají to prostřednictvím:

  • předepisování konkrétních cvičení
  • poskytování praktické péče
  • vzdělávání lidí na postižené oblasti jejich těla
  • pomáhají lidem zlepšit jejich pohyblivost, například pro osoby se ztuhlými klouby nebo svaly
  • pomáhají lidem zvládat bolest a další chronické stavy, jako je přetrvávající bolest zad
  • pomáhají lidem zotavit se po zranění nebo operaci
  • pomáhají lidem zabránit dalším zraněním

Pracovní terapeuti i fyzioterapeuti pracují s lidmi na individuální úrovni a vyvíjejí plány, které jim pomohou dosáhnout jejich cílů.

Avšak zatímco pracovní terapeut se zaměří na cíle osoby týkající se provádění jejich každodenních činností, fyzioterapeut se zaměří na pohybové cíle osoby.

Pracovní terapeut obvykle doporučí speciální vybavení nebo navrhne různé způsoby, jak dělat věci, které by mohly pomoci osobě vykonávat její nezbytné úkoly. Fyzioterapeuti mají tendenci předepisovat cvičení, které pomohou zlepšit způsob, jakým se osoba pohybuje.

Shrnu to

Pracovní terapie je zdravotnická profese, která se zaměřuje na to, aby lidé mohli dělat věci, které chtějí a potřebují dělat v každodenním životě.

Pracovní terapeuti pracují s lidmi, kteří trpí nemocí nebo postižením nebo se zotavují z lékařské události, jako je mrtvice nebo operace.

Pracovní terapeut bude spolupracovat s danou osobou, aby porozuměla jejím schopnostem a cílům, a poté na základě těchto informací vypracuje plán léčby. Může doporučit metody a vybavení, které dané osobě pomohou tyto činnosti provádět.

Pracovní terapie také pomáhá lidem přizpůsobit prostředí tak, aby vyhovovalo jejich potřebám. Je to něco jiného než fyzikální terapie, která pomáhá lidem zlepšit jejich pohyb.

Sponzorováno

Máte s pracovní terapií nějaké svoje zkušenosti? Určitě nám je napište do komentářů. Budu moc ráda.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: photography33 / depositphotos.com
  • What is occupational therapy? Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva